Dofinansowanie dla kaliskich zabytków

Dwie kaliskie parafie znalazły się wśród 60 podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych, którym uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przyznano dofinansowanie na łączną kwotę blisko 1,2 mln zł.

Parafia Katedralna pw. św. Mikołaja otrzymała dofinansowanie w wysokości 30 000 00 zł na kontynuację prac konserwatorskich i restauratorskich elewacji katedry św. Mikołaja w Kaliszu, etap X ˗ elewacja północna nawy bocznej północnej ˗ część zachodnia (dwie przypory oraz przęsło nawy).

Parafia Prawosławna w Kaliszu uzyskała dotację w wysokości 18 000 00 zł na kontynuację ratowniczych prac przy malowidłach ściennych w Cerkwi Prawosławnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu, etap IV, który obejmie prace konserwatorsko-zabezpieczające przy lewej ścianie nawy od strony prezbiterium.

Z pewnością pod względem finansowym 2021 rok można zaliczyć do udanych dla kaliskich zabytków. Jak już wcześniej informowaliśmy Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pozytywnie rozpatrzyło wnioski o udzielenie dotacji, złożone przez Rzymskokatolicką Parafię Katedralną pw. św. Mikołaja (dotacja w wysokości 370 000 00 zł na kontynuację prac konserwatorskich i restauratorskich przy elewacji kościoła ˗ etap IX) i Klasztor oo. Franciszkanów (dotacja w wysokości 200 000 00 zł na realizację prac konserwatorskich polichromii przedstawiającej kobietę w czerwonej sukni na tle kotary w nawie kościoła św. Stanisława BM).

Dotację na 2021 rok dla kaliskiej cerkwi przyznał również Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków (w wysokości 27 000 00 zł, na konserwację malowideł ściennych we wnętrzu zabytkowej cerkwi, w części obejmującej lewą ścianę nawy od strony prezbiterium).

Udzielone przez Radę Miasta Kalisza dotacje z budżetu Miasta na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy jedenastu zabytkach na łączną kwotę 500 000 00 zł, razem z uzyskanymi przez gospodarzy zabytkowych świątyń środkami zewnętrznymi w wysokości 645 000 00 zł (MKiDN, WWKZ UMWW) dają niebagatelną sumę 1 145 000 00 zł.

Wykonane dzięki dotacjom prace będą służyć zachowaniu materialnego dziedzictwa Kalisza oraz wyeksponowaniu jego walorów artystycznych i estetycznych. Korzystnie wpłyną też na podniesienie turystycznej atrakcyjności naszego miasta na mapie Wielkopolski.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze