baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM
reklama-SWWS

Dożynki 2023 powiat kaliski – wiemy kiedy się odbędą!

Co roku święta plonów gromadzą liczną grupę mieszkańców nie tylko poszczególnych gmin powiatu kaliskiego, ale także Kalisza. Uginające się pod ciężarem smakołyków stoły, liczne atrakcje dla dzieci, a przede wszystkim gwiazdy różnych gatunków muzyki przyciągają tłumy. W tym roku dodatkowo w południowej Wielkopolsce odbędą się dożynki wojewódzkie. Kiedy i gdzie odbędą się „Dożynki 2023 powiat kaliski”?

Dożynki 2023 powiat kaliski:

Dożynki w gminie Żelazków

Sezon dożynkowy, podobnie jak przed rokiem, rozpocznie się w gminie Żelazków, która organizuje Dożynki Parafialno-Gminne 13 sierpnia. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13:45 na placu przy Urzędzie Gminy uroczystym przemarszem, po której odbędzie się msza święta. Po niej organizatorzy zapraszają na bogaty program artystyczne i liczne atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Gwiazdami wieczoru będą zespół Daj to głośniej, twórcy m.in. popularnego hitu „Mama ostrzegała” oraz K.A.S.A. i Norbi.

Dożynki w gminie Godziesze Wielkie

Tradycyjnie 15 sierpnia dożynki odbędą się w gminie Godziesze Wielkie. Na ten moment nie jest znany dokładny program uroczystości – wiadomo jednak, że miejscem święta plonów będzie teren przy Wiejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości w Kakawie-Kolonii.

Druga połowa sierpnia to już intensywny czas dożynkowego świętowania. Najwięcej imprez w naszej okolicy odbędzie się bowiem w dwie ostatnie niedziele tego miesiąca: 20 i 27 sierpnia.

Dożynki w gminie Ceków-Kolonia

W pierwszym z tych terminów świętować będzie gmina Ceków-Kolonia, gdzie dożynki gminne będą połączone z powiatowymi. Uroczystości otworzy msza święta w kościele w Dębe, a dalsza część programu dożynek odbędzie się w Morawinie. Tam też finiszować będą rowerzyści z Dożynkowego Objazdu Powiatu Kaliskiego, o czym pisaliśmy na naszym portalu. Gwiazdą dożynek będzie zespół Sztywny Pal Azji, a przed nim wystąpi znany w regionie Big Band „Po godzinach”.

Dożynki w gminie Szczytniki

W gminie Szczytniki także zdecydowano się na termin 20 sierpnia, a program dożynek otworzy msza święta w kościele w Iwanowicach. Następnie uczestnicy przejadą korowodem do Szczytnik, gdzie odbędzie się część obrzędowa i liczne występy artystyczne, m.in. Kapeli Złote Kłosy, Kapeli Biesiadnej Dysonans czy Orkiestry Dętej OSP w Iwanowicach. Część artystyczną zwieńczą zespoły Modern Szoking – the best of Modern Talking oraz MARAQUJA SHOW, po których rozpocznie się zabawa taneczna.

Dożynki w gminie Blizanów

Organizatorzy dożynek w gminie Blizanów zapraszają tym razem do Jarantowa. 20 sierpnia o godz. 14:00 zaplanowano tam mszę świętą, po której zaplanowano tradycyjny ceremoniał dożynkowy i szereg atrakcji wymienionych na plakacie. Imprezę zwieńczy Paweł Stasiak z zespołem Papa D, będący kontynuatorem znanego w latach 80. zespołu Papa Dance, który wylansował takie hity jak „Kamikaze wróć” czy „Naj story”.

Dożynki w gminie Brzeziny, Lisków i Opatówek

Z kolei 27 sierpnia dożynki odbędą się w kilku gminach. Pierwszą z nich jest gmina Brzeziny, gdzie póki co wiadomo, że święto plonów odbędzie się na estradzie przy kąpielisku w Brzezinach. Kolejną z gmin będzie Lisków, gdzie także nieznane są jeszcze szczegóły uroczystości. Więcej wiemy zaś o dożynkach w gminie Opatówek. Dożynki rozpoczną się Mszą świętą o godz. 14:00 w kościele w Chełmcach. Następnie uczestnicy w korowodzie dożynkowym przejadą na teren rekreacyjny przy zalewie Szałe. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Kobranocka, który znany jest przede wszystkim z przeboju „Kocham Cię jak Irlandię”. Zaplanowano także szereg występów, m.in. Orkiestry Dętej OSP Rajsko, podopiecznych GOK z Opatówka, Kapeli „Sami Swoi”, zespołu Piano Song. Wśród towarzyszących dożynkom atrakcjom warto wymienić m.in. zlot samochodów amerykańskich i zabytkowych, strefa zabaw i dmuchańców dla dzieci, stosika biesiadne sołectw. Całą imprezę zakończy teatr ognia.

Dożynki w gminie Stawiszyn

Ostatnią z gmin naszego powiatu, która świętować będzie w ostatnią niedzielę sierpnia, będzie gmina Stawiszyn. Tym razem gospodarzem dożynek będzie Zbiersk. Msza święta w tamtejszym kościele rozpocznie się o 15:30, a po niej zaplanowano występy artystyczne. O 21:00 wystąpi grupa Baciary, którą można kojarzyć choćby z utworów „Żyje się raz” czy „Jak się bawią ludzie”.

Dożynki Wojewódzkie

Godnym odnotowania faktem będą Dożynki Wojewódzkie, organizowane w pobliskim Pleszewie, również 27 sierpnia. Wydarzenie odbędzie się na terenie pleszewskiego Stadionu Miejskiego przy Alei Wojska Polskiego, a pierwszym punktem programu będzie wystawa rolnicza, która rozpocznie się od godz. 12:00. Godzinę później zaplanowano mszę świętą pod przewodnictwem Biskupa Kaliskiego Damiana Bryla, a po niej – obrzęd dożynkowy i część artystyczną. Gwiazdą wieczoru będzie występ zespołu Bajm na czele z Beatą Kozidrak, który zaplanowano na 20:30. Z pewnością ci popularni wykonawcy przyciągną na dożynki rzesze swoich miłośników także z Kalisza i okolic.

Dożynki w gminie Mycielin i Koźminek

Dożynkowy czas zakończy się w pierwszych dniach września. Dokładnie 3 września dożynki będą organizowane w gminie Mycielin oraz Koźminek. Pierwsza z gminie dożynki planuje w parku w Słuszkowie, a uroczystość uświetnią zespoły InoRos oraz No To Co. Z kolei Koźminek na ten moment nie dysponuje szczegółowymi informacjami o dożynkach, przekaże je publicznie w późniejszym terminie.

Za informacje dziękujemy pracownikom urzędów, ośrodków kultury i komitetów organizacyjnych dożynek. Z pewnością w kolejnych dniach dowiemy się więcej informacji o dożynkach, o czym będziemy na bieżąco informować za pośrednictwem Latarnika Kaliskiego i naszych mediów społecznościowych.

***

Kiedy i gdzie odbędą się „Dożynki 2023 powiat kaliski”? Kalendarz skrótowy:

13 sierpnia: Żelazków

15 sierpnia: Godziesze Wielkie

20 sierpnia: Ceków-Kolonia(Powiatowe), Blizanów, Szczytniki

27 sierpnia: Opatówek, Stawiszyn, Lisków, Brzeziny, Pleszew (wojewódzkie)

3 września: Koźminek, Mycielin

Fot.: arch

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Czytelniczka

” (…) w kościele w Dębem (nie Dębe) / lub w miejscowości Dębe”.

Justyna

A w Rajsku (gm. Opatówek) są dożynki parafialne 15.08.2023 i o 21:00 odbędzie się koncert Future Folk – Staszek Karpiel – Bułecka.

Najnowsze