Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Dzień Kobiet Ukraińskich

8 marca w Ukrainie jest świętem państwowym. „Mizhnarodnyy Zhinochyy Deń” to dzień wolny od pracy. Stowarzyszenie Polska 2050 Wielkopolskie proponuje, aby w tym roku w Polsce świętować go jako Dzień Kobiet Ukraińskich.

Ponad pół miliona uchodźców wojennych z Ukrainy przybyło już do Polski, a liczba ta stale rośnie. Zdecydowana większość z nich to kobiety. Dzień Kobiet to najlepsza okazja by okazać im swoje uznanie, ale i wysłuchać ich głosu – proponuje Stowarzyszenie Polska 2050.

– Jest rzeczą oczywistą, że w pierwszej kolejności udzielamy obywatelom Ukrainy podstawowej pomocy, czy to medycznej, czy materialnej, czy też lokalowej – mówi przedstawiciel Polski 2050 Dariusz Potasznik. – Wydaje się jednak równie ważne, aby okazać tym osobom ich podmiotowość, a właśnie 8 marca jest doskonałą do tego okazją.

W Ukrainie Międzynarodowy Dzień Kobiet jest świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. W ostatnich latach dzień ten był dla ukraińskich kobiet okazją do dyskusji na temat ich praw. W obliczu trwającej agresji rosyjskiej na Ukrainę właśnie na kobiety spadł ciężar troski o rodzinę, dzieci, a często również długa droga w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia poza granicami kraju. Właśnie dlatego 8 marca jest najlepszą okazją by im podziękować za ich heroizm, ale również by wysłuchać ich głosu.

Przedstawiciele stowarzyszenia zachęcają wszystkich by tego dnia okazali swoją serdeczność kobietom ukraińskim przebywającym w Polsce.

– Zachęcamy restauratorów by zaprosili Ukrainki na gratisową kawę, Koła Gospodyń Wiejskich i inne organizacje do zorganizowania wspólnych spotkań, szkoły i przedszkola do zorganizowania zajęć dla mam z ich dziećmi, kwiaciarnie do przygotowania kwiatów z niebiesko-żółtą wstążeczką. Tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia – podpowiada D. Potasznik. – Przedstawicieli mediów zachęcamy do publikowania wywiadów z ukraińskimi kobietami. Niech będzie to dzień, w którym właśnie one poczują się najważniejsze.

Działania takie w opinii przedstawicieli Polski 2050 nie tylko pozwolą kobietom z Ukrainy się spotkać w nowym miejscu zamieszkania, czy nawiązać kontakty, ale przede wszystkim mogą być pierwszym krokiem w kierunku adaptacji w nowym otoczeniu, co może być niezwykle istotne w perspektywie konieczności dłuższego pobytu na terenie Polski.

źródło: Dariusz Potasznik /Polska 2050 Wielkopolskie, fot.: pixabay

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze