Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego
Władze miasta Kalisza w osobie wiceprezydenta Grzegorza Kulawinka upamiętniły obchodzony dziś tj. 29 kwietnia dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Specjalna wiązanka została złożona w kaplicy „Męczeństwa i Wdzięczności” w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Wiceprezydent obejrzał też wystawę poświęconą tematowi. Później o godzinie 12.00 odprawiono specjalną msze świętą pod przewodnictwem Biskupa Wiesława Śmigla – biskupa toruńskiego.
Dzień związany jest z przyrzeczeniem księży, którzy przeżyli obóz Dachau. W kwietniu 1945 roku księża więzieni w Dachau modlili się o wyzwolenie do św. Józefa Kaliskiego, i przyrzekli, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować do miejsca jego kultu. Nie wiedzieli, że Niemcy zaplanowali likwidację obozu, z którego nikt nie miał wyjść żywy.
29 kwietnia, na cztery godziny przed wykonaniem rozkazu Reichsfuehrera SS Heinricha Himmlera, obóz strzeżony przez uzbrojoną załogę został zdobyty przez nieliczną grupę amerykańskich żołnierzy armii generała George’a Pattona. Cudownie uratowani, zgodnie z obietnicą, pielgrzymowali rokrocznie do Kalisza. Tak też powstała w 1970 roku kaplica „Męczeństwa i Wdzięczności”.
Z ponad 10 tysięcy księży diecezjalnych w Polsce, podczas II wojny światowej zginęło 20 procent. W sumie poniosło śmierć ponad 2800 osób duchownych, w tym biskupi, księża, zakonnicy i siostry zakonne, a ponad 3560 przeżyło obozy koncentracyjne, więzienia i represje.