Dziesiąte Śniadanie Turkusowe
Gościem dziesiątego „Turkusowego Śniadania” w Kaliszu była Ewa Bocian. Ewa prowadzi własną firmę, która pomaga organizacjom przejść systemową zmianę z tradycyjnego modelu zarządzania opartego na hierarchii na bardziej ludzkie sposoby organizowania pracy i budowania relacji.
Pani Ewa jest ponadto mówcą publicznym w obszarze tematów związanych z nowymi sposobami zarządzania i samoorganizacji (m.in. Tedex) oraz co-hostem podcast’u Orientuj się!. Ewa wspierała takie firmy jak Boldare, SYZYGY, Tooploox, Zibi, Sylius, hycom, Mentax, BSH (Bosch) w zmianach struktury, procesów decyzyjnych oraz wdrażaniu narzędzi do samo-organizacji.
Swoją wiedzę i doświadczenie zbierała dzięki współpracy z dwarfs and Giants (Austria), Fieldwork (UK), biorąc udział w programach doświadczalnych next:pedition, K2K Advanced Seminar, Holacracy, Sociocracy 3.0, Clear-the-Air w Austrii, Holandii, Hiszpanii i USA. Jest również Coachem Holakracji.
W takcie spotkania Ewa podzieliła się swoim doświadczeniem w zakresie wprowadzania zmian ku nowym sposobom zarządzania, samoorganizacji oraz budowania relacji z uwzględnieniem informacji zwrotnej. Informacja zwrotna jest bowiem bardzo ważna i potrzebna, aby organizacja mogła się dynamicznie rozwijać i reagować na zmienne warunki otoczenia. Natomiast wiele współczesnych organizacji pomija w procesie zmian informację zwrotną koncentrując się przede wszystkim na strukturach, rolach, procesach decyzyjnych z nadzieją, że właśnie one rozwiążą wszystkie problemy organizacji. Ewa omówiła również wyniki wielu badań na temat poziomu samoświadomości ludzi w organizacjach. Wyniki te wskazują, że tylko 10-15% społeczności organizacji jest świadoma siebie. W gruncie rzeczy mało o sobie wiemy, słabo znamy siebie i mało siebie samych rozumiemy. Do tego nie mamy w nawyku prosić o informację zwrotną, a wręcz jej unikamy. Natomiast transparentność, szczerość i feedback wymagają świadomości własnych emocji, myśli i potrzeb oraz znajomości samych siebie.
W trakcie spotkania uczestnicy nie tylko rozmawiali o zasadach i procesie dawania i przyjmowania feedbacku, ale również mieli możliwość przećwiczyć go w małych grupach. Duża część spotkania dotyczyła dzielenia się osobistymi doświadczeniami w dawaniu i przyjmowaniu informacji zwrotnej. W trakcie spotkania Ewa podzieliła się również prostymi praktykami, które można wprowadzić do codziennej współpracy, aby poszerzyć zakres osobistej, zespołowej i organizacyjnej świadomości, integrować różne perspektywy i przez to świadomie wpływać na współpracę wewnętrzną i z klientami.
Było to kolejne interesujące i owocne spotkanie, które dostarczyło uczestnikom zarówno aktualną wiedzę, jak i umiejętności w obszarze informacji zwrotnej. Dyskusje uczestników trwały jeszcze długo po zakończeniu oficjalnej części spotkania. Była to bowiem świetna okazja do podzielenia się swoimi doświadczeniami w niezwykle ciekawej grupie uczestników z całej Polski.
Spotkanie w formule on-line zostało zorganizowane przez lokalnych opiekunów TŚ w Kaliszu, tj. Wydziału Nauk Społecznych Akademii Kaliskiej w Kaliszu, Kaliskiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz firmę Brewa s.c. Śniadanie poprowadziła Aneta Pisarska.
Gościem kolejnego spotkania będzie Gabriela Krupa, jedna z inicjatorek powstania Śniadań Turkusowych w Polsce. Szczegóły dotyczące tego spotkania pojawią się wkrótce.
Źródło: Akademia Kaliska