Dziedziczak: “Ten turniej to reklama Kalisza – przyjadą drużyny z aż ośmiu krajów!”

Już za tydzień startują w naszym mieście Siatkarskie Mistrzostwa Europy Drużyn Polonijnych. To pierwsza tego typu impreza w historii, a jej celem jest m.in. integracja rodaków spoza granic kraju, promocja siatkówki oraz wiedzy o wspólnej przeszłości. Mecze zaproszonych drużyn zostaną rozegrane między 12 a 13 sierpnia w hali Kalisz Arena oraz hali Zespołu Szkół nr VIII w Kaliszu.

W turnieju „POLONIA EURO VOLLEY KALISZ 2022” weźmie udział 8 drużyn i około 160 obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, mieszkających poza granicami kraju. Pojawią się drużyny m.in. z Austrii, Francji, Norwegii czy np. Litwy. Turniej ma stać się odpowiedzią na potrzeby Polaków i Klubów Polonijnych, które działają poza granicami naszego państwa. Wezmą w nim udział najlepsze zespoły z tradycjami, które są zrzeszone w federacji polonijnej. Organizacja turnieju będzie okazją do wspomnianej integracji, ale także poznania kultury i współzawodnictwa sportowego pomiędzy środowiskami polonijnymi. Ma on także pozwolić na nawiązanie wieloletniej współpracy na wielu płaszczyznach życia społecznego, sportowego i kulturowego.

Ten turniej to znakomita reklama Kalisza. Do miasta przyjadą drużyny z aż ośmiu krajów, a potem będą wracać do siebie i opowiadać bezpośrednio lub za pośrednictwem prasy polonijnej o tym, co w kraju zobaczyli. Opowiedzą o Kaliszu i z pewnością te opowieści będą bardzo pozytywne. Część osób będzie w Polsce po raz pierwszy, więc marzenie zobaczenia kraju swoich dziadków czy pradziadków zrealizują tutaj – zobaczą Kalisz jako Polskę. To wydarzenie będzie wiązało się także z zainteresowaniem mediów ogólnopolskich, a więc w całym kraju będzie wspominane nasze miasto. Drugą sprawą jest oferta dla samych mieszkańców. Przy okazji turnieju pojawi się bardzo interesujący piknik polonijny, gdzie będzie można spotkać rodaków z całej Europy oraz gwiazdy siatkówki.

Jan Dziedziczak, sekretarz Stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą

Walor sportowy jest jasny dla wszystkich, ale ten projekt ma także charakter historyczny, patriotyczny i społeczny. Poza tym, że część z tych osób pierwszy raz pojawi się w kraju, to będzie to także wymiana poglądów - nie tylko sportowych. To wielka promocja miasta i to już kolejne wielkie międzynarodowe wydarzenie, które wypromuje Kalisz. Propozycję zorganizowania tego turnieju przyjąłem z głęboką radością, bo uważam i szczycę się tym, że Kalisz jest najlepszym sportowym samorządem, a to właśnie dzięki np. takim imprezom, które wychodzą poza ramy województwa czy kraju.

Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza

Takie imprezy to podstawa, by budować markę Kalisza jako miasta, które Polonia powinna poznać. Na co dzień szczycimy się mianem najstarszego miasta w Polsce, a z drugiej strony często wspominamy, że Kalisz jest niejako miejscem, gdzie państwowość polska się rodziła. Takie imprezy jak te mistrzostwa powinny być jedną z cegiełek, która będzie budowała tożsamość Kalisza również wśród naszej Polonii. Kalisz powinien być odbierany jako miasto, w którym historia Polski jest zawarta w pigułce. Mam nadzieję, że drużyny, które przyjadą do Kalisza, wywiozą stąd niesamowite wrażenia i że będziemy godnymi gospodarzami. Jestem przekonany, że kaliszanie z całą swoją serdecznością i ciepłem, pokażą jak rodacy w ojczyźnie odnoszą się z dużą sympatią do Polonii, którą różne okoliczności dziejowe zmusiły do opuszczenia naszych granic.

Tadeusz Skarżyński, Przewodniczący Rady Miasta Kalisza

Jak tłumaczą organizatorzy – ideą Siatkarskich Mistrzostw Europy Drużyn Polonijnych jest stworzenie unikalnej przestrzeni, w której udział wezmą przedstawiciele wielu środowisk w tym: organizacji sportowych, rządowych, parlamentarnych, samorządowych, związkowych, patriotycznych, kulturalnych i przy udziale mediów. Spotkanie pozwoli także na wymianę myśli, spostrzeżeń i refleksji środowiska sportowego oraz posłuży integracji wymienionych środowisk. Sport nie jest więc celem samym w sobie, a narzędziem do współdziałania z Polonią, a dla zawodników zespołów polonijnych na co dzień – okazją do spotkania, integracji czy rozmów w języku ojczystym. Jak będą wyglądały mistrzostwa?

Sportowe aspekty będą odbywały się 12 i 13 sierpnia. W pierwszym dniu zostanie rozegranych dwanaście meczów grupowych, a dzień wcześniej odbędzie się losowanie. Zmagania będą się toczyć na dwóch halach – jedna z grup na hali Kalisz Arena, a druga na hali Szkoły Mistrzostwa Sportowego. W piątek zostaną rozegrane mecze o konkretne miejsca z półfinałami oraz wielkim finałem. W ten sposób wyłonimy siatkarskiego Mistrza Europy Drużyn Polonijnych. Wokół turnieju pojawi się także szereg atrakcji towarzyszących.

Błażej Wojtyła, prezes Energi MKS Kalisz

Wśród zapowiadanych atrakcji mają pojawić się dwie wystawy w holu hali Kalisz Arena – jedna poświęcona historii miasta, a druga związana z historią kaliskiej siatkówki, gdzie pojawią się wszystkie puchary i medale z kilkudziesięcioletniej przeszłości tego sportu w naszym mieście. Ponadto przed halą zaplanowano piknik polonijny, który odbędzie się 13 sierpnia. Organizatorem wydarzenia jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a współorganizatorami Energa MKS Kalisz, Miasto Kalisz, Polski Związek Piłki Siatkowej oraz Światowa Federacja Sportu Polonijnego.

Fot. AD

 

 

Terminarz:

12 sierpnia (piątek)

Mecze w dwóch grupach i na dwóch halach

9:00-10:30 – rozgrywki grupowe – pierwsza runda meczów

10:30-12:00 – rozgrywki grupowe – druga runda meczów

12:00-13:30 – rozgrywki grupowe – trzecia runda meczów

13:30-15:00 – rozgrywki grupowe – czwarta runda meczów

15:00-16:30 – rozgrywki grupowe – piąta runda meczów

16:30-18:00 – rozgrywki grupowe – szósta runda meczów

Imprezy towarzyszące turniejowi:

9:00-18:00 – Miasteczko Klubów Polonijnych, Wystawa “Historia Kaliskiej Siatkówki”, Wystawa poświęcona historii Miasta Kalisza, gry i zabawy dla dzieci

 

13 sierpnia (sobota)

Mecze w dwóch grupach i na dwóch halach

9:00-10:30 – pierwszy półfinał (Hala Kalisz Arena)/mecz o 7 miejsce (Hala SMS)
10:30-12:00 – drugi półfinał (Hala Kalisz Arena)/mecz o 5 miejsce (Hala SMS)
12:30-14:00 – mecz o 3 miejsce (Hala Kalisz Arena)
14:00-16:00 – finał (Hala Kalisz Arena)
16:00-17:00 – wręczenie tytułu Polonijnego Mistrza Europy
18:00-19:30 – sympozjum polonijne

Imprezy towarzyszące turniejowi:

9:00-16:00 – Piknik Polonijny, Strefa kulinarna “Smaki Polski”, gry i zabawy dla dzieci, promocja zdrowego żywienia, Miasteczko Klubów Polonijnych, Wystawa “Historia Kaliskiej Siatkówki”, Wystawa poświęcona historii Miasta Kalisza

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

XXII Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze

8 sierpnia 2022

Na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego w Szwacinie (gmina Godziesze Wielkie) 7...

czytaj więcej»

Paliło się na Złotej

8 sierpnia 2022

W dniu 7 sierpnia około godziny 13:00 zapłonął budynek przy...

czytaj więcej»

Wrześniowe wydarzenia 1939 r. w Morawinie!

8 sierpnia 2022

W niedzielę (7 września) w Morawinie odbyły się, tzw. „Wrześniowe...

czytaj więcej»

Czwarty Targ na Plantach już 10 września

8 sierpnia 2022

Prezydent Miasta Kalisza zaprasza do udziału w czwartym targu na...

czytaj więcej»
Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Ranking najbogatszych samorządów – jak wypadły samorządy z regionu?

7 sierpnia 2022

Ukazał się najnowszy ranking najbogatszych samorządów, przygotowany przez Pismo Samorządu...

czytaj więcej»

Wielkopolski Dzień Pszczół na Zawodziu

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»