Dziewczynka w ostrowskim oknie życia

W ostrowskim „Oknie życia” umiejscowionym w budynku Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek znaleziono w świąteczny poniedziałek noworodka. Dziewczynka trafiła do szpitala i zajmują się nią lekarze, ale jej stan oceniono jako dobry.

Dziewczynka to drugi noworodek, który znalazł się we wspomnianym „Oknie życia”. Została ona niezwłocznie przekazana do ostrowskiego szpitala, gdzie trafiła na oddział neonatologii i przeszła wymagane badania. Pierwsze dziecko – chłopiec trafiło tam w 2017 roku, a punkt działa od roku 2015 z inicjatywy prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Było to konsekwencją pozostawienia noworodka bezpośrednio na osiedlowej ulicy.

Również w Kaliszu w Przedszkolu Sióstr Nazaretanek przy ul. Harcerskiej znajduje się punkt tzw. „Okna życia”, a w całej Polsce jest ich 70. Rodzice pozostawiający dziecko w „oknie” nie ponoszą konsekwencji swojego czynu i nie są też poszukiwani. Mogą również swoją decyzję zmienić i mają na to 3 miesiące. „Okna życia” ulokowana są najczęściej przy zakonach żeńskich – opiekujące się nimi siostry są powiadamiane o sytuacji alarmem, zaraz po tym jak dziecko się pojawi. Dzięki temu zapewniona zostaje natychmiastowa opieka łącznie z nakarmieniem dziecka czy przekazaniem go opiece medycznej na badania.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze