Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

EkoVolt Centrum Odzysku Energii inwestycją strategiczną dla miasta i regionu

Skutki największego globalnego kryzysu energetycznego wszechczasów odczuwa każdy, również COM40. Zapowiadane podwyżki cen energii dla firmy mają osiągnąć poziom 300%. Dla utrzymania obecnego zatrudnienia, potencjału i dalszego rozwoju przedsiębiorstwa kluczowe jest zachowanie konkurencyjności COM40 na rynkach krajowych i zagranicznych. Od tego zależy przyszłość firmy, jej pracowników i całej społeczności lokalnej. Do tego niezbędne jest pozyskanie relatywnie taniej energii elektrycznej i cieplnej. Powstanie EkoVolt Centrum Odzysku Energii znacząco obniży koszty funkcjonowania firmy.

Spis treści:

  1. Czym będzie EkoVolt?
  2. Korzyści dla mieszkańców
  3. Fundusz Wsparcia Ekologicznego
  4. Transparentność projektu

Grupa COM40 to największy pracodawca w regionie, który zatrudnia około 6000 pracowników Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, z czego około 1300 to mieszkańcy gminy Nowe Skalmierzyce. Co siódmy pracujący mieszkaniec gminy zatrudniony jest w Grupie COM40. Firma zapewnia 1/3 dochodów własnych samorządu z podatku od nieruchomości i podatków dochodowych (tj. ponad 20 mln zł).

  • COM40 planuje budowę instalacji odzysku energii na terenie gminy Nowe Skalmierzyce.
  • Celem inwestycji jest m.in. przeciwdziałanie skutkom kryzysu energetycznego oraz zwiększenie konkurencyjności firmy COM40 na rynku lokalnym i globalnym.
  • Na inwestycji zyskają mieszkańcy gminy oraz cały region Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.
  • Instalacja przyczyni się do poprawy jakości powietrza i zwiększenia komfortu życia.
  • Instalacja pomoże rozwiązać problem zagospodarowania odpadów.

Czym będzie EkoVolt?

EkoVolt Centrum Odzysku Energii to elektrociepłownia, w której w sposób kontrolowany i bezpieczny dla środowiska będzie odzyskiwana energia z odpadów. Przy czym do instalacji nie będą trafiać śmieci, tylko paliwo alternatywne Pre-RDF oraz RDF wytworzone z frakcji odpadów nienadających się do recyklingu (nie będą to odpady niebezpieczne!). EkoVolt ma powstać przy zakładzie COM40 w Ociążu, przy ul. Torowej 11, czyli na terenie przemysłowym, oddalonym od skupisk ludzkich. Jednak na świecie tego rodzaju zakłady działają często w centrach miast (Paryż, Kopenhaga, Wiedeń). Jest tak dlatego, że instalacje tego typu są bezpieczne, bowiem muszą spełniać bardzo rygorystyczne normy. Poziom emisji jest co najmniej dziesięciokrotnie niższy niż elektrociepłowni konwencjonalnych. W Polsce funkcjonowanie instalacji odbywa się zawsze pod stałą kontrolą Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Korzyści dla mieszkańców

Inwestycja w ekologiczne i ekonomiczne źródło energii stanowi najlepszy sposób na ochronę miejsc pracy w zakładach grupy COM40 oraz w firmach współpracujących czy podwykonawczych. Przyniesie ona również wiele innych korzyści mieszkańcom Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Przyczyni się m.in. do wyhamowania wzrostu opłat za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Umożliwi dostawę ciepła do lokalnej sieci ciepłowniczej. Zyska także samorząd Nowych Skalmierzyc, ponieważ z tytułu podatku od budowli do miejskiej kasy wpływać będzie ponad 4 mln zł więcej. To w dużej mierze dzięki dochodom pochodzącym z COM40 lokalny samorząd może finansować inwestycje służące mieszkańcom, związane z infrastrukturą, edukacją, czy obiektami rekreacyjnymi.

Fundusz Wsparcia Ekologicznego

Firma COM40 planuje ponadto rozpocząć wieloletni projekt: Fundusz Wsparcia Ekologicznego (FWE), który finansowo miałby wspierać samorząd i mieszkańców gminy Nowe Skalmierzyce w realizacji przedsięwzięć proekologicznych. Działania obejmować miałyby m.in. wsparcie wymiany „kopciuchów”, realizacji fotowoltaiki czy wymiany źródeł ciepła – np. w formie dopłaty do istniejącego programu gminnego i NFOŚiGW.

Transparentność projektu

Grupa COM40 przywiązuje dużą wagę do ekologii i komfortu życia mieszkańców. W najbliższych dniach trafi do nich pakiet informacji o planowanej inwestycji. Będzie to tylko jeden z elementów kampanii informacyjnej EkoVolt Centrum Odzysku Energii.

COM40 zachęca także do obejrzenia filmu https://eko-volt.pl/aktualnosci/

Więcej informacji:

Strona internetowa https://eko-volt.pl/

Facebook @CentrumOdzyskuEnergii

Źródło: COM40Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze