Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

„DROGA POJEDNANIA”, czyli Ekstremalna Droga Krzyżowa

W piątek, 8 kwietnia z Kalisza, jak i wielu innych polskich miast wierni wyruszą szlakami Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Tegoroczna wędrówka odbędzie się pod hasłem „Droga Pojednania”.

Jak podkreślają organizatorzy EDK to nowy rodzaj duchowości zakorzeniony w starej tradycji – tradycji pielgrzymowania i tradycji franciszkańskiej, zwracającej uwagę na to, że człowiek to nie tylko dusza ale i ciało. Porzucenie własnej strefy komfortu, zmaganie i przekraczanie własnych ograniczeń może się stać szansą na modlitwę i spotkanie z Bogiem. EDK jest też propozycją dla osób skarżących się na zabieganie i brak czasu, co utrudnia im udział, np. w nabożeństwach Drogi Krzyżowej praktykowanych tradycyjnie w parafiach.

Co zrobić, by wziąć udział w EDK?

Ważne jest, by przygotować się fizycznie i psychicznie do wędrówki, która może być wymagająca. Uczestnicy wędrują na własną odpowiedzialność, sami muszą sobie radzić z orientacją w terenie (choć mogą mieć ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS), sami też troszczą się o swoje bezpieczeństwo. 

Kolejnym krokiem jest wybór miejsca, z którego się wyrusza, oraz wybór trasy. Dziesiątki propozycji znaleźć można na stronie edk.org.pl. Dostępne są na niej również rozważania na tegoroczną Ekstremalną Drogę Krzyżową, pod hasłem „Droga pojednania” oraz informacje na temat aplikacji ułatwiającej wędrówkę i medytację. 

Wędrówka – niezależnie od tego czy odbywać się będzie samotnie czy w niewielkiej grupce osób – przebiegać ma w skupieniu i milczeniu. To ważne założenie EDK. Wyjątkiem od tej zasady jest możliwość odczytania na głos rozważań lub też słuchania ich z urządzeń mobilnych przy poszczególnych stacjach. Ekstremalną Drogę Krzyżową można rozpocząć od uczestnictwa we Mszy św. Warto jednak podkreślić, że zaproszenie na wędrówkę skierowane jest również do ludzi niewierzących i poszukujących.

 

Pomysł na EDK zrodził się w roku 2009 w środowisku duszpasterstwa akademickiego prowadzonego w Krakowie przez ks. Jacka Stryczka. Inicjatywa ta spotkała się z wielkim i rosnącym zainteresowaniem. Już 10 lat później, w 2019 r. w EDK uczestniczyło w Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób, wędrujących na kilkuset trasach a także poza Polską – aż w 24 krajach. W 2020 r. w EDK miało wziąć udział aż 95 tys. osób z 443 miast na 1025 trasach, choć ostatecznie, w związku z pandemią organizatorzy EDK zaapelowali o jej duchowe przeżycie. W tym roku zapraszają do wędrówki, oczywiście z zachowaniem obowiązujących obostrzeń.

Tegoroczne trasy Kalisza i Ostrowa Wlkp.:

KALISZ
Narodowe Sanktuarium Świętego Józefa:

Niebieska (św. Józefa): Kalisz – Kotłów – 41 km
Czerwona (św, Józefa): Kalisz – Kotlów – 60 km

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego:

Biała (Miłosierdzia Bożego): Kalisz – Chełmce – 40 km 

OSTRÓW WIELKOPOLSKI
Parafia pw. Ducha Świętego:

Biała (Ducha Świętego): Ostrów Wielkopolski – Ostrów Wielkopolski – 44 km
Czerwona (bł. Edmunda Bojanowskiego): Ostrów Wielkopolski – Ostrów Wielkopolski – 41 km
Niebieska  (św. Brata Alberta): Ostrów Wielkopolski – Ostrów Wielkopolski – 42 km

EDK obejmuje 472 miejscowości i aż 1118 tras. Szczegółowe informacje znajdują się TUTAJ.

źródło: diecezja kaliska, EDK, fot.: fb EDK

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze