Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

„Dzień świstaka” w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina

W piątek 8 grudnia 2023 roku w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zostanie otwarta wystawa Cypriana Kościelniaka „Dzień świstaka”, której kuratorem jest dr Piotr Rypson. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 26 stycznia 2024 roku.

Wernisaż rozpocznie się o godzinie 19.00, a o godzinie 20.00 wszyscy zebrani goście zaproszeni zostaną na spotkanie autorskie z Cyprianem Kościelniakiem, które poprowadzi kurator wystawy.

Wystawa „Dzień świstaka” będzie prezentowana w dwóch przestrzeniach wystawienniczych w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina Kaliszu przy pl. św. Józefa 5 oraz w Galerii Sztuki im. prof. Andrzeja Niekrasza na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu przy ul. Nowy Świat 28-30. Prace Cypriana Kościelniaka zostaną pokazane także w przestrzeni miasta w ramach cyklicznej prezentacji „Postój ze Sztuką”. Wystawie towarzyszyć będzie autorski katalog w stu numerowanych egzemplarzach, zaprojektowany i podpisany własnoręcznie przez Cypriana Kościelniaka.

Narrację artysty o wystawie rozpoczyna motto „Kiedy dojdziesz do granicy słów, zacznij śpiewać” Jean’a Genet’a (1910 – 1986), francuskiego pisarza i dramaturga zamieszczone w didaskaliach do jednej z jego sztuk.

-To uczucie przyświecało mi zawsze od kiedy jestem ilustratorem prasowym. Dramaty świata i pojedynczych ludzi, wielkie problemy ekonomiczne, środowiskowe, tragedie naturalne i wojny. Chciałem być śpiewem, który obrazem dopełniał setki  artykułów, esejów, listów pisanych do redakcji i reportaży, które przez ostatnie niemal 40 lat ilustrowałem. Ten zawód jest dla mnie sposobem na poznanie świata i jego zrozumienie. Dla czytelnika chcę być oknem, przez  które może obejrzeć świat z innej perspektywy. Kiedy jednak sprawy świata i Polski zaczęły toczyć się szybciej niż pisano komentarze,  uznałem że sam muszę moimi pracami być tekstem i ilustracją zarazem. Kartki A4 zamieniłem na arkusze papieru 2,5 × 2,2 m, ołówek na szeroki pędzel, farby plakatowe na akryle. W tym czasie przeżyliśmy rewolucję mediów socjalnych, pandemię, wojnę w Ukrainie, kryzys graniczny i ogromne masy uciekinierów, katastrofy naturalne, aż w końcu nasze własne polskie problemy. Poprzez rysowanie i malowanie próbowałem uporządkować zdarzenia, ułożyć myśli. To jednak niemożliwe. Każda próba wizualizacji kończy się doraźnym znakiem – mówi Cyprian Kościelniak.

W obu salach wystawienniczych będziemy mogli zobaczyć obrazy, rysunki, wycinanki, książki artystyczne i wiele innych obiektów z ostatnich czterech lat pracy artysty. Wystawa „Dzień świstaka” została wpisana w kalendarz wydarzeń związanych z obchodami Roku Braci Kościelników w Kaliszu.

Cyprian Kościelniak. Urodzony w Kaliszu w 1948 roku. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz na Wydziale Grafiki Użytkowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom na ASP w Warszawie w 1974 roku w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego (projektowanie plakatu). Zawodowo aktywny od 1973 roku jako grafik prasowy, ilustrator książek, projektant plakatów, czołówek filmowych, scenograf telewizyjny, dokumentalista i fotograf rzeczywistości wizualnej PRL. Od 1987 roku mieszka w Holandii. Pracuje jako ilustrator prasowy. Współpracuje z gazetami holenderskimi, niemieckimi i amerykańskimi.

Czas trwania wystawy: od 8 grudnia 2023 do 26 stycznia 2024 roku

Wernisaż: 8 grudnia 2023 roku (piątek) godz. 19.00

Spotkanie autorskie: 8 grudnia 2023 (piątek) godz. 20.00

Źródło: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze