baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Dzień Patrona w III LO w Kaliszu

Dzień Patrona to z pewnością ważna uroczystość dla społeczności szkolnej. W III Liceum Ogólnokształcącym ten dzień przypada 21 marca.

Z czym wiąże się data 21 marca? W życiu Kopernika 21 marca 1543 roku był dniem, w którym podczas choroby została wydana książka astronoma i według legendy dotarła ona do Kopernika w ostatnim dniu jego życia, czyli 21 maja 1543 roku. W 1517 r. powstała nieoficjalnie pierwsza wersja traktatu monetarnego zidentyfikowana jako napisana przez Mikołaja Kopernika. 

Traktat o monetach miał okazję wygłosić również 21 marca, w 1522 roku podczas zjazdu stanów Prus Królewskich w Grudziądzu. W swoim wystąpieniu zaapelował o unifikację systemu monetarnego, z jednoczesnym zachowaniem szeląga jako waluty. Niewielu wie, że Mikołaj Kopernik to właśnie pierwszy w Polsce ekonomista. Prawo Kopernik-Greshama mówi o tym, iż pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy, dlatego że nikt nie chce wydawać pieniędzy o wyższej zawartości kruszcu, stąd w obiegu pozostają tylko pieniądze o wyższej zawartości kruszcu.

Natomiast w Dniu swojego Patrona w III Liceum Ogólnokształcącym wybrzmiał Chór Kopernik.
Źródło: FP III LO

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze