Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Egzamin ósmoklasisty 2021

Od 25 do 27 maja (wtorek – czwartek), w szkołach podstawowych w całej Polsce odbywa się egzamin ósmoklasisty. W całym kraju egzaminy rozpoczynają się o godzinie 09:00 i podobnie jak w przypadku egzaminu maturalnego, uczniów obowiązuje punktualność, galowy strój oraz podstawowe przybory szkolne. Tak jak dotychczas, egzamin ósmoklasisty będzie miał formę wyłącznie pisemną i będzie zawierać zarówno pytania zamknięte (testowe) jak i otwarte (opisowe).

Jest to obowiązkowy egzamin dla wszystkich uczniów ostatniej klasy szkół podstawowych, co oznacza, że każdy ósmoklasista ma obowiązek do niego przystąpić, żeby ukończyć szkołę podstawową. Uczniowie nie mają czego się obawiać, gdyż tego egzaminu nie można nie zdać! Warto jednak postarać się o uzyskanie jak najlepszych wyników, ponieważ to od nich w dużej mierze zależy przyjęcie do wybranej szkoły ponadpodstawowej.

W związku z nietypową sytuacją – trwającą pandemią COVID 19 – tegoroczny  egzamin ósmoklasisty będzie się odbywał na nieco zmienionych zasadach i w specjalnym reżimie sanitarnym. Przede wszystkim zmieniony został termin egzaminu, gdzie w normalnych warunkach uczniowie przystąpili by do niego na przełomie marca i kwietnia,  w roku 2020 odbył się w połowie kwietnia, zaś w 2021 – pod koniec maja. Zmiany zostały poczynione również w zakresie wymagań egzaminacyjnych. Centralny Komitet Egzaminacyjny (CKE) uwzględnił bowiem trudności, jakich uczniowie doświadczali przez ostatni rok, związany z koniecznością zdalnego nauczania. Dlatego też tegoroczne egzaminy będą łatwiejsze niż w latach poprzednich, aby w ten sposób zrekompensować uczniom to, iż mieli mniejsze szanse na opanowanie całości wymaganego materiału. W przypadku języka polskiego zmiany, o których mowa, związane są z wykreśleniem z listy lektur obowiązkowych dzieła „Tędy i owędy” M. Wańkowicza. W przypadku matematyki zredukowano wymagania w zakresie obliczeń na pierwiastkach oraz z zakresu stereometrii. Jeśli zaś chodzi o język angielski, to z wymogów egzaminacyjnych wykreślona została znajomość czasu past perfect oraz znajomość mowy zależnej. Ułatwienia te mają stworzyć równe szanse dla wszystkich uczniów, zarówno dla tych, który świetnie odnaleźli się w rzeczywistości zdalnej edukacji, jak i dla tych, którzy napotkali różnego rodzaju trudności związane z funkcjonowaniem on line.

Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty? Centralny Komitet Egzaminacyjny (CKE) podaje, że będzie odbywał się w trzech etapach. Pierwszego dnia (25 maja) uczniowie przystąpią do egzaminu z języka polskiego, który potrwa 120 minut. W kolejnym dniu będą zmagać się z zadaniami matematycznymi (czas trwania egzaminu to 100 minut), zaś na koniec – w ostatnim dniu – ósmoklasiści będą pisać egzamin z języka obcego nowożytnego, najczęściej angielskiego lub niemieckiego (przeznaczony czas pisania to 90 minut). W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony. Podczas egzaminu z j polskiego jest to wydłużenie czasu pracy o 60 minut, na matematyce o 50 minut, a na języku obcym – 45 minut. Dostosowanie form egzaminu ósmoklasisty może polegać również na przygotowaniu odrębnych arkuszy egzaminacyjnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości osób zdających. Uczeń posiadający opinię z poradni psychologiczno – pedagogicznej lub posiadający orzeczenie lekarskie, w ramach dostosowań, może mieć zapewnione miejsce pracy odpowiednie do jego potrzeb edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych. Ponadto, w określonych sytuacjach, dopuszcza się wykorzystanie podczas egzaminu odpowiedniego sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych.

CKE podaje, iż w tegorocznym egzaminie ósmoklasisty weźmie udział ponad 360 400 uczniów z prawie 12 700 szkół. Największa grupa ósmoklasistów, stanowiąca aż 96,66% wszystkich uczniów, zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim językiem obcym, który również był wybierany (choć na znacznie mniejszą skalę – 2,92%) jest język niemiecki. Niemniej jednak uczniowie mieli możliwość przystąpienia do egzaminu również z takich języków obcych, jak: francuski, hiszpański, rosyjski, czy  włoski. Uczniowie Ci stanowili jednak mniejszość (0,42%). Podczas egzaminu każdy uczeń powinien mieć przy sobie małą butelkę z wodą,  długopis z czarnym tuszem oraz linijkę (na część matematyczną). Uczniowie nie mogą mieć przy sobie telefonów komórkowych ani żadnych innych urządzeń elektronicznych, książek, czy maskotek „na szczęście”. Podczas trwania egzaminu, na terenie szkoły mogą przebywać wyłącznie osoby zdające oraz osoby zaangażowane w przeprowadzenie egzaminu, co oznacza, że na teren szkoły nie mogą wejść na przykład rodzice ósmoklasistów. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy uczeń wymaga pomocy np. w poruszaniu się, wówczas rodzic może towarzyszyć dziecku po wcześniejszym ustaleniu formy wsparcia z dyrekcją placówki. Ważną kwestią organizacyjną jest również to, że dla uczniów, którzy z jakiś ważnych powodów (np. zdrowotnych) nie będą mogli przystąpić do egzaminu w terminie majowym, przewidziano również dodatkowy termin w dniach 16-18 czerwca.

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez zespół egzaminatorów, których zadaniem będzie określenie wyników uzyskanych przez uczniów oraz przesłanie ich do poszczególnych szkół przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Termin ogłoszenia wyników w całej Polsce wyznaczony jest na 2 lipca br. Tego też dnia najbardziej zainteresowani poznają uzyskane wyniki. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają tydzień później (9 lipca). Wyniki te będą  przedstawione w procentach i na skali centylowej. Te pierwsze (wyniki procentowe) ustalane są przez dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej na podstawie liczby punktów przyznanych przez egzaminatorów, którzy sprawdzali prace oraz na podstawie elektronicznego odczytu kart odpowiedzi (w sytuacji, gdy do sprawdzania prac egzaminacyjnych wykorzystywane były narzędzia elektroniczne). Natomiast wyniki na skali centylowej opracowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna na podstawie wyników ustalonych przez dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych. W praktyce oznacza to, że uczniowie nie tylko dowiedzą się, ile punktów (w procentach) zdobyli z poszczególnych egzaminów, lecz także będą posiadali wiedzę, jak wypadli na tle innych uczniów. Wynik centylowy będzie bowiem wskazywał, ile procent egzaminowanych osiągnęło wynik taki sam lub niższy. 

Czas egzaminów jest zazwyczaj bardzo stresujący dla osób zdających. Każdy uczeń jak najszybciej chciałby poznać poprawne odpowiedzi do pytań, jakie były na egzaminie.  Indywidualna weryfikacja własnych odpowiedzi będzie możliwa tuż po zakończeniu egzaminów, gdyż już około godz. 13:00 w danym dniu egzaminu będą dostępne do publicznej wiadomości arkusze z pytaniami, z którymi musieli się zmierzyć ósmoklasiści. Publikacje tych arkuszy znajdować się będą na stronach CKE. Tymczasem mocno trzymamy kciuki za wszystkich ósmoklasistów i życzymy im tradycyjnego  „połamania długopisów”!

Źródło:

Wytyczne do przeprowadzenia egzaminu ósmoklesisty: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/harmonogram-komunikaty-i-informacje/

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze