baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Dwie premiery w kaliskim Teatrze

Jedno z ostatnich arcydzieł norweskiego dramatopisarza Henrika Ibsena na Dużej Scenie i edukacyjny spektakl muzyczny dla dzieci na Scenie Kameralnej. Kaliski Teatr nie zwalnia tempa – zaraz po zakończeniu 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych zaprasza na dwie premiery.

Pierwszą premierą, którą zobaczymy już w piątek, 27 maja, jest „Budowniczy Solness”. Spektakl reżyseruje Szymon Kaczmarek, laureat Złotego Yoricka na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku za przedstawienie „Kupiec wenecki” (prezentowany na 60. KST), znany kaliskiej publiczności z kultowego „Versusa” oraz „Kokainy i sprawiedliwości dla wszystkich”.

Architekt Halvard Solness (w tej roli Marcin Trzęsowski) zyskał sławę dzięki budowie kościołów, ale od czasu tragedii, która spotkała jego rodzinę, zamiast domów bożych woli wznosić domy dla ludzi. Nie narzeka na brak zleceń, rządzi w firmie twardą ręką i właśnie ma przeprowadzić się do nowego domu. Wydawać by się mogło, że ma wszystko pod kontrolą.

Niezapowiedziane przybycie tajemniczej Hilde Wangel (Malwina Brych) sypie bowiem piach w ten dobrze naoliwiony mechanizm. Dwudziestodwulatka pojawia się, żeby przypomnieć Solnessowi szokujące wydarzenie sprzed dziesięciu lat i domaga się spełnienia danej wtedy obietnicy…

„W tym stosunkowo rzadko wystawianym dramacie Ibsen dotyka problemów, które obecnie są w naszej kulturze intensywnie przepracowywane: kryzys męskości, walka z toksycznymi wzorcami i strach przed społeczną i obyczajową zmianą” – opowiada dramaturg spektaklu, Żelisław Żelisławski.

Na Dużej Scenie, w scenografii autorstwa Kai Migdałek i kostiumach Marty Śniosek-Masacz, zagra siedmioro aktorów z kaliskiego zespołu. Poza Trzęsowskim i Brych zobaczymy również Izabelę Beń-Olejniczak, Aleksandrę Pałkę-Łopatkę, Wojciecha Masacza, Błażeja Stencla i Lecha Wierzbowskiego. Muzykę do spektaklu skomponował Kamil Tuszyński.

Do końca sezonu planowanych jest sześć pokazów: 27, 28 i 29 maja oraz 3, 4 i 5 czerwca.

Ostatnią premierą sezonu będzie przedstawienie „ZęboweLOVE. Z miłości do zębów”. Spektakl to bajkowa, muzyczna i zupełnie zwariowana podróż dla tych małych i tych całkiem dużych. Dzięki sztuce autorstwa Antoniego Machonia widzowie nie tylko zajrzą za kulisy pracy wróżek zębuszek, ale też dowiedzą się, dlaczego cukier szkodzi i jak zadbać o zdrowie swoich zębów.

Oczywiście nie będzie to nudny wykład na temat higieny, ale przewrotna fabuła pełna zwrotów akcji. Poznamy w niej losy profesora Smakowicza z Pychotkowa, który spędza całe noce w laboratorium, gdzie zajmuje się tworzeniem nowych owoców. W portfolio ma już egzotyczne marango, ogródkowe truskagrona i słodkiego bananasa. Mieszkańcy doceniają jego zdrowe i smaczne, choć nieco zmodyfikowane wynalazki. Jednak pewnego dnia, kiedy przy straganie Profesora zjawia się przepiękna nieznajoma, spokojne życie mieszkańców tej magicznej krainy obraca się do góry nogami. Owładnięty szaloną miłością Profesor, aby trafić do serca urodziwej damy – oczywiście przez żołądek – postanawia skorzystać z pomocy podstępnej Baby Jagi. Profesor jeszcze nie wie, jak zgubny wpływ na pychotkowian będzie miał tajemniczy biały piasek z pustyni Sacharozy…

Pomysł, reżyseria i choreografia to dzieło Małgorzaty Kałędkiewicz – na co dzień aktorki kaliskiego Teatru. Aby przekazać młodym widzom sprawdzone informacje, w przygotowaniach do powstawania spektaklu pomagali dentyści z kliniki Stomatologia Ptak. Szaloną i kolorową scenografię zaprojektowała Marta Śniosek-Masacz, a muzykę pełną przebojowych piosenek napisał Marcin Mirowski. Projekcje video przygotowała Ewa Kabzińska. Na scenie zobaczymy: Ewę Kibler, Bożenę Remelską, Izabelę Wierzbicką, Karola Biskupa, Dariusza Sosińskiego oraz nową aktorkę w zespole – Aleksandrę Lechocińską.

Premiera nieprzypadkowo zaplanowana jest na 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka, a kolejne spektakle będzie można zobaczyć 2, 3, 4, 5, 18, 19, 21 i 22 czerwca. Spektakl nie ma ograniczeń wiekowych.

Bilety na oba przedstawienia są dostępne w kasie Teatru i online na www.teatr.kalisz.pl

Źródło: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze