Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Do jakich komisji trafili lokalni posłowie?

Sejm X kadencji konstytuuje się. Po wyborze prezydium Sejmu z Marszałkiem na czele, sekretarzy sejmu, członków Krajowej Rady Sądownictwa przyszedł czas na powołanie komisji sejmowych. Donosimy w jakich komisjach zasiądą posłowie wybrani z okręgu 36.

Dwóch posłów z okręgu kalisko-leszczyńskiego zostało wybranych na przewodniczących swoich komisji. Andrzej Grzyb (PSL-Trzecia Droga) został szefem Komisji Obrony Narodowej, za to Jarosław Urbaniak (Koalicja Obywatelska) pokieruje Komisją Regulaminową, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Andrzej Grzyb ponadto zasiądzie w Komisji ds. Unii Europejskiej oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Jarosław Urbaniak pracował będzie za to także w Komisji Finansów Publicznych.

Sporą popularnością wśród posłów z okręgu 36 cieszyła się Komisja Infrastruktury. Jej członkami będą Barbara Oliwiecka (Polska 2050 – Trzecia Droga), Karolina Pawliczak (Koalicja Obywatelska) oraz Wiesław Szczepański (Lewica). Dla Karoliny Pawliczak będzie to na razie jedyna komisja w której będzie pracować, podczas gdy poseł lewicy zasiądzie także w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Barbara Oliwiecka, która jest jedyną sejmową debiutantką w naszym okręgu, wejdzie również w skład Komisji Petycji.

Mariusz Witczak (Koalicja Obywatelska) po raz kolejny został członkiem Komisji ds. Unii Europejskiej. Członkiem tej komisji jest także Jan Mosiński (Prawo i Sprawiedliwość), który znalazł się także w składzie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jego klubowy kolega Piotr Kaleta zasiądzie za to w Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komisji Obrony Narodowej. Kaleta kandydował na wiceprzewodniczącego drugiej wymienionej komisji, ale jego kandydatura nie zyskała uznania innych posłów w niej zasiadających.

Regulamin Sejmu stanowi, iż posłowie, którzy są jednocześnie członkami rządu nie zasiadają w sejmowych komisjach. Dlatego Marlena Maląg, Katarzyna Sójka oraz Jan Dziedziczak na ten moment nie są członkami żadnej komisji, choć sejmowa arytmetyka każe domniemywać, iż po zaprzysiężeniu nowego rządu uzupełnią oni składy komisji. Najprawdopodobniej będą to komisje, związane z obecną działalność rządową członków gabinetu Mateusza Morawieckiego.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze