Dla kogo Dom Sąsiedzki? Fundacja Polska Jutra przedstawiła ofertę
Do 7 lutego 2022 r. trwał nabór ofert na prowadzenie Domu Sąsiedzkiego znajdującego się przy ul. Podgórze 2-4. Wśród wnioskodawców znalazła się m.in. Fundacja Polska Jutra, która zdecydowała się zaprezentować swoją ofertę szerszej publiczności.
Dom Sąsiedzki to podmiot, którego zadaniem jest społeczna rewitalizacja obszaru znajdującego się w okolicach Podgórza. Jego podstawowym celem jest społeczna aktywizacja mieszkańców tego rejonu. Rozpisany konkurs na prowadzenie Domu Sąsiedzkiego obejmuje lata 2022-2024. W latach 2019-2021 placówką zarządzało Stowarzyszenie Multi.Art, które zapowiadało, że wystartuje także w tegorocznym konkursie. Oprócz Multi.Artu, wśród Wnioskodawców jest m.in. Fundacja Polska Jutra.
– Nasza oferta została przygotowana we współpracy z wieloma podmiotami aktywnie działającymi na rzecz lokalnej społeczności. Jesteśmy także otwarci na współpracę z dotychczasowym zarządcą Domu, czyli Multi.Artem – mówi Kamil Rybikowski, członek Zarządu Fundacji. – W naszym wniosku założyliśmy, iż zrealizujemy znacznie większą liczbę warsztatów, porównując to do dotychczasowej pracy Domu Sąsiedzkiego. Średnio w każdym tygodniu będzie ich dwa razy więcej niż w 2021 roku – argumentuje Rybikowski.
W skład zespołu Fundacji Polska Jutra, który bezpośrednio będzie czuwał nad działalnością Domu Sąsiedzkiego, wchodzą dwie kobiety: Anna Druciarek oraz Kamila Kurz. Anna Druciarek będzie pełnić rolę koordynatorki. Dotychczas znana była m.in. z funkcji wiceprzewodniczącej Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza. – Zgodnie z ogłoszeniem konkursowym, Wnioskodawca powinien zapewnić pracę Domu Sąsiedzkiego przez minimum 10 godzin w weekendy w ujęciu miesięcznym. Uważamy, że to właśnie weekendy są dobrym czasem na aktywizację lokalnej społeczności, dlatego przyjęliśmy, że jeśli wygramy w konkursie, Dom Sąsiedzki będziemy otwarty przez co najmniej 15 godzin w weekendy w ujęciu miesięcznym, a także w dni robocze przez min. 5 godzin dziennie – mówi Anna Druciarek.
Jako kandydatkę na animatorkę, Fundacja wskazała Kamilę Kurz, doświadczoną w pracy z dziećmi i młodzieżą, posiadającą uprawnienia do opieki nad osobami niepełnoletnimi. – Dotychczas w Domu Sąsiedzkim dzieci do 13. roku życia mogły przebywać wyłącznie pod opieką rodziców. Chcielibyśmy, aby w przypadku naszej wygranej, Dom Sąsiedzki był otwarty dla dzieci i młodzieży przez min. 3 dni w tygodniu. Będą one mogły przebywać w murach Domu, jeśli okażą zgodę rodzica lub prawnego opiekuna. W tym czasie będę odpowiedzialna za zapewnianie im opieki, wspólnych atrakcji, jak i pomoc w odrabianiu lekcji – wylicza Kamila Kurz.
Pomoc Fundacji w prowadzeniu Domu Sąsiedzkiego zadeklarowały liczne organizacje pozarządowe, jak i aktywni społecznicy. W murach Domu odbywać się będą warsztaty i zajęcia, m.in. warsztaty pszczelarskie, plastyczne, literackie, sensoryczne zajęcia dla najmłodszych, zajęcia z przedsiębiorczości, porady prawne, spacery tematyczne, zajęcia żeglarskie czy treningi bokserskie. Swoją ofertę Fundacja przedstawiła także w formie spotu.
https://www.youtube.com/watch?v=pR4Br7Mgc6o
Fundacja Polska Jutra jest organizacją, której celem jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego, promowanie właściwych postaw wśród przedsiębiorców i obywateli oraz wspieranie rozwoju gospodarczego państwa. Fundacja działa już od kilku lat – zarówno w Kaliszu, jak i innych częściach Polski. Wśród najciekawszych projektów fundacji można wymienić m.in. współorganizację Kaliskiego Orszaku Trzech Króli, mapping wyświetlany na fasadzie kaliskiego ratusza, który dotyczył udziału kaliszan w Bitwie Warszawskiej, a także współorganizowała projekt „Być Jak!”, czyli lekcje w szkołach nt. wybitnych postaci zapisanych w polskiej historii.
Ostateczną decyzję w sprawie rozstrzygnięcia konkursu podejmie prezydent Kalisza Krystian Kinastowski po zapoznaniu się z opinią Komisji Konkursowej. Czas na podjęcie decyzji mija 28 lutego. Dom Sąsiedzki rozpocznie swoją pracę od 1 marca 2022 roku.
A jak widzicie te dane – http://www.e-projektydomow.pl/ i zalecenia? Ma sens kierowanie się nimi? A może lepiej obrać całkiem inny kierunek? Doświadczenia, pomysły?