
Dr Mikołajczyk o księgozbiorach kaliszan w XIX wieku
Księgozbiory i kultura materialna mieszkańców Kalisza i ziemi kaliskiej w I połowie XIX wieku będą tematem kolejnego spotkania w siedzibie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Z prelekcją wystąpi doktor Marcin Mikołajczyk.
Wystąpienie podejmuje problematykę prywatnych księgozbiorów mieszkańców Kalisza i ziemi kaliskiej w latach 1808-1866, traktowanych jako istotny element kultury materialnej i intelektualnej prowincji Królestwa Polskiego w pierwszej połowie XIX wieku. Punktem wyjścia do badań były akta kaliskich kancelarii notarialnych, stanowiące cenne źródło do analizy struktury społeczno-zawodowej właścicieli bibliotek domowych, ich wielkości, zawartości tematycznej i wartości materialnej. Szczegółowej analizie poddano również funkcje pełnione przez książkę w przestrzeni domowej, a także jej obecność w środowisku kobiet, ludności żydowskiej oraz innych mniejszości narodowych. Autor podjął próbę określenia chronologii i kierunków recepcji piśmiennictwa oraz rekonstrukcji losów księgozbiorów po śmierci właścicieli. Badania wpisują się w rozwijający się nurt historii czytelnictwa i mikrohistorii kultury oraz umożliwiają porównanie praktyk związanych z książką na prowincji z innymi ośrodkami ziem polskich w epoce zaborów.
Dr Marcin Mikołajczyk to starszy bibliotekarz Biblioteki Uniwersytetu Kaliskiego, sekretarz Komisji Naukowej Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, członek Zarządu KTPN, członek Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu, członek Polskiego Towarzystwa Bibliologicznego, sekretarz OSP w Pawłówku oraz członek zespołu redakcyjnego „Bliżej Biblioteki. Pisma bibliotekarzy Wielkopolski południowo-wschodniej”. Jest autorem książki „Grecka wspólnota w Kaliszu” (Kalisz 2018) oraz ponad 100 artykułów, biogramów, recenzji i sprawozdań.
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 24 kwietnia, o godzinie 18.30, w siedzibie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, przy pl. św. Józefa 2-4.
Źródło: WKST