baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Dorożała w Kaliszu: Las Winiarski będzie lasem społecznym

Wiceminister Klimatu i Środowiska Mikołaj Dorożała przyjechał do Kalisza. W ramach wizyty spotkał się z leśnikami, przedsiębiorcami branży drzewnej, harcerzami oraz odwiedził Technikum świętego Józefa. Nie zabrakło także konferencji dla mediów. W wizycie towarzyszyli mu działacze Polski 2050, z posłanką Barbarą Oliwiecką na czele.

Dorożała zwrócił uwagę na postępujące zmiany klimatu, które szczególnie widoczne są w lasach, które jako wiceminister nadzoruje. Dlatego jako wiceminister zainicjował dialog o polskich lasach, z udziałem wszystkich zainteresowanych stron. W ministerstwie powstała także idee lasów społecznych. Około 20% powierzchni lasów ma zostać wyłączone dla roli gospodarczych, a zapewniać mają cele społeczne -zapewniać mieszkańcom możliwość rekreacji. W Wielkopolsce pierwsze lasy społeczne powstaną w okolicach Poznania, ale wkrótce lasem społecznym zostanie także las winiarski.

Poseł Oliwiecka zwróciła uwagę, że kaliskie lasy składają się w głównej mierze z sosen, które są narażone na zwiększone temperatury. Wskazała także, że w Kaliszu już dziś, oddolnie dzięki wieloletniej współpracy nadleśnictwa z lokalną społecznością las winiarski pełnie wiele społecznych funkcji. Jest m.in. domem dla kaliskich harcerzy, z którymi także spotkał się wiceminister Drożała. Dlatego decyzja o przekształceniu go w las społeczny byłaby właściwie formalnym potwierdzeniem jego dotychczasowej roli. Oliwiecka podkreśliła jednak, że taki status zapewniałby utrzymanie takiej formuły lasu w przyszłości a nie uzależniał do od dobrej woli przyszłych nadleśniczych.

Rzecznik Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Tomasz Maćkowiak zwrócił uwagę na liczne akcje edukacyjne prowadzone przez wszystkie nadleśnictwa, które znajdują się w Wielkopolsce. Zapewnił on także, że stosowne konsultacje dotyczące lasów społecznych nie ominą także nadleśnictw spoza okręgu poznańskiego. Zadaniem nadleśniczych ze wszystkich regionów jest wstępne wytypowanie tych obszarów, które staną się właśnie lasami społecznymi.

Temat lasów społecznych budzi jednak obawy części przedsiębiorców oraz jest krytykowany przez opozycję. Sceptycy uważają, że odejście od pozyskiwania drewna na obszarach wokół aglomeracji zmniejszy znacząco liczbę pozyskanego drewna, co może doprowadzić do likwidacji niektórych, zwłaszcza mniejszych przedsiębiorstw oraz zmniejszenie zatrudnienia w tej branży. Dorożała odpierał zarzuty, twierdząc, że jest możliwe stworzenie lasów społecznych bez znaczącego spadku podaży pozyskanego drewna. Proces przekształcania lasów dziś gospodarczych w te społeczne ma być rozłożony w czasie i poprzedzony analizami, które zapobiegną gwałtownym spadkom podaży na rynku drewna.

Tematem rozmów z przedsiębiorcami sektora drzewnego był także problem spalania drewna na potrzeby elektrowni. Przedsiębiorcom drzewnym zależy, aby drewno z lasów było możliwe do wykorzystania w przemyśle drzewnym. Trwają konsultacje rozporządzenia, które ma zakazać palenia drewna dla elektrowni. Nie jest jeszcze znany termin, kiedy rozporządzenie wejdzie w życie. Branża drzewna od dawna postuluje także ograniczenie eksportów drewna z polskich lasów np. do Chin, co także było przedmiotem rozmów z wiceministrem.

Dorożała w Technikum świętego Józefa przy ulicy Złotej przyglądał się także jak wygląda kształcenie w tej szkole techników technologii drewna. Absolwenci tego kierunku mają być gotowi do podjęcia pracy w zakładach: przemysłu meblarskiego, renowacji mebli, stolarki budowlanej, przemysłu tartacznego, ośrodkach projektowania i marketingu wyrobów z drewna, a także do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej lub podjąć dalszą naukę na Wydziale Technologii Drewna.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze