Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Dwie publikacje od Muzeum Okręgowego

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej poinformowało o dwóch nowych publikacjach, które przygotowało. Jedną z nich jest „Kaliskie ABC”, czyli książka przedstawiąca w wierszowanej formie najistotniejsze miejsca naszego miasta. Ponadto pojawiła się też opowieść „Trudne związki”, nawiązująca do wystawy prezentowanej w Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie.

Książka „Kaliskie ABC” jest adresowana nie tylko do najmłodszych czytelników ˗ to, jak mówią autorzy, swoiste kompendium historii Kalisza, zawarte w wierszach, przedstawiających najsławniejsze zabytki miasta. Zarówno mieszkańcy dawnego piastowskiego grodu, zwanego niegdyś Kalisią, jak i turyści przejeżdżający dziś Bursztynowym Szlakiem, poznają urok tutejszych zakątków i zdobędą wiedzę o budowlach, wzniesionych na tych terenach od czasów średniowiecza.

Kalisz jest skarbnicą pamiątek naszej narodowej przeszłości, dziedzictwa zamkniętego w miejscach, symbolach, które określają naszą przynależność do narodu i państwa.

W książce autorzy opisali dzieje m.in. starego grodu ˗ rezerwatu na Zawodziu, kolegiackiej Baszty Dorotki, cerkwi, potwierdzającej wielokulturowość osady, zabytkowego dworca, starej fabryki fortepianów Arnolda Fibigera, bazyliki św. Józefa, do której pielgrzymują wierni z całego świata, katedry św. Mikołaja.

W wierszowanej, lekkiej formie przybliżają, szczególnie najmłodszym odbiorcom, sławne postaci związane z Kaliszem, m.in. artysty Tadeusza Kulisiewicza, pisarki Marii Dąbrowskiej, poety Adama Asnyka, podróżnika Stefana Szolca-Rogozińskiego.

Na szczególną uwagę zasługują wiersze podejmujące temat wielokulturowości Kalisza, w którym przeszłość splata się ze współczesnością ˗ czytelnicy dowiedzą się m.in. o historii placu zwanego Rozmarkiem, żydowskiej dzielnicy przy ulicy Złotej, Towarzystwie Wioślarskim, założonym jeszcze w czasach Królestwa Polskiego, Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego, a także o Starym Rynku z Ratuszem.

„Zapraszamy wszystkich, którzy pragną poznać Kalisz i jego dzieje, do wyjątkowej wyprawy z książką w ręku, śladami magicznych, urokliwych miejsc, które można ujrzeć tylko tutaj, w tym najstarszym metrykalnie grodzie na polskich ziemiach.” – mówią autorzy: Agnieszka Nożyńska-Demaniuk, Sylwia Kucharska.

„Trudne związki” to z kolei opowieść o życiu kształtowanym przez relacje, faktyczne i upragnione, oraz przez nieuchronne spięcie, jakie między nimi zachodzi. Publikacja jest rozwinięciem wątków podjętych w wystawie o tym samym tytule, prezentowanej w Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. Opowiada o życiu wbrew historii, która raz w swym gwałtownym pędzie zabiera lub odracza antycypowane w miłości poczucie spełniania i spokoju, a innym razem uparcie ciąży, zmuszając do przełamywania tabu.

Temat miłości stanowi jeden z kluczy do interpretacji twórczości Marii Dąbrowskiej, jest też próbą zrozumienia życia emocjonalnego pisarki. Poznajemy jej kolejnych partnerów i partnerki, a wraz z nimi staramy się poznać ją samą w ewolucji oraz rozwoju ideowym. W tej dynamice wydają się powtarzać nadmiar uczuć, nieredukowalna różnica między tym, co dane, a tym, co upragnione, jak i powracające poczucie braku. Pretendują one zarazem do określenia uniwersalnego wymiaru twórczości autorki „Nocy i dni”.

Książki będą dostępne w oddziałach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu oraz Salonikach Prasowych Tomasza Lisa. M. Miklas, „Trudne związki”, MOZK, Kalisz 2020 r.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

 



Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze