baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

„Drewniane kościoły w powiecie kaliskim i Kaliszu”- spotkanie ze Stanisławem Małyszką

„Drewniane kościoły w powiecie kaliskim i Kaliszu”– to tytuł najnowszej książki Stanisława Małyszki, ale nie tylko jej poświęcony był środowy wieczór w Bibliotece Głównej.

Znany regionalista, archiwista i etnograf promował swoją siedemnastą już publikację, w której skupia się na architekturze sakralnej naszego regionu. Na kartach książki znajdziemy omówienie piętnastu drewnianych świątyń i jednej kapliczki m. in. z Blizanowa, Godziesz Wielkich, Pamięcina, Rychnowa czy Zbierska.

,,Pokazuję je gościom z zagranicy, bo robią na nich ogromne wrażenie. Nie te gotyckie czy murowane, ale drewniane. Powinniśmy się tym chwalić, mamy coś wspaniałego na naszym terenie”– mówił autor. Książka „Drewniane kościoły w powiecie kaliskim i Kaliszu” została wydana w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Nasze Kaliskie przy wsparciu finansowym samorządu województwa wielkopolskiego, powiatu kaliskiego oraz gmin: Blizanów, Ceków Kolonia, Godziesze Wielkie, Lisków, Mycielin, Opatówek i Stawiszyn.

Rozmowa dotyczyła jednak nie tylko ostatniej publikacji, ale także całości zawodowych działań Stanisława Małyszki. Historyk niedawno przeszedł na emeryturę, była więc okazja do wspomnień i podsumowań kilku dekad jego działalności. Gość Miejskiej Biblioteki Publicznej opowiadał, jak z Białegostoku przez Bydgoszcz i Warszawę trafił do Wielkopolski i zawodowo oraz prywatnie związał się z Pleszewem i Kaliszem.

Stwierdził, że Kalisz oczarował go swoimi zabytkami, przyrodą i ludzką życzliwością. Wieloletni pracownik kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu mówił, jak przez lata zmieniała się ta praca i jak wiele pozostało jeszcze do zrobienia, by właściwie troszczyć się o dziedzictwo minionych wieków.

,,Stan zabytków świadczy o naszych przodkach, ale przede wszystkim o nas, o tym, jak my szanujemy tę tradycję”– podkreślił Małyszko i zachęcał, by fotografowali cenne historycznie miejsca ze swojej okolicy, by dzięki temu powstawała dokumentacja, która w przyszłości może pomóc konserwatorom w ich pracy.

Za swoją działalność Stanisław Małyszko został uhonorowany Odznaką Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego oraz Odznaką Honorową Szlaku Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej za szczególne zasługi w promocji historii kościołów drewnianych.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze