reklama-SWWS
baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM

Europejskie Dni Dziedzictwa w bibliotece

Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” – to hasło 31. Europejskich Dni Dziedzictwa. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła miłośników historii na dwa spotkania: „Machowicz, rymarz z Górnośląskiej” oraz „Ten zegar stary już od lat…, czyli 90 lat zegara Stilterów na Rogatce”.

Gościem pierwszego, 14 września 2023, był Mieczysław Machowicz – mistrz rymarski, popularyzator najdawniejszych dziejów Kalisza, społecznik, współautor wozu rzymskiego oraz łodzi św. Wojciecha. Spotkanie – moderowane przez Monikę Sobczak-Waliś, kierowniczkę Działu Informacji Naukowej i Zbiorów Specjalnych – poświęcone było historii rodziny Machowiczów, która związana jest z naszym miastem od XVII wieku, a mistrz ciesielski Jan Machowicz występuje w wydanych w 1780 roku przez ks. Stanisława Kłosowskiego „Cudach i łaskach za przyczyną (…) św. Józefa uczynionych”.

– Tradycje rymarskie zapoczątkował w naszej rodzinie mój ojciec Władysław, który uczył się zawodu u Wacława Sauczka, a od lat 50. przez kolejne ponad pół wieku prowadził zakład przy ul. Górnośląskiej – powiedział Mieczysław Machowicz.

W trakcie spotkania można było zobaczyć narzędzia, którymi posługiwali się kaliscy rymarze, dawne podręczniki do nauki tego rzemiosła, pamiątki rodzinne (dyplomy, legitymacje, fotografie), zabytkowy sztandar Powiatowego Cechu Rymarsko Siodlarskiego w Kaliszu, ufundowany w 1946 roku, a także poznać sekrety warsztatu rymarza i kaletnika.

Zapytany o największe sukcesy w branży rymarskiej Machowicz wspomniał Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, który wraz z ojcem zdobyli w 1995 roku. Było to z pewnością najbardziej prestiżowe, ale nie jedyne wyróżnienie. Od lat wyroby Machowiczów cieszą się uznaniem zarówno na rynkach krajowych, jak i zagranicznych.

Spotkanie było ilustrowane archiwalnymi dokumentami oraz zdjęciami z rodzinnych zasobów Machowiczów.

Natomiast 19 września Biblioteka zaprosiła na spotkanie z Januszem Stilterem, opiekunem kaliskich zegarów, który opowiedział dzieje najsłynniejszych miejskich czasomierzy poprzez pryzmat historii rodu Stilterów. W tym roku mija 90. rocznica ustawienia zegara na Rogatce, zbudowanego przez Rafała Władysława Stiltera na Wystawę Rzemiosł w 1912 roku.

Anna Woźniak z Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza, koordynatorka Europejskich Dni Dziedzictwa w Kaliszu wprowadziła uczestników spotkania w ideę EDD.

Oba wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Na widowni zasiedli być może ostatni już przedstawiciele rzemiosła w Kaliszu, przyjaciele i bliscy prelegentów.

źródło: MBP Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze