reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Dożynki 2022 w powiecie kaliskim! Gdzie i kiedy?

Dożynki, czyli święto plonów, na stałe zapisały się wśród imprez lokalnych, organizowanych najczęściej w drugiej połowie sierpnia. Także podkaliskie gminy planują organizację dożynek, ale czy wszystkie? Jakie gwiazdy będzie można spotkać na tegorocznych dożynkach w powiecie kaliskim?

Tak jak w zeszłym roku, chcemy zaserwować naszym Czytelnikom pełen kalendarz dożynkowy, które odbędą się powiecie kaliskim. Informacje udało nam się zebrać od włodarzy i pracowników gmin odpowiedzialnych za przygotowanie poszczególnych wydarzeń.

Sezon dożynkowy w tym roku otworzy gmina Żelazków, która organizuje Dożynki Gminno-Parafialne w dniu 13 sierpnia (sobota). Jak poinformowała redakcję Latarnika Kaliskiego Karolina Kurzawa z tamtejszego Gminnego Ośrodka Kultury, uroczystości rozpoczną się o godz. 14:00 na placu przy Urzędy Gminy. Przypomnijmy, że Żelazków jest w ostatnim czasie na ustach wielu obserwatorów na skutek przedterminowych wyborów na wójta tej gminy. 24 lipca dowiemy się, kto będzie gospodarzem dożynek: tymczasowo pełniący tę funkcję Michał Kraszkiewicz czy Adam Jakubowski, syn poprzednio wybranego w wyborach Sylwiusza Jakubowskiego.

Dwa dni później dożynki zaplanowano w gminie Godziesze Wielkie. 15 sierpnia to tradycyjny terminy święta plonów w tej gminie. Niestety na ten moment nie jest znane dokładne miejsce dożynek, ani ich szczegółowy program.

Poza powyższymi dwoma wyjątkami dożynki odbędą się w niedzielne popołudnia. Imprezy zebrały się w dwa ostatnie weekendy sierpnia: 21 i 28 sierpnia. W pierwszy z tych weekendów dożynki będą organizowane będą w aż czterech gminach. Pierwszą z nich jest gmina Ceków-Kolonia, gdzie dożynki zaplanowano przy sali OSP w Kamieniu. Jest już znany wstępny program uroczystości: o 14:30 odbędzie się formowanie korowodu dożynkowego, po którym nastąpi msza święta w kaplicy pw. św. Mikołaja w Kamieniu. Następnie korowód przejdzie pod salę OSP, gdzie odbędzie się ceremoniał dożynkowy. Wśród artystycznych występów zaplanowano m.in. koncert orkiestry dętej, zespołu śpiewaczego „Cekowianki” czy „Biesiadę Polską”. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Universe, znany z utworów takich jak „Tacy byliśmy jeszcze wczoraj” czy „Mr. Lennon”. Choć w składzie grupy brakuje już charakterystycznego wokalisty Mirosława Breguły, to z pewnością koncert przyciągnie uwagę fanów twórczości jego zespołu. Organizatorzy zapewniają też inne atrakcje: dmuchane zamki, kiermasze, stoiska gastronomiczne, pokaz sprzętu rolniczego CLAAS, loterie fantową, a dożynki zwieńczy zabawa taneczna zaplanowana do godz. 23:00.

Mniej szczegółów znamy o innych dożynkach zaplanowanych na 21 sierpnia. W gminie Blizanów święto plonów zaplanowano w miejscowości Żerniki i rozpocznie się od godz. 15:00, a zakończy o godz. 23:00. Z kolei w gminie Mycielin impreza jest zaplanowana w parku w Słuszkowie, a wstępny program zamknie się między godz. 14:00 a 22:00.

Z kolei w gminie Szczytniki odbędą się Dożynki Powiatowo-Gminne. Miejscem, gdzie zaplanowano wydarzenie, jest plac przy OSP w Szczytnikach, również 21 sierpnia. Początkowe imprezy zaplanowano na 14:30. Jak informuje nas Mariusz Janiak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Szczytnikach, wśród atrakcji będzie tradycyjny obrzęd dożynkowy, stoły biesiadne, występy muzyczne kapel i orkiestr dętych, pokazy strongmanów czy przeloty helikopterem nad obszarem gminy. Gwiazdą wieczoru będzie zaś zespół Trubadurzy, twórcy takich przebojów z dawnych lat jak m.in. „Znamy się tylko z widzenia” czy „Przyjedź mamo na przysięgę”.

Ostatni dożynkowy weekend zaplanowano 28 sierpnia. Jak widać, gminni organizatorzy raczej nie decydują się na przygotowanie święta plonów na początku września, jak czasem bywało w minionych latach. W tym terminie odbędą się dożynki w trzech gminach.

Najwięcej wiadomo o dożynkach w gminie Opatówek. Dożynki rozpoczną się mszą świętą o godzinie 13:00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku, po której nastąpi uroczysty przemarsz korowodu na miejsce uroczystości przy Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku. Kolejnym punktem programu będzie dożynkowy obrzęd przekazania chleba i wieńców oraz przemowy okolicznościowe. Z pewnością jednak najwięcej emocji budzi informacja o tym, kto będzie gwiazdą wieczoru – tu z pewnością ucieszą się fani disco polo, a o szczegółach opowiedziała Latarnikowi Kaliskiemu Agnieszka Grabowska z Urzędu Miejskiego Gminy Opatówek: „Gwiazdą wieczoru będzie zespół FANATIC – jeden z pierwszych zespołów disco polo. Organizatorzy są w trakcie planowania pozostałych atrakcji. Tradycyjnie podczas dożynek odbędzie się degustacja potraw przygotowanych przez Sołectwa oraz Koła Gospodyń.” – poinformowała A. Grabowska.

Z kolei w gminach Brzeziny i Stawiszyn potwierdzono nam jedynie, że dożynki odbędą się 28 sierpnia oraz przekazano nam informacje o miejscach ich organizacji. W pierwszej z tych gmin wydarzenie odbędzie się nad kąpieliskiem w Brzezinach, a w drugiej – w Zbiersku, koło tamtejszej sali OSP.

Dożynek nie organizują w tym roku dwie gminy: Koźminek i Lisków. Burmistrz Koźminka Iwona Michniewicz poinformowała w rozmowie z Latarnikiem Kaliskim, że decyzja w tej sprawie została ustalona w gronie sołtysów. Inne wyjaśnienie przedstawiła nam Maria Krawiec, wójt gminy Lisków: „W tym roku postawiliśmy na bogatą ofertę dla młodzieży w wakacje. To zastąpi dużą imprezę w formie dożynek, która wiąże się z dużymi kosztami”. Warto dodać, że w obu gminach święto plonów nie będzie organizowane już drugi raz z rzędu.

O kolejnych szczegółach związanych z dożynkami w gminach powiatu kaliskiego będziemy informować na bieżąco na naszym portalu.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze