Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Darwich: Biuro poselskie powinno służyć obywatelom, a nie jedynie interesom działaczy

Kaliscy radni z klubu Polska 2050 oraz nowo wybrana posłanka – Barbara Oliwiecka zaprezentowali dziś swoje plany na najbliższą przyszłość oraz zaprosili do biura poselskiego, które służyć ma wszystkim mieszkańcom naszego regionu.

Posłanka Barbara Oliwiecka podkreśliła, że jej aktualna ograniczona obecność w regionie wynika z intensywności działań parlamentarnych: – Posiedzenia w Sejmie są teraz bardzo intensywne i według harmonogramu, który dostaliśmy, będzie tak do końca grudnia, a na pewno do momentu powołania rządu.

Posłanka zaznaczyła, że trwają już jednak intensywne prace nad biurem poselskim w Kaliszu, a jego oficjalne otwarcie planowane jest w połowie grudnia. Dyrektorem biura poselskiego wybrany został radny klubu Polska 2050 Eskan Darwich. Mateusz Niżniowski będzie pełnił natomiast funkcję asystenta. Lokal będzie mieścił się na ulicy Mariańskiej 5.

Nowo wybrana posłanka będzie zasiadać w dwóch komisjach – Komisji do Spraw Petycji oraz Komisji Infrastruktury: – Niestety nie udało się zdobyć wszystkich komisji, do których aplikowałam. Myślę, że z czasem będziemy to rozszerzać. Komisja Petycji wiąże się z ogromem pracy społecznej, gdzie osoby, czasami nawet grupa osób, ale też jedna osoba, zgłaszają swoje poprawki do ustaw. Natomiast bardzo istotna jest dla mnie Komisja Infrastruktury, gdzie oprócz spraw związanych oczywiście z budową dróg, obwodnic i całą infrastrukturą, również energetyczną, jest też duży obszar związany z mieszkaniami.

Posłanka zwróciła szczególną uwagę na obszar związany z mieszkaniami, a przede wszystkim wzrostem ich cen w Kaliszu oraz koniecznością dostosowania podaży do potrzeb młodych ludzi: – W listopadzie ogłoszono kolejny rekord. Cena mieszkań na rynku pierwotnym to już ponad 16 tysięcy zł za metr kwadratowy w Warszawie. Rosną również ceny mieszkań w Kaliszu. Ich średnia cena na rynku pierwotnym wyniosła w trzecim kwartale 2023 roku około 7 tysięcy 350 zł za metr kwadratowy. Najtańsze mieszkania na rynku pierwotnym to mieszkania spółdzielcze. Zdajemy sobie sprawę, że zapotrzebowanie na mieszkania to bardzo istotny element w przypadku dużych miast, ale również dla takich miast jak Kalisz, by powstrzymać odpływ ludzi i tworzyć warunki, by młodzi mogli zostawać w naszym mieście. Mieszkanie jest taką potrzebą, która musi być zaspokojona jako pierwsza, obok oczywiście dobrze płatnej pracy. Dlatego jako Komisja Infrastruktury, po pierwszych konsultacjach z podmiotami spółdzielczym, będziemy dbać o to, żeby rozwijało się budownictwo spółdzielcze (…). Wraz z radnymi jasno komunikujemy, że zarówno na szczeblu krajowym w Komisji Infrastruktury w Sejmie i tutaj lokalnie będziemy zabiegać o to, żeby powstawały mieszkania dostępne cenowo dla wszystkich, głównie młodych ludzi, którzy wchodzą dopiero na rynek albo zakładają rodziny – zaznaczyła Barbara Oliwiecka.

Eskan Darwich przedstawił ponadto plany funkcjonowania biura, podkreślając dostępność, umiejscowienie w centrum miasta oraz otwartość na wszelkie problemy zgłaszane przez mieszkańców: – Mam nadzieję, że inne partie polityczne zaczną podążać naszym przykładem, rozumiejąc, że biuro poselskie powinno służyć obywatelom, a nie jedynie interesom działaczy partyjnych.

Radny wyraził także poparcie dla inicjatyw związanych z budownictwem społecznym i podkreślił, że klub Polska 2050 będzie wspierał każdą inicjatywę podejmowaną przez prezydenta miasta Kalisza w zakresie budowy mieszkań społecznych. Wyraził również przekonanie, że ich klub zawsze będzie po stronie włodarzy gmin, miast i miasteczek, dążąc do zwiększenia liczby dostępnych mieszkań w Polsce.

Darwich nawiązał również do kwestii związanych z pracami nad projektem Budżetu Miasta Kalisza na rok 2024. Radny poinformował, że trzy złożone wnioski dotyczące budowy, przebudowy lub remontu ulic Bankowej, Nowego Światu i Wału Staromiejskiego oraz placu zabaw dla przedszkola nr 19 zostały odrzucone. Wyraził nadzieję, że pomimo obecnej decyzji, klub będzie nadal starł się przekonać prezydenta do realizacji tych wniosków.

Radna Magdalena Walczak mówiła także o rozczarowaniu faktem, że propozycje klubu nie znalazły się na liście projektów uwzględnionych corocznie w budżecie miasta Kalisza. Zaznaczyła, że mimo wielokrotnego ponawiania propozycji, często spotykają się one z odmową. Ma to dotyczyć zarówno projektów związanych z budową, przebudową czy modernizacją dróg, jak i innych inicjatyw, takich jak wspomniany remont Przedszkola nr 19, z wyjątkiem remontu dachu.

Na zakończenie Barbara Oliwiecka poinformowała, że na nadchodzącym posiedzeniu będzie procedowana ustawa dotycząca przedłużenia kredytu z tzw. wakacji kredytowych dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty na mieszkania. Posłanka podkreśliła, że będzie to ważny temat podczas dyskusji, dodając, że w nowym roku również będzie można skorzystać z wakacji kredytowych.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze