Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Europejscy romantycy w Filharmonii Kaliskiej

Najbliższy koncert symfoniczny kaliskiej filharmonii – Europa Romantica, odbędzie się już 15 marca. Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej pod batutą Zbigniewa Gracy wystąpi pianista Mauricio Silva. W programie koncertu znalazły się dzieła wybitnych kompozytorów epoki romantyzmu: Franza Schuberta oraz Johannesa Brahmsa.

Program koncertu otworzy uwertura Rosamunde Franza Schuberta. Powstała w 1820 r. opera Die Zauberharfe (Magiczna harfa) w bardzo krótkim czasie i bez wyraźnych sukcesów zniknęła ze współczesnego twórcy repertuaru. Jednak uwertura zyskała sławę po śmierci kompozytora i jest jednym z najchętniej wykonywanych utworów jego autorstwa.

Po otwarciu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Zbigniewa Gracy wykona słynną VIII Symfonię h-moll, znaną jako „Niedokończona”. Dwie części jednego z największych arcydzieł w historii muzyki powstały jesienią 1822 r. Schubert rozpoczął orkiestrację trzeciej części – Scherzo, którą przerwał i ostatecznie porzucił pracę nad całą symfonią. Do dziś VIII Symfonia h-moll należy do najważniejszych dzieł prezentowanych w każdej filharmonii i jest wykonywana zwykle jako dwuczęściowa. Nagrania Symfonii h-moll także obejmują najczęściej wyłącznie jej dwie pierwsze części.

Johannes Brahms, uznawany za klasyka romantyzmu na równi z austriackim kompozytorem, z wielką dbałością podchodził do czystości formy muzycznej swoich dzieł. Następca Bacha, Schuberta i Beethovena, autor czterech symfonii, spośród wielu gatunków muzycznych, które uprawiał, stronił jedynie od opery, nie pozostawiając po sobie żadnego utworu w tej formie. Na finał koncertu zaplanowany został występ pianisty Mauricio Silvy, który w roli solisty zinterpretuje brahmsowski Koncert fortepianowy nr 1 d-moll op. 15. Ten utwór Brahmsa należy do kanonu XIX-wiecznych arcydzieł, co zawdzięcza swojemu symfonicznemu charakterowi i ekspresyjnej wirtuozerii. Napisane w 1857 roku dzieło zostało uznane za niezwykle nowatorskie, bowiem instrument solowy został w nim podporządkowany symfonicznej całości.

Mauricio Silva to pianista o polsko-boliwijskiich korzeniach, pochodzący z rodziny o wieloletnich tradycjach muzycznych, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Bogate doświadczenie i współpraca z wieloma osobistościami polskich i międzynarodowych scen koncertowych to wielkie atuty artysty, w którego repertuarze znajdują się liczne utwory solowe, jak i te z towarzyszeniem orkiestry oraz muzyka kameralna, obejmująca wszystkie epoki i style.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej wystąpi pod batutą Zbigniewa Gracy – dyrygenta, który w Polsce koncertuje z zespołami niemal wszystkich orkiestr: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej, filharmoniami w Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Białymstoku, Lublinie i wieloma innymi. W trakcie swojej bogatej, dyrygenckiej kariery artysta współpracował m.in.: z Orkiestrą Radiową w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczno-Operową w Akwizgranie, Operą Królewską w Kopenhadze, Państwową Operą we Wrocławiu, Operą Poznańską, Warszawską Operą Kameralną. Współtworzył Festiwal Mozartowski w Warszawie od chwili jego powstania (1991). Od 2017 r. pełnił funkcję dyrygenta nowo powstałej Polskiej Opery Królewskiej, z siedzibą w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Występuje niemal we wszystkich krajach Europy, w Japonii i USA.

Koncert Europa Romantica odbędzie się w piątek, 15 marca, o godzinie 19.00, w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej (Aula UAM). Bilety w cenie 80 (bilet normalny) i 65 złotych (bilet ulgowy) są do nabycia online, poprzez stronę filharmoniakaliska.pl(Link do innej strony) i serwis bilety24.pl(Link do innej strony) oraz w kasie Filharmonii Kaliskiej, przy alei Wolności 2.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze