“Dziękuję” dla wolontariuszy

Od początku rozpoczętej przez Rosję wojny na Ukrainie samorząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce przygotowywał się do przyjęcia uchodźców, zdając sobie sprawę z możliwej eskalacji konfliktu i czekających wyzwań. Nikt nie spodziewał się jednak rozmiarów konfliktu oraz jak długo może on potrwać. Chociaż końca tego ogromnego kryzysu humanitarnego nie widać, to burmistrz Jerzy Łukasz Walczak chciał podziękować wolontariuszom, którzy brali udział w organizacji zbiórek darów.

Spotkanie odbyło się na terenie Stadionu Miejsko-Gminnego w Nowych Skalmierzycach 13 maja.

Nikt z nas tutaj obecnych wcześniej nie przeżył takiej sytuacji- zaznaczył burmistrz. Jesteśmy w tej części Europy, która od długich lat nie doświadczyła wojny, jednak pomimo tego postanowiliśmy działać. Ta chęć pomocy wydobywała się z nas z głębi serca. Pamiętam wieczór, kiedy napisała do mnie moja zastępczyni Agnieszka Sipka, że musimy zacząć działać. Na następny dzień spotkaliśmy się w urzędzie w wąskim gronie, gdzie oprócz urzędników byli także wolontariusze, bez których sami nie dalibyśmy rady wszystkiego zorganizować. Reprezentujecie różne profesje, jesteście w różnym wieku, lecz wszyscy macie dobre serce.

Okazana dobroć oraz szczodrość okazały się ogromna. Wolontariusze wspólnie z urzędnikami uczyli się organizacji spontanicznych akcji pomocowych, a potrzebnych było sporo rąk do pracy. Była to także pomoc w akcjach informacyjnych. Z czasem wyzwania się piętrzyły, zaistniała konieczność drobnego przeorganizowania pracy urzędu, do którego początkowo przybywały dziesiątki osób dziennie w celu nadania numeru PESEL. To także utworzenie punktu przyjmowania uchodźców na gminnym stadionie, koordynacja wsparcia systemowego przez M-G Ośrodek Pomocy Społecznej, przydzielania świadczeń rodzinnych oraz przyjęcia większej liczby osób do gminnego systemu edukacji. 

Oprócz wolontariuszy na spotkanie został zaproszony także Roman Żarnecki, prezes Chrześcijańskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, lider pomocy wszystkim potrzebującym w regionie: ta sytuacja wszystkich nas zaskoczyła, lecz dzięki Bogu wszyscyśmy się w tym odnaleźli. Odnaleźliśmy się w tym, że potrafimy pomagać także przy nagłych zrywach. Nikt w Europie nie zrobił czegoś takiego, jak my zrobiliśmy wspólnie. 

Za okazane wsparcie oraz pomoc podziękowali także uchodźcy, którzy przebywają obecnie w tymczasowym punkcie na stadionie. Andrew Mamchur wspólnie z Dariuszem Smułką przygotowali krótki występ muzyczny, ubogacony śpiewem ukraińskich pieśni. Miłym akcentem było także przygotowanie tortu dla uczestników uroczystości.

źródło: Nowe Skalmierzyce

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Śmiertelny wypadek w Brzezinach

28 czerwca 2022

25 czerwca o godzinie 23:41 do Stanowiska Kierowania KM PSP...

czytaj więcej»

Pożar ciągnika siodłowego

28 czerwca 2022

28 czerwca Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w...

czytaj więcej»

Ćwiczenia “Woda 2022”

28 czerwca 2022

28 czerwca odbyły się ćwiczenia „Woda 2022” na terenie kąpieliska...

czytaj więcej»

„Cztery pory roku” – projekt Książnicy Pedagogicznej

28 czerwca 2022

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu podsumowała całoroczny projekt czytelniczy „Cztery pory...

czytaj więcej»

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

28 czerwca 2022

Artyści z Południowej Wielkopolski reprezentowali nasz region w 56. Ogólnopolskim...

czytaj więcej»

Prace modernizacyjne zakładu Orli Staw

28 czerwca 2022

Trwa realizacja jednego z kluczowych i najbardziej złożonych zadań przewidzianych...

czytaj więcej»