Ceków
kalisz
Aneta
UK
ceków
Sieroszewice
Basia
brzeziny
Bryłka
BZ
baner_FBAnt
baner_FBAnt
Baner (1200 x 200 px) (1)
Confidance_baner
wszystkie_wiadomosci

Emaus w Lany Poniedziałek znów przyciągnął kaliszan na Zawodzie

Lany Poniedziałek ponownie ściągnął na Zawodzie tłumy kaliszan. Tradycyjny odpust Emaus rozpoczął się o 12.30 mszą św. w drewnianym kościółku św. Wojciecha. Świątynia nie pomieściła wszystkich – część wiernych uczestniczyła w liturgii, stojąc na placu przed wejściem.

Zależy nam, żeby przywracać pamięć o dawnych procesjach i rodzinnej atmosferze Emaus – mówi Magdalena Greberska, kierownik Rezerwatu Archeologicznego w Kaliszu‑Zawodziu. Zwiedzający korzystali dziś głównie z bezpłatnego wejścia do rezerwatu i spotkania z etnografem, który opowiadał o wielkanocnych zwyczajach.

Rezerwat otwarty dla każdego

Od godziny 10.00 do 15.00 goście mogli bezpłatnie zwiedzać skansen słowiańskiego grodu. W „Białej Chacie” etnograf Wojciech Zjawiony przypominał genezę odpustu, który nawiązuje do ewangelicznej wędrówki dwóch uczniów Jezusa do miasteczka Emaus i symbolizuje radość ze Zmartwychwstania.

Historycznie Emaus w Kaliszu to przede wszystkim piesza pielgrzymka od Kościoła pw św. Gotarda na Rypinku.

– Mówiło się na to, że to była pierwsza majówka, mimo że to nie była oczywiście jeszcze majówka, ale tak to się nazywało. Był to mile spędzony czas, pamiętajmy, że teraz znajduje się tutaj rezerwat archeologiczny, ale wcześniej oczywiście tu były tylko i wyłącznie jakieś pola, pagórki, tak zwane szwedzkie góry, więc generalnie chodziło o to, żeby było miło i przyjemnie. – mówił Wojciech Zjawiony.

Skromnie, ale z historią

Wzdłuż ulicy Bolesława Pobożnego stanęły pojedyncze stragany z drewnianymi zabawkami i wielkanocnymi pamiątkami. Słoneczna, wiosenna aura sprzyjała spacerom po grodzisku.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze