Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

E. Darwich odpowiada na wywiad G. Kulawinka w Bez Cienia Fikcji

W nawiązaniu do wywiadu Wiceprezydenta Kalisza, Grzegorza Kulawinka, który ukazał się na łamach naszego portalu, Klub Radnych Polska 2050 przedstawił swój komentarz na temat uchwały budżetowej, za którą nie zagłosował.

W sobotę, 22 stycznia 2022 roku, Wiceprezydent Kalisza, Grzegorz Kulawinek, udzielił wywiadu Latarnikowi Kaliskiemu. Jednym z poruszonych tematów była kwestia głosowania nad uchwałą budżetową Miasta Kalisza, przeciw której zagłosował Klub Radnych Polska 2050. Fragment omawianej kwestii dostępny jest tutaj. Poniżej prezentujemy cytat wiceprezydenta Kulawinka z wywiadu, do którego na dzisiejszej konferencji odniósł się radny Eskan Darwich:

„Dziwi mnie tylko fakt, że jest głosowanie nad budżetem i głosują przeciw (radni Polska 2050 – przyp. red.), to tak jakby przeciwstawiali się temu co mówią. Czyli nie są na tyle wiarygodni, bo przypomnę, że budżet to jest głosowanie za podwyżkami dla nauczycieli, dodatkami, za utrzymaniem edukacji, za kosztami bieżącymi, utrzymaniem dróg”.

– powiedział w wywiadzie dla Latarnika Kaliskiego Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Miasta Kalisza

W komentarzu do tych słów, radny Eskan Darwich powiedział:

„Na sesji Rady Miasta pokazaliśmy w liczbach, że budżet jest prowizoryczny i skonstruowany na zasadzie „jakoś to będzie”. Pokazaliśmy również, że budżet się nie spina. Podaliśmy konkretne przykłady, chociażby obsługa długu publicznego, który był szacowany na złych parametrach makroekonomicznych. Planowano, że obsługa długu publicznego będzie nas kosztować 4,3 mln złotych, a już na dzień uchwalenia budżetu ta kwota była niedoszacowana. Mówiliśmy wtedy, że koszt ten wyniesie więcej niż 8 mln złotych, na dziś wiemy, że suma ta przekroczy 9 mln złotych. Pokazaliśmy również, że wydatki na edukację, oświatę i opiekę wychowawczą są mocno niedoszacowane, prawie o 20 mln złotych. Spytaliśmy panów prezydentów, skąd wezmą brakującą sumę. Dostaliśmy odpowiedź: „Proszę się nie martwić, jakoś to będzie”. Uznaliśmy więc, że ten budżet został zaplanowany na zasadzie „jakoś to będzie”.

– radny Rady Miasta Kalisza z ramienia Polska 2050, Eskan Darwich

Kolejną sprawą, która zadecydowała o głosie przeciw, jest kwestia Polskiego Ładu i jego wpływie na finanse samorządów:

„Pokazaliśmy również na sesji, że Polski Ład, albo przez Polski Ład, dostaliśmy z podatku PIT i CIT kilkanaście milionów złotych mniej. Prezydenci nie potrafili powiedzieć, kiedy będzie subwencja wyrównawcza do budżetu miasta z racji utraconych dochodów z podatków ze względu na wprowadzenie Polskiego Ładu. Pokazaliśmy, że kalkulator na stronie Ministerstwa Finansów wskazał, że Kalisz bez Polskiego Ładu dostałby 200 mln złotych, z Polskim Ładem 220 mln złotych, natomiast realnie miasto otrzymało 188 mln złotych. Prezydenci nie potrafili także powiedzieć, czemu brakuje środków finansowych na remont budynków miejskich. Odpowiedzią było, że obecnie pieniędzy nie ma, jednak mamy się nie martwić, na pewno coś się znajdzie”.

– dodał radny

Jednym z pomysłów radnego na poprawę jakości życia mieszkańców w budynkach miejskich jest zaplanowanie stałego mechanizmu finansowego. Ma on na celu zapewnić środki na utrzymanie budynków MZBM. Ma on wynieść 3% planowanych wydatków majątkowych budżetu.

Wkrótce na łamach naszego portalu przedstawimy kolejne tematy, jakie zostały poruszone na dzisiejszej konferencji.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze