baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Elektrownia gazowa w Turku. Ma ruszyć za cztery lata

Na wczorajszej sesji powiatu tureckiego, Piotr Woźny, prezes ZE PAK, mówił o wygranej aukcji na rzecz wsparcia nowych bloków energetycznych. Zakłada ona powstanie nowej elektrowni gazowej w Adamowie.

Wynikający z obecnej sytuacji na Ukrainie kryzys energetyczny doprowadził do redukcji założeń strategii energetycznej Polski i Unii Europejskiej. Niski udział alternatywnych od węgla źródeł energii, który w Polsce jest bardzo widoczny, w czasie transformacji energetyki wymusi powstanie nowych elektrowni gazowych. Paliwo do nich ma zapewnić rozbudowywana infrastruktura przesyłowa oraz dostawy gazu z Norwegii oraz z portu LNG w Świnoujściu. 

„Budowa nowoczesnej elektrowni gazowej w Adamowie oraz rozwój OZE sprawią, iż powiat turecki stanie się istotnym punktem na energetycznej mapie Polski. Budowa elektrowni gazowej będzie korzystna dla regionu”.

– powiedział Piotr Woźny

Nowa elektrownia przyczyni się do stabilizacji systemu elektroenergetycznego w Polsce. Spekuluje się, że w latach 2025-2026 będziemy mieli do czynienia z największą ilością wypadnięć starych elektrowni węglowych. 

Inwestycja ma pochłonąć od 1,4 do 1,8 mld złotych. Będzie zapewniać nie mniej niż 500 MW wsparcia Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Pracę znajdzie tam od 80 do 135 wykwalifikowanych pracowników. 

Źródło: turek.net

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze