Echa protestu „Budzimy Ratusz”

Kilkadziesiąt osób z budzikami w rękach, zielone balony, wypisane hasła apelujące o zazielenianie Kalisza oraz dużo emocji. Protest przeciwko wycince drzew w Kaliszu odbył się trzy dni temu, ale dyskusje po nim trwają do dziś.  

Przypomnijmy, że bezpośrednim powodem zorganizowanego przez Panów Radosława Gąsiora i Macieja Błachowicza protestu była informacja o planowanej wycince 30 topoli w ramach remontu ul. Częstochowskiej. Wycinka jest konieczna, aby odcinek tej ulicy poszerzyć o pas techniczny – twierdzi Miasto.

Niemniej, jak podkreślali uczestnicy wydarzenia, istotnym dla nich problemem nie jest tylko ta wycinka, ale generalnie polityka miejska dotycząca zieleni, a raczej, jak twierdzą, jej brak. W opisie zapowiadającym to wydarzenie wspomniane zostały inne przykłady wycinki drzew, m.in. na ulicach Kazimierzowskiej, Podmiejskiej, Wyszyńskiego, czy Taczanowskiego.

Protest, który rozpoczął się 4 lipca ok. 18:00, zgromadził pod ratuszem kilkadziesiąt osób, które włączyły budziki i w symboliczny sposób chciały obudzić władze miasta i zwrócić ich uwagę na konieczność wdrożenia spójnej i kompleksowej zielonej polityki miasta.

Do osób protestujących wyszedł Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski wraz z sekretarzem Marcinem Cieloszykiem, naczelnikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Pawłem Bąkowskim oraz dyrektorem Zarządu Dróg Miejskich Krzysztofem Gałką. W swojej wypowiedzi Prezydent Miasta twierdził, że większość wycinek jest podyktowana względami bezpieczeństwa oraz prośbami samych mieszkańców, a zawsze w zamian wyciętych drzew prowadzone są nowe nasadzenia.

Protestem zainteresowały się również ogólnopolskie media, a relacja z wydarzenia pojawiła się nawet w głównym wydaniu Wiadomości TVP. W materiale wypowiedzieli się głównie organizatorzy i uczestnicy protestu:

Te drzewa przeznaczone do wycinki na ul. Częstochowskiej to kropla, która przelała czarę goryczy. W Kaliszu mówi się o zieleni, odmienia się zieleń przez wszystkie przypadki, a tej zieleni nie widać.

Maciej Błachowicz

Mamy przykłady nowych nasadzeń, ale często są to drzewa typowo miniaturowe, które nigdy nie będą osiągały rozmiarów jak te drzewa wycięte. A nam tak naprawdę chodzi o te duże drzewa.

Radosław Gąsior

Chciałem, żeby było to spotkanie mieszkańców Kalisza, którzy od pewnego czasu widzą sytuację w mieście dot. zieleni, widzą jakość tych prac i posuwającą się, tzw. demolkę środowiskową.

Mariusz Drzewiecki

Tych drzew naprawdę jest mniej i wycina się je – tak jest po prostu prościej, nie trzeba o nie dbać, nie trzeba ich podlewać, nie trzeba poświęcać im czasu i pieniędzy. Przy betonie tego nie ma. Wystarczy wylać beton i jest problem z głowy.

Mikołaj Marucha

Do przyczyn wycięcia drzew odniósł się także przedstawiciel miasta:

Opracowując projekt chcieliśmy zapewnić bezpieczeństwo i płynność na tym odcinku ulicy Częstochowskiej. Dlatego pozostawiliśmy po dwa pasy ruchu tak jest obecnie, ale dodatkowo w części środkowej został uwzględniony pas techniczny dla pojazdów skręcających w lewo. W miejsce wyciętych drzew zostaną nasadzone nowe.

Krzysztof Gałka - dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu

Tak zwana “betonoza” to problem większości polskich miast, z którym przegrywają kolejne samorządy. Problem ten zawsze narasta w okresie letnim, kiedy to miejskie place zamiast gromadzić mieszkańców – pustoszeją. 

W Kaliszu również jest on zauważalny. Pozostają pytania, czy miasto w jakiś sposób zareaguje na poniedziałkowy protest mieszkańców oraz czy organizatorzy protestu przygotują swoją, konkretną, propozycję zmian do prowadzonej polityki miasta w zakresie terenów zielonych. 

 

Zapraszamy do zapoznania się z opinią o proteście Kamila Rybikowskiego tutaj.  

Oraz zachęcam do innych naszych tekstów o problemach kaliskiej zieleni:

Magdalena Nawrocka: “Kalisz – zielone miast?” 

Radosław Gąsior: “Betonoza kaliska” 

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Ile kosztuje edukacja najmłodszych? Ceny wyprawki dla pierwszoklasistów

16 sierpnia 2022

Zeszyty, książki, przybory szkolne, stroje sportowe na zajęcia wychowania fizycznego....

czytaj więcej»

Dożynki w gminie Mycielin 2022

16 sierpnia 2022

Już 21 sierpnia w Słuszkowie odbędą się dożynki gminy Mycielin....

czytaj więcej»

Koncert Kathii w Opatówku

16 sierpnia 2022

W piątek 26 sierpnia do Opatówka przyjedzie młoda, utalentowana wokalistka...

czytaj więcej»

Gdzie w Kaliszu najłatwiej o wypadek?

16 sierpnia 2022

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na rondzie, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami...

czytaj więcej»

Koniec objazdu ul. Częstochowskiej

16 sierpnia 2022

Linie 3A, 3B, 3C, 3D, 9: Od dnia 17 sierpnia...

czytaj więcej»

Zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy

16 sierpnia 2022

Zmiany wprowadzone 25 czerwca w rozporządzeniu w sprawie maksymalnej wysokości...

czytaj więcej»