baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Dożynki w Słuszkowie za nami

Tegoroczne Powiatowo-Gminne Święto Plonów odbyło się w niedzielę, 5 września, w Słuszkowie (gmina Mycielin). Uroczystość dożynkowa przyciągnęła na ten malowniczy teren tysiące mieszkańców naszego powiatu. Organizatorami Dożynek byli: Starosta Kaliski Krzysztof Nosal oraz Wójt Gminy Mycielin Rafał Szelągowski. Podczas tegorocznych Dożynek odbyła się także zbiórka dla Jagódki Michalak, chorej na SMA mieszkanki naszego powiatu.

Koniec żniw i prac na polach to w naszym kraju moment rozpoczynający czas dożynek. To ludowe święto stanowiące podziękowanie za zebrane plony oraz trud pracy rolnika. Tegoroczne święto plonów zgromadziło w Słuszkowie, obok siedziby Urzędu Gminy Mycielin, rolników z jej teren wraz z rodzinami. Było także swoistym podziękowaniem dla wszystkich gospodarzy z terenu powiatu kaliskiego. Dożynki Powiatowo-Gminne były także imprezą kulturalną ukazującą tradycje kulinarne, rzemieślnicze i historyczne polskiej wsi i Ziemi Kaliskiej.

Święto Plonów rozpoczęło się od Mszy Świętej w kościele pw. Św. Wojciecha w Kościelcu, którą celebrował proboszcz parafii – ks. Marian Andrzejewski. Po Mszy Świętej, korowód z Kościelca przejechał na plac dożynek usytuowany przy Urzędzie Gminy Mycielin w Słuszkowie. Punktualnie o godzinie 15.00 Korowód Dożynkowy przeszedł uroczyście na plac przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Mycielin. Korowód dożynkowy prowadziła delegacja Zespołu Śpiewaczego „Ale Babki” z Kościelca oraz Zespół Folklorystyczny „Korzeniewianki”, które przygotowały obrzęd dożynkowy na Powiatowo-Gminne Święto Planów. W korowodzie wzięły udział także następujące delegacje: Delegacja Powiatu Kaliskiego z wieńcem dożynkowym. Korowód prowadził Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy, Radna Powiatu Dorota Karpieko, oraz Radny Powiatu Dariusz Korczyński wraz z członkami zarządu oraz pozostałymi radnymi : Januszem Nowakiem, Dorotą Karpieko, Alicją Łuczak, Henrykiem Kurkiem oraz Wincentym Nowakiem z flagami powiatu kaliskiego i flagami Polski. W delegacji szły również członkinie Koła Gospodyń Wiejskich ze Słuszkowa, które wykonały wieniec dożynkowy z tegorocznych kłosów zbóż.

Osoby które zaangażowały się w wykonanie wieńca dożynkowego to: Grażyna Andrzejak, Dorota Brajer, Ewelina Suszek, Marzena Węclawska, Jolanta Ostrowska, Jadwiga Musielak. Delegacja Gminy Mycielin z Wieńcem Dożynkowym i chlebem z Rafałem Szelągowskim Wójtem Gminy Mycielin, Zastępcą Wójta Gminy Mycielin Aleksandrą Filipowicz, przewodniczącym Rady Gminy w Mycelinie Zbigniewiem Brajerem wraz z radnymi gminy Mycielin. Wieniec dożynkowy Gminy Mycielin został wykonany przez KGW z Kościelca w składzie: Teresa Śniecińska, Jadwiga Cierniak, Jadwiga Krzemionka, Krystyna Macniak, Magdalena Witczak, Irena Witczak, Jolanta Zawiasa, Jadwiga Gabryś, Izabela Gabryś, Teresę Weber, Grażyna Wesołowska, Stanisławę Wróblewską, Grażynę Korczyńską, Wiesławę Gilak oraz Danuta Mikuła, Sebastian Wesołowski, Andrzej Grygiel. Konstrukcję z metalu wykonał Sławomir Miętkiewicz.

Delegacja Starostów Dożynek: Starosta Dożynek Piotr Zawiasa i Starościna Dożynek Ewa Ulewicz. Przedstawiciele Straży OSP Słuszków i Mycielin z komendantem Gminy Dariuszem Korczyńskim na czele. W barwnym korowodzie brały udział również – Delegacje Gmin Powiau Kaliskeigo w składzie: Gmina Blizanów reprezentowana przez przedstawicieli Zespołu Folklorystycznego „Kalina” w Blizanowie, Gmina Brzeziny reprezentowana przez Małgorzatę Dudkiewicz Radną Gminy Brzeziny oraz Hieronima Molkę Radnego Gminy Brzeziny, Gmina Ceków-Kolonia – członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Cekowie: Halina Mosiniak – przewodnicząca koła, Ewelina Lipińska, Joanna Lipińska, Danuta Rusek, Agnieszka Rusek, Anna Pietrzak, Zdzisława Kopeć, Gmina Godziesze Wielkie – KGW Kakawa-Kolonia – Aleksandra Kliber, Aleksandra Sztukowska, Bożena Zadłużna i Wiesław Zadłużny, Gmina Koźminek – Ewa Ochlik Sołtys Wsi Pietrzyków i Anna Kędzia mieszkanka gminy Koźminek, Gmina Mycielin -Katarzyna Płuciennik Sołtys miejscowości Stropieszyn, Artur Drzewiecki mieszkaniec Gminy Mycielin, Gmina Opatówek – Przedstawicielki KGW w Chełmcach oraz Druhowie OSP Chełmce, Miasto i Gmina Stawiszyn – reprezentowana była przez przedstawicieli sołectwa Petryki i Wyrów – Panią Barbarę Kobierną, Kamilę Kupijaj, Pana Bogdana Ozimka, oraz Łukasza Musiała, Gmina Szczytniki – Starościna tegorocznych dożynek Kamila i Marek Leszka, Gmina Żelazków – Ewa Tułacz i Roman Gąsior. Dalej w korowodzie podążały delegacje z sołectw gminy Mycielin:

  • Aleksandrów,

  • Bogusławice,

  • Danowiec,

  • Dzierzbin

  • Dzierzbin-Kolonia,

  • Gadów,

  • Korzeniew,

  • Kościelec,

  • Kościelec-Kolonia,

  • Kuszyn,

  • Mycielin,

  • Przyranie,

  • Słuszków,

  • Stropieszyn,

  • Teodorów,

  • Zamęty

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania patriotycznego utworu „Rota”. Tekst pieśni stanowi wiersz napisany w 1908 roku na Śląsku Cieszyńskim przez Marię Konopnicką. Pieśń została po raz pierwszy wykonana publicznie przez kilkuset chórzystów z terenów objętych zaborami 15 lipca1910 w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie.

Po odśpiewaniu „Roty”, oficjalnym powitaniu gości, rozpoczęła się część obrzędowa w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego Korzeniewianki i Zespołu Śpiewaczego „Ale Babki” z Kościelca. Oczywiście w tej cześci nie mogło także zabraknąć starostów dożynek, którymi byli: Ewa Ulewicz i Piotr Zawiasa.

O godzinie 16.30 rozpoczęła się część kulturalna, o której atrakcyjność skutecznie zadbały lokalne zespoły: Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Mycielinie, Zespół Wokalny Wiolinki ze Szkoły Podstawowej w Mycielinie, Zespół Folklorystyczny Korzeniewianki, Zespół Śpiewaczy Ale Babki z Kościelca.

Po godzinie 17.00 na placu dożynkowym zameldowali się rowerzyści uczestniczący w XXI Dożynkowym Objeździe Powiatu Kaliskiego, którzy później zostali oficjalnie przywitani na scenie przez Starostę Kaliskiego Krzysztofa Nosala oraz mieszkańców przybyłych na tegoroczne Święto Plonów. Warto wspomnieć, że w tradycyjnym objeździe wzięło udział 74 cyklistów, a 4 z nich pokonało całą, liczącą 155 kilometrów trasę wiodącą przez wszystkie gminy naszego powiatu i miasto Kalisz.

Później na scenie królował już niepodzielnie Kabaret Malina, w którego skład wchodzi trójka członków: Dawid Maliński, Kamil Brylak i Piotr Bogusiak. To znani youtuberzy, twórcy utworów: mirasa fiat, my z ekipą i twórcy serialu „Królowie Żyta”. Potrafią skutecznie rozbawiać publiczność, co też zdecydowanie udowodnili w minioną niedzielę.

Godzinę później odbył się natomiast koncert zespołu S.O.S – ABBA Cover Show. To ekipa, która występuje na scenach od 1999 roku. Na koncertach wykonuje największe przeboje szwedzkiej grupy ABBA w nowych aranżacjach.

Od 21.30 rozpoczął się natomiast ostatni punkt programu tegorocznego Święta Plonów, czyli zabawa taneczna pod chmurką.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Kaliszu






















































Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze