baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM
reklama-SWWS

Dominacja Asnyka i Św. Józefa. Komentarze dyrektorów

Rekrutacja do kaliskich szkół ponadpodstawowych 2023/2024 została zdominowana przez dwie placówki – I LO im. Adama Asnyka oraz Technikum im. Św. Józefa przy ul. Złotej. Asnyk to szkoła publiczna, Św. Józef jest szkołą prywatną, której organem prowadzącym jest Diecezja Kaliska. Z czego wynika taki „odskok” od konkurencji? Zapytaliśmy o to dyrektorów obu szkół.

Ranking szkół ponadpodstawowych Kalisz 2023/2024 – progi punktowe

Do I LO im. Adama Asnyka dostać się było najtrudniej. To tam obowiązywały najwyższe progi punktowe w czasie rekrutacji na rok szkolny 2023/2024. Ilustruje to poniższy ranking. W pierwszej piętnastce znajduje się siedem klas Asnyka, sześć klas Św. Józefa, jedna klasa Kopernika i jedna klasa Plastyka. Oto rezultaty:

 1. I LO im. Adama Asnyka – klasa C (polski, biologia, angielski)
 2. I LO im. Adama Asnyka – klasa D (chemia, biologia, angielski)
 3. I LO im. Adama Asnyka – klasa F (biologia, chemia, matematyka)
 4. I LO im. Adama Asnyka – klasa A (polski, angielski, WOS)
 5. I LO im. Adama Asnyka – klasa E (chemia, biologia)
 6. Technikum im. Św. Józefa – technik programista
 7. I LO im. Adama Asnyka – klasa G (polski, geografia, WOS)
 8. Technikum im. Św. Józefa – technik informatyk
 9. I LO im. Adama Asnyka – klasa B (matematyka, fizyka)
 10. III LO im. Mikołaja Kopernika – klasa C (biologia, chemia)
 11. Technikum im. Św. Józefa – technik fotografii i multimediów
 12. Technikum im. Św. Józefa – technik grafiki i poligrafii cyfrowej
 13. Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza – klasa A
 14. Technikum im. Św. Józefa – technik mechatronik
 15. Technikum im. Św. Józefa – technik robotyk

– Cieszy mnie, że Asnyk jest placówką tak interesującą dla młodych ludzi. Wynik tegorocznej rekrutacji jest dla mnie powodem do dumy i satysfakcji – mówi Latarnikowi Kaliskiemu Urszula Janczar, dyrektor I LO. Jaka jest przyczyna takiego sukcesu? – Myślę, że wpłynęło na to szereg czynników. Wymienię je, ale oczywiście kolejność jest przypadkowa. Po pierwsze bardzo wysoka, niemalże 100-procentowa zdawalność matury. Po drugie atmosfera w szkole, sprawnie i aktywnie działający samorząd uczniowski, a także widoczna aktywność uczniów z Asnyka w Młodzieżowej Radzie Miasta Kalisza. Kolejnym atutem, który przyciąga młodych do naszego liceum, jest wyrozumiała i wspaniała kadra nauczycieli. Oferujemy też wiele wycieczek szkolnych, projektów, jesteśmy otwarci i elastyczni na zmiany i chcemy udoskonalać naszą pracę – argumentuje Urszula Janczar.

Na taki wynik rekrutacji pracuje się kilka lat, to proces poprzedzony analizami i przygotowaniami. Utworzone profile kształcenia mocno wpisują się w potrzeby rynku pracy oraz zainteresowania uczniów. Z całego dyrektorskiego serca dziękuję Rodzicom i Uczniom klas ósmych, którzy w tym roku zaufali naszej szkole i tak chętnie wybrali właśnie nasze liceum. Mam nadzieję, że sprostamy oczekiwaniom naszych nowych uczniów i kolejne 4 lata nauki będą dla nich wspaniałą edukacyjną przygodą

– Urszula Janczar, dyrektor I LO.

Ranking szkół ponadpodstawowych Kalisz 2023/2024 – liczba chętnych

Z kolei w zakresie liczby chętnych liderem jest Technikum im. Św. Józefa. Dwa tamtejsze profile (technik fotografii i multimediów oraz technik programista) były najbardziej obleganymi przez absolwentów podstawówek. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych oddziałów znalazło się pięć klas Technikum im. Św. Józefa, cztery klasy I LO im. Adama Asnyka oraz jedna klasa IV LO im. Ignacego Jana Paderewskiego – takie dane opublikowało Miasto Kalisz już w lipcu.

 1. Technikum im. św. Józefa – technik fotografii i multimediów
 2. Technikum im. św. Józefa – technik programista
 3. I LO im. Adama Asnyka – klasa C (polski, biologia, angielski)
 4. Technikum im. św. Józefa – technik informatyk
 5. IV LO im. Ignacego Jana Paderewskiego – klasa 1D1 (profil psychologiczny)
 6. I LO im. Adama Asnyka – klasa E (chemia, biologia)
 7. Technikum im. św. Józefa – technik mechatronik
 8. Technikum im. św. Józefa – technik grafiki i poligrafii cyfrowej
 9. I LO im. Adama Asnyka – klasa D (chemia, biologia, angielski)
 10. I LO im. Adama Asnyka – klasa A (polski, angielski, WOS)

Zapytaliśmy dyrektora Technikum im. Św. Józefa, ks. dr. Adama Kraskę, z czego wynika taka popularność „Złotej”.

– Pytanie to, uważam, powinno być skierowane raczej do młodzieży, która nam zaufała. Bardzo cieszy nas wynik tegorocznej rekrutacji, ponieważ pracujemy na to wspólnie od momentu powstania szkoły. Chcemy, aby atmosfera panująca w Technikum św. Józefa była przyjazna i by wszyscy czuli się bezpiecznie. Dbamy o to, by zajęcia zawodowe oraz ogólnokształcące prowadzone były na wysokim poziomie – mówi Latarnikowi Kaliskiemu ks. dr Adam Kraska.

Pragniemy dobrze przygotować młodzież do egzaminów zawodowych, jak i maturalnych. Dążymy również do tego, aby wyposażenie pracowni było na miarę XXI wieku i niczym nie odbiegało od najnowszych standardów. Młodzież jest przyszłością nas wszystkich. Stawiamy na nich i ich edukację. Uczeń zawsze był i będzie dla nas najważniejszy

– ks. dr Adam Kraska.

Jak oceniacie wyniki tegorocznej rekrutacji?

Źródła: Miasto Kalisz, statystyki internetowego systemu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Janosik

Ale III LO poleciało na łeb na szyję.

Franek

Dzięki Latarnikowi

Rodzic

Wszyscy wiedzą dlaczego..każdy szanujący Rodzic pośle dziecko tam gdzie jest ważny uczeń a nie statystyki..czyli do ILO…Tu nauczyciel najpierw uczy potem wymaga.. zupełnie inaczej jest w III.. wylacznie wymagania…statystyki….wymagania korepetycji..dlugo.nic ..na końcu uczeń..

Ostatnio edytowany 1 miesiąc temu przez Rodzic
Rodzic

To prawda. W III L.O nauczyciel wymaga ale nie uczy. Aby młodzież się czegoś nauczyła musi chodzić na korepetycje. Wyniki nauczania tej szkoły to nie dzięki kadrze uczącej tylko dzięki rodzicom którzy płacili za korki aby ich dziecko mogło zdać dobrze mature.

Najnowsze