baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Dla wsparcia osób niepełnosprawnych – briefing prasowy Minister Rodziny i Polityki Społecznej

W związku z wmurowaniem aktu erekcyjnego pod budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego przy ulicy Żwirki i Wigury 10 w Kaliszu, nasze miasto odwiedziła dziś Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg.

Pierwsza część, czyli wmurowanie aktu erekcyjnego miało miejsce o godzinie 13:00 przy ulicy Żwirki i Wigury. Powstanie tam Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, którego budowa jest dofinansowana z Funduszu Solidarnościowego. 

O godzinie 14 rozpoczął się briefing prasowy z udziałem minister Marleny Maląg, Prezydenta Miasta Kalisza, Krystiana Kinastowskiego oraz parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z okręgu kalisko-leszczyńskiego. 

„Miasto Kalisz skorzystało z programu w ramach Funduszu Solidarnościowego na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Są to takie miejsca, gdzie osoby z niepełnosprawnościami będą mogły swój czas spędzać w ciągu dnia oraz zapewnią one całodobową opiekę. Warto przy okazji przyjrzeć się wsparciu dla osób niepełnosprawnych. W latach 2021-2022, w ramach programów bezpośrednich dla osób niepełnosprawnych, przewiduje się ponad 32 mld złotych. Poza budową Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych, przewidziane są także programy Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej oraz Opieka wytchnieniowa. Wsparcie osób niepełnosprawnych jest wyzwaniem naszego rządu. Dlatego też z końcem ubiegłego roku, Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o tym, że kolejny miliard złotych będzie przeznaczony na dodatkowe programy, które nazywamy „Samodzielność, Aktywność, Mobilność”. Będzie to tworzenie mieszkań wspomagancyh dla osób niepełnosprawnych, wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego czy zakupu samochodów do użytku przez osoby niepełnosprawne”.

– mówiła na temat programów wsparcia Minister Rodziny i Opieki Społecznej, Marlena Maląg

Podczas swojej wizyty w Kaliszu, minister Marlena Maląg odwiedziła także niedawno otwarty Klub Seniora+.

„W ramach wizyty w Klubie Seniora w Kaliszu warto też wspomnieć, jak wygląda wsparcie w postaci tworzenia programów dedykowanych seniorom. Jest to budowanie domów seniora i organizacja klubów seniora, których w Wielkopolsce na koniec zeszłego roku było ponad sto, w całej Polsce zaś ich liczba wynosi ponad tysiąc. Cieszę się, że mogliśmy się dziś spotkać z seniorami, którzy pokazują jak ważne są takie programy, miejsca spędzania czasu, rehabilitacji, aktywności. Na program Senior+, który w tym roku będzie rozstrzygany, przeznaczamy 60 mln złotych”.

– wspomniała minister

„Mamy dzisiaj okazję, żeby powiedzieć o dwóch przedsięwzięciach, które dzięki wsparciu rządowemu, dzięki środkom rządowym, jesteśmy w stanie przeprowadzić. Są to przedsięwzięcia, które mają poprawić jakość świadczonych usług dla osób, których potrzeby często na listach samorządowców są daleko na końcu. Miasto to nie tylko drogi, infrastruktura czy też tereny inwestycyjne. To również potrzeby osób najsłabszych – niepełnosprawnych i seniorów”.

– powiedział Prezydent Miasta Kalisza, Krystian Kinastowski

Centrum opiekuńczo-mieszkalne zapewni całodobowy pobyt dla dwóch podopiecznych oraz dzienny dla 40 osób –  dorosłych niepełnosprawnych z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Ośrodek będzie realizował usługi w zakresie potrzeb zdrowotnych i pielęgnacyjnych oraz rozwijanie sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych i społecznych. 

Dofinansowanie ze środków Funduszu Solidarnościowego wynosi 2.897.025,09 złotych.

Wkład własny Miasta to 600 479,90 złotych.

Całkowita wartość zadania wynosi 3 497 504,99 złotych.

Klub Senior+ funkcjonuje w Kaliszu przy ulicy Granicznej 1. Na jego wyposażeniu jest pokój wyposażony w meble, sprzęt RTV, rowerek stacjonarny, fotel masujący, laptopy oraz kuchnia.

Powstał on w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025, finansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Działa on w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu. 

Uczestnictwo w klubie jest bezpłatne i możliwe dla osób 60+. Działa on od poniedziałku do piątku w następujących godzinach: 

Poniedziałek 11:30- 15:30

Wtorek 9:00 – 13:00

Środa 11:30- 15:30

Czwartek  9:00 – 13:00

Piątek  9:00 – 13:00

Utworzenie Klubu Senior+  kosztowało w sumie 70 600 zł, z czego środki pozyskane z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wyniosły 56 400 złotych, a wkład własny 14.200,00 zł.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze