Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Do Kalisza zawitało Mobilne Muzeum „Historia Przyszłości” IPN

W sobotę odbyła się konferencja prasowa, odnoście przyjazdu mobilnego przystanku „Historia Przyszłości” – innowacyjnego projektu Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Do poniedziałku mieszkańcy Kalisza będą mieli unikalną okazję zapoznania się z nowoczesnymi formami edukacji historycznej, wykorzystującymi technologię wirtualnej rzeczywistości.

Sławomir Lasiecki, przewodniczący Rady Miasta Kalisza, otwierając konferencję, wyraził entuzjazm wobec inicjatywy:

„Jestem bardzo zadowolony, że dotarła do nas inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej w nowym kształcie edukacyjnym. Myślę, że nasza młodzież w pełni odnajdzie się w tej nowej formule edukacyjnej.”

Adrianna Paradowska, zastępca dyrektora Biura Nowych Technologii IPN, szczegółowo przedstawiła zawartość mobilnego przystanku:

Odwiedzamy dzisiaj Kalisz z naszym mobilnym przystankiem Historia Przyszłości, w którym przez najbliższe trzy dni, czyli do poniedziałku włącznie, będą mieli Państwo okazję zapoznać się z szerokim portfolio Biura Nowych Technologii, a więc z imersyjnymi projektami edukacji historycznej.”

W specjalnie przygotowanej naczepie znajdują się:

  • Gry w wirtualnej rzeczywistości: „Lotnicy” oraz „Gra Szyfrów”
  • Etiuda filmowa „Świadectwo Pomocy”
  • Gry komputerowe: „Lotnicy”, „Gra Szyfrów” oraz „Warsaw Rising”

Paradowska podkreśliła, że wszystkie projekty są dostępne bezpłatnie:

„Wszystkie nasze projekty edukacyjne dostępne są bezpłatnie na platformie Steam, zarówno te w wirtualnej rzeczywistości, jak i komputerowe. Na naszej stronie internetowej bnt.ipn.gov.pl jest zakładka dla nauczycieli, gdzie przygotowane są przede wszystkim scenariusze lekcji oparte o nasze projekty, które dostosowane są do podstaw nauczania.”

Grażyna Dziedziak, Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Sportu i Turystyki zwróciła uwagę na solidne podstawy projektu:

„Te treści i sposób ich przekazywania nie powstały ad hoc, tylko były poprzedzone badaniami, analizą potrzeb młodzieży, czyli w jaki sposób oni chcieliby, aby przekazana była historia. Być może tradycyjne przekazywanie treści historycznych nie są ciekawe dla młodzieży, a ten sposób, może do nich trafić.”

Maciej Antczak, przewodniczący Komisji Kultury, Turystyki i Dziedzictwa Narodowego Rady Miasta Kalisza, podzielił się swoimi refleksjami na temat projektu:

„Przystanek, który zaoferował nam Instytut Pamięci Narodowej, jest faktycznie skierowany do wszystkich. Taki sposób przedstawiania historii, gdzie można zagrać lub zobaczyć animację dzięki goglom VR, jest dobrą formą zainteresowania historią. Miałem przyjemność zobaczyć animację na temat rodziny Ulmów i muszę przyznać, że wzbudziła ona we mnie duże emocje. Jest to kilkuminutowa animacja pokazująca z perspektywy ośmioletniej dziewczynki tragiczną sytuację rodziny Ulmów, która postanowiła pomóc Żydom.”

Projekt skierowany jest do szerokiego grona odbiorców, ale z pewnymi ograniczeniami. Trzeba mieć ukończony trzynasty rok życia. Wynika to z wymagań producenta gogli VR.

Oprócz prezentacji historycznych projektów edukacyjnych, Mobilny Przystanek „Historia Przyszłości” pełni również rolę punktu zbiórki darów dla powodzian. Adrianna Paradowska, zastępca dyrektora Biura Nowych Technologii IPN, wyjaśniła:

„Nasza ostatnia lokalizacja to Jelenia Góra, która została dotknięta przez powódź. Zachęcamy do odwiedzenia naszego Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości i zostawienia daru dla powodzian, przede wszystkim środków czystości i chemii gospodarczej. Jadąc do Jeleniej Góry, przekażemy zebraną pomoc na ręce Pana Prezydenta.”

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze