Nie żyje kaliski historyk i aktywista miejski Arkadiusz Pacholski

W wieku 57 lat zmarł Arkadiusz Pacholski - historyk, dziennikarz, powieściopisarz i aktywista miejski związany m.in. z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Arkadiusz Pacholski był absolwentem I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu i historii na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie w roku 1989 obronił pracę magisterską pod tytułem Rosyjski dwór szlachecki w XIX i na początku XX wieku. Jako pisarz debiutował w roku 1986 na łamach „Południowej Wielkopolski”. Od tego czasu opublikował dziesiątki esejów, szkiców i recenzji między innymi w „Twórczości”, „Literaturze”, „Kwartalniku Artystycznym”, paryskiej „Kulturze”, „Midraszu” i „Nowych Książkach”. W latach 1990 – 98 pracował jako dziennikarz w pismach regionalnych oraz w Telewizji Polskiej. Od roku 2000 pisał artykuły o różnej tematyce dla „Gazety Wyborczej” (m.in. Jak Polak zhańbił Polaka, Chata wuja Chama, Samochodoza polonika, Modernizacja zacofania), miesięcznika „Architektura & Biznes” (Dotyk, wzrok i słuch najlepszym projektantem nowoczesnego chodnika) i innych pism. 

Arkadiusz Pacholski był też animatorem kultury i aktywistą miejskim, założycielem oraz prezesem Stowarzyszenia Kalisz Literacki oraz współzałożycielem i pierwszym prezesem stowarzyszenia Rowerem do Nowoczesności. Był autorem Standardów dla projektantów, wykonawców i zarządców infrastruktury dla pieszych przyjętych w roku 2016 przez Miasto Kalisz. Arkadiusz Pacholski był pomysłodawcą i kuratorem projektów artystycznych: Bekanntmachungen 1914 – 1918 oraz Sztuka w oknie.


Fot.: Arkadiusz Pacholski/FB

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter