Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS
baner_GM

Na kaliskim rynku odtworzono przysięgę Tadeusza Kościuszki

Ta żywa lekcja historii to alternatywa do tradycyjnego przekazu historycznego. W piątek 22 marca rozpoczął się przemarsz rekonstruktorów i młodzieży z trzech kaliskich liceów. Przypomniano wydarzenia z 24 marca 1794 roku w ramach obchodów 230. rocznicy insurekcji kościuszkowskiej

Następnie odczytany został Akt Powstania, a potem odtworzenie przekazania władzy Naczelnikowi – Tadeuszowi Kościuszce, który złożył uroczyście przysięgę. Na zakończenie Chór „Kopernik” III LO im . M. Kopernika wykonał kilka pieśni z okresu powstania kościuszkowskiego. Widowisko historyczne przyciągnęło dużą grupę mieszkańców Kalisza, w tym młodzież i dzieci z kaliskich szkół i przedszkoli.

Po zakończeniu widowiska uczestnicy wydarzenia mogli sobie zrobić zdjęcia z rekonstruktorami oraz własnoręcznie korkować i nabyć pamiątkowe butelki z rotą przysięgi Tadeusza Kościuszki. Wydarzenie na kaliskim rynku zrealizowaliśmy w ramach projektu „Poszli w boje chłopcy nasze. W 230. Rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej”.

Informacja i zdjęcia: Polskie Towarzystwo Historyczne – Oddział w Kaliszu 

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze