reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

WALCZAK: Dlaczego dyrektor MOZK unika mediów?

Choć remont głównej siedziby Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej (MOZK) w Kaliszu powoli dobiega końca, to zagadkowe unikanie odpowiedzi na pytania mediów rodzi poważne wątpliwości, czy wszystko w tej instytucji działa, jak powinno? Dlaczego dyrektor Sylwia Kucharska unika odpowiedzi na zadawane pytania dotyczące funkcjonowania Muzeum?

W pierwszym artykule na ten temat w marcu br. pisaliśmy o sądowym sporze o zapłatę z poprzednim wykonawcą zadania inwestycyjnego w głównej siedzibie MOZK, który w sierpniu 2020 r. zszedł z placu budowy. Naszą dociekliwość dyrektor MOZK Sylwia Kucharska określiła jako chęć poszukiwania „posmaku skandalu”, nie bacząc na to, że zarówno media, jak i mieszkańcy powinni wiedzieć, co dzieje się w instytucji publicznej. Dziś zadanie kontynuuje inny wykonawca i choć prace zbliżają się do końca, to nadal zachowanie przedstawicieli Muzeum budzi wątpliwość, dlaczego unikają oni odpowiedzi na ważne pytania związane z funkcjonowaniem Muzeum?

Muzeum unika odpowiedzi… 

Dokładnie 13 kwietnia br. redakcja Latarnika Kaliskiego wystosowała kolejne pytania w sprawie funkcjonowania Muzeum. Pytaliśmy m.in. o zlecenie wykonania wystaw stałych przez dwie firmy, które według naszych informatorów mogły mieć tożsamy lub przynajmniej przybliżony przedmiotowo zakres. Nasze zainteresowanie wzbudził również fakt, że żaden pracownik nie pełni funkcji wicedyrektora – wobec tego kto zastępuje szefową Muzeum w trakcie jej nieobecności? Ostatnią poruszaną przez nas kwestią było pytanie, czy pojawiły się wnioski, skargi lub inne sygnały od pracowników instytucji dot. funkcjonowania Muzeum. 

Muzeum swobodnie podeszło do tematu udzielenia odpowiedzi na dziennikarskie zapytanie, bowiem otrzymaliśmy jedynie odpowiedź na ostatnie pytanie. Jak zapewniła nas Monika Klejszmidt-Stachyra, nie wpłynęły żadne wnioski czy skargi od pracowników, które dotyczyłyby funkcjonowania Muzeum.

Kilkukrotnie przypominałem o odpowiedzi na pozostałe zadane pytania. Mimo wielu nalegań odpowiedzi nie otrzymaliśmy. W jednym z maili Monika Klejszmidt-Stachyra, pełniąca także funkcję specjalisty ds. promocji i marketingu Muzeum, zapewniła nas, że „Muzeum nie odmawia udzielenia informacji i udzieli jej jak tylko pozwolą na to warunki bieżącej działalności instytucji”. Niestety, warunki bieżącej działalności nie pozwoliły na odpowiedź przez ponad 4 miesiące.

Odpowiedzi okrężną drogą 

O komentarz do sprawy poprosiliśmy Andrzeja Plichtę (PiS), radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, a także członka Rady Muzeum przy MOZK w Kaliszu. Co ciekawe, radny Plichta rozmawiał z dyrektor Kucharską, która wiedziała o zadanych pytaniach i udzieliła radnemu odpowiedzi, mimo że przez cztery miesiące nie znalazła czasu na to, by udzielić jej Latarnikowi Kaliskiemu. W rozmowie z nami Andrzej Plichta przekazał nam odpowiedzi, można rzec, „okrężną drogą”. W odpowiedzi na pierwsze dwa pytania dyrektor Kucharska zasłania się przepisami dot. ochrony danych osobowych oraz ochroną interesów przedsiębiorstwa. W temacie wicedyrektora Sylwia Kucharska zapewniła radnego Plichtę, że taki temat zostanie przeanalizowany po zakończeniu remontu głównej siedziby MOZK.

Po trudnej sytuacji związanej z remontem siedziby MOZK myślę, że sytuacja normuje się i mam nadzieję, że do końca roku Muzeum wróci do swojej siedziby wraz ze zbiorami oraz wierzę, że ruszą wystawy. Na pewno sytuacja nie jest łatwa, więc myślę, że Muzeum potrzebne jest wsparcie, chociażby w osobie wicedyrektora, a także wsparcie ze strony Rady Muzeum, bo w jej składzie znajdują się eksperci z dziedziny kultury” – powiedział nam Andrzej Plichta. Jednocześnie sejmikowy radny z naszego okręgu podkreślił, że wierzy, iż najbliższe posiedzenie wspomnianej Rady Muzeum wypracuje plan pracy i działania na najbliższy czas. Zapewnił nas, że spotkanie takie odbędzie się w pierwszej połowie września, zaraz po okresie urlopowym. Przedmiotem posiedzenia będą również tematy podniesione w naszych publikacjach.

Z kolei Henryk Szopiński (PO), przewodniczący sejmikowej Komisji Kultury, w odpowiedzi na prośbę o komentarz do sprawy poinformował nas, że „bezpośredni nadzór nad funkcjonowaniem instytucji kultury, dla których organizatorem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, pełni Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Tam proszę kierować szczegółowe pytania dot. inwestycji jak i zarządzania konkretną instytucją”. 

O wypowiedź w sprawie poprosiliśmy również Andrzeja Picheta (PO), radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Ze względu na skomplikowaną materię sprawy, radny obiecał, że ustosunkuje się do tematu już we wrześniu, o czym niezwłocznie poinformujemy na łamach Latarnika Kaliskiego.

Proces i remont trwają

Nieprędko zakończy się pewnie sprawa sądowa, w której z jednej strony występuje wykonawca inwestycji związanej z remontem Muzeum – spółka CCHP Energia, a z drugiej Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. O postępy w procesie spytaliśmy Huberta Koszarnego ze spółki CCHP, który podkreśla długi czas oczekiwania, który z pewnością minie, zanim poznamy rozstrzygnięcie konfliktu. H. Kuszarny w udzielonym nam komentarzu stwierdził: „niestety proces się <wlecze>, nic poza wykluczającymi się zeznaniami i dokumentami mnie nie zaskoczyło”.

Trzeba jednak przyznać, że remont widocznie przyśpieszył i zmierza do końca. Jak poinformował nas radny Andrzej Plichta, w połowie września planowana jest pierwsza wystawa w wyremontowanej siedzibie przy ul. Kościuszki. O postępach prac informowaliśmy za pośrednictwem Mapy Inwestycji Latarnika Kaliskiego – można nadal zobaczyć tam poszczególne etapy wykonywanych prac.

Dyrektor Kucharska nie tylko w Kaliszu 

Na koniec jako ciekawostkę dodajmy, że Sylwia Kucharska pełni również obowiązki dyrektora Muzeum w Lewkowie. Jak poinformował nas Oddział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego, zgodnie z uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego[1] Sylwia Kucharska za sprawowanie dodatkowej funkcji w Lewkowie otrzymuje 3800 zł wynagrodzenia zasadniczego, dodatek funkcyjny w kwocie 570 zł oraz dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 6 % miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. W chwili obecnej jest to łączna kwota 4 636 zł brutto miesięcznie. Według oświadczenia majątkowego za rok 2021 S. Kucharska osiągnęła dochód w wysokości ponad 160 tys. zł z tytułu umowy o pracę i ponad 11 tys. zł z tytułu działalności wykonywanej osobiście.

***

Podsumowując, temat Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej nadal budzi wiele wątpliwości. Ocenę, czy można nazwać to „posmakiem skandalu”, pozostawiam Wam, drodzy Czytelnicy. Nie ulega jednak wątpliwości, że sprawa nie jest jednoznaczna i będziemy dalej obserwować, co dzieje się wokół Muzeum. Z pewnością duże zastrzeżenia możemy mieć w zakresie komunikacji (a raczej jej braku) z mediami, a więc również z mieszkańcami Kalisza i całego regionu. Myślę, że od przedstawicieli instytucji publicznej możemy i powinniśmy wymagać w tym zakresie znacznie więcej.

Źródła:

[1] Uchwała nr 3595/2021 Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 20 maja 2021 r. w sprawie powierzenia Pani Sylwii Kucharskiej pełnienia obowiązków dyrektora Muzeum w Lewkowie – Zespołu Pałacowo-Parkowego, zmienionej uchwałą nr 3782/2021 z dnia 24 czerwca 2021 r.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze