Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Działania wojewody wielkopolskiego w zakresie pomocy dla uchodźców z Ukrainy

W ciągu ostatnich dni wojewoda wielkopolski podjął szereg działań w zakresie pomocy osobom przybywającym z Ukrainy, znajdującym się na terenie naszego województwa.

Otwarcie punktu informacyjnego dla uchodźców z Ukrainy

26 lutego na Dworcu Głównym w Poznaniu uruchomiony został punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. Punkt obsługiwany jest przez pracowników Wydziału Spraw Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz wolontariuszy.

Punkt nie bez przyczyny znajduje się na dworcu, ponieważ będzie on pierwszym miejscem po przybyciu obywateli Ukrainy do Wielkopolski. Uzyskają w nim pomoc w zakwaterowaniu oraz wszelkie niezbędne wsparcie i informacje – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Punkt jest czynny w godzinach od 8.00 do 22.00, ale w zależności od rozwoju sytuacji i pojawiających się potrzeb, istnieje możliwość przedłużenia czasu jego funkcjonowania do 24h na dobę. Od poniedziałku uruchomiona zostanie specjalna infolinia dla uchodźców z Ukrainy +48 61 850 87 77, która będzie dostępna w godzinach 8.00 – 20.00. Pytania można również kierować na adres e-mail cudzoziemcy@poznan.uw.gov.pl. Informacje dla ukraińskich obywateli znajdują się także na stronie migrant.poznan.uw.gov.pl/uk.

Pomoc humanitarna od Wielkopolan

 Wojewoda wielkopolski koordynuje również pomoc humanitarną na terenie województwa. 

– Mobilizacja Polaków w ostatnich dniach jest niezwykle budująca. Jako społeczeństwo zdajemy wielki egzamin z solidarności. Ta pomoc musi być jednak organizowana w sposób przemyślany, skoordynowany i dostosowany do obecnych potrzeb oraz możliwości. Dlatego proszę o niewysyłanie na własną rękę pomocy na Ukrainę, ponieważ nie będzie możliwości jej skutecznego przekazania – apeluje wojewoda.

Centralnym koordynatorem pomocy humanitarnej w Wielkopolsce jest Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Na poziomie ogólnopolskim jest to Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która będzie mogła dostarczyć pomoc na Ukrainę W starostwach powiatowych powstaną huby, do których oddolne inicjatywy będą zgłaszać chęć przekazania darów lub zaoferowania wsparcia. Następnie posegregowane w starostwach dary zostaną dostarczone do wojewódzkiego hubu, skąd Urząd zorganizuje całą logistykę i transport do krajowego hubu w województwie lubelskim. Stamtąd dary trafią na Ukrainę.

Otwarcie punktu recepcyjnego na MTP

Uruchomiono także punkt recepcyjny na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W punkcie odpowiednie służby dbają tam o to, żeby uchodźcy z Ukrainy otrzymali więcej informacji na temat pobytu w Polsce, ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek, a także otrzymają skierowanie do tymczasowego miejsca zakwaterowania.  

Uruchomienie punktu zbiórki darów na MTP

 

Punkt powstał na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i będzie działał w pawilonie nr 4, od poniedziałku do soboty, w godz. 10-20. Do punktu można przynieść produkty, które zostały zebrane w ramach mniejszych, lokalnych zbiórek – np. w szkole. Potrzebne są m.in.: koce, pościele, gotowe dania w słoikach, kosmetyki i produkty dla dzieci. Dary – a szczególnie tekstylia – muszą być nowe. Zebrane produkty trafią do uchodźców, którzy przybywają do Poznania. Będą też do dyspozycji wojewody, który zdecyduje, czy część z nich ma zostać przekazana np. do innych magazynów na terenie kraju, do ośrodków przygranicznych czy też bezpośrednio do Ukrainy.

 

Wojewoda wielkopolski, Michał Zieliński pozostaje w stałym kontakcie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, biorąc czynny udział w cyklicznych wideokonferencjach, a także z organizacjami pozarządowymi oraz wielkopolskimi samorządowcami.

źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, fot.: pixabay

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze