Europejskie Dni Dziedzictwa we wrześniu
Europejskie Dni Dziedzictwa są zawsze świętem społeczności lokalnej, ukształtowanej na dziedzictwie kulturowym, zabytkach i historii. Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w 11-12 września 2021 roku oraz 18-19 września 2021 roku pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”.
Prezentując motto 29. EDD, Narodowy Instytut Dziedzictwa – krajowy koordynator tego przedsięwzięcia – podkreślił, że po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Polacy budowali i umacniali wspólnotę narodową. Był to więc czas czerpania z bogactwa wielu narodowości, religii i kultur, żyjących na ziemiach polskich, które przez długie 123 lata zagrabione zostały przez trzech zaborców. Z wielości, niczym z kolorowej przędzy, utkane jest nasze dziedzictwo. Doskonałym przykładem różnorodności kulturowej są zwyczaje kulinarne. Odgrywają one niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów i tworzeniu więzi rodzinnych czy przyjacielskich osób, które razem biesiadowały. Na posiłek składają się bowiem nie tylko poszczególne potrawy, ale też proces ich przygotowania, wspólne jedzenie, któremu towarzyszą rozmowy. To również forma międzypokoleniowej transmisji kulturowej. Ciekawe są wspomnienia osób starszych z czasów ich młodości, prywatne legendy domowe, czy opowieści o tym, jak kuchnia w trzech zaborach różniła się od siebie i jak te różnice zakorzeniły się w naszych współczesnych jadłospisach. Bezcenne są dawne przepisy, przekazywane z pokolenia na pokolenie, tradycje przygotowywania określonych dań regionalnych, powiązania jadłospisu z porą roku i specyfiką upraw rolniczych oraz jadłospis potraw codziennych i świątecznych. Poprzez temat kulinarny podchodzimy do dziedzictwa w nowy, mniej oczywisty sposób. Warto popularyzować i upowszechniać wiedzę o kulturze jedzenia, kuchni tradycyjnej i regionalnej, która jest nierozerwalnym elementem polskiej historii i kultury. Warto je poznać i odkryć na nowo! Bieżąca edycja EDD będzie się również koncentrować na tradycjach rzemieślniczych takich jak przetwórstwo żywności, cukiernictwo, piekarnictwo, wytwórnie cukierków i związanymi z nimi budynkami oraz maszynami używanymi w danej dziedzinie przetwórstwa. W haśle „Smaki Dziedzictwa” zawarta jest też wieloznaczność pojęcia smak. Smakowanie można rozumieć jako przeżywanie, doznawanie wrażeń. Mogą się na nie składać różnorodne „smaki” artystyczne – muzyczne, plastyczne, teatralne i filmowe czy literackie. Przyjemnie jest się delektować urokiem stołu wigilijnego, kunsztem haftu na obrusie, kształtem i wzornictwem naczyń fajansowych i porcelanowych czy być pod wrażeniem umiejętności cukiernika.
Organizatorzy zapraszają instytucje kultury, stowarzyszenia, fundacje, a także rzemieślników, przetwórców żywności oraz restauratorów do przygotowania różnych wydarzeń wpisujących w temat EDD oraz współgospodarzenia w tym społeczno-kulturalnym przedsięwzięciu. Sprawą podstawową jest oczywiście zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich. Przy planowaniu wydarzeń i przedsięwzięć, należy mieć na uwadze bezpieczeństwo, specyficzne uwarunkowania wynikające ze stanu pandemii. Samorząd śledzi zalecenia rządu i dostosowuje życie społeczne i plany na bieżąco – organizatorzy wydarzeń proszeni są o to samo.
Wszystkie podmioty planujące organizację wydarzeń w ramach 29.edycji EDD, mogą zgłaszać się do Narodowego Instytuttu Dziedzictwa w terminie do 30 lipca za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na stronie https://edd.nid.pl/formularz-zgloszeniowy/. Informację o zgłoszonym wydarzeniu należy przesłać równocześnie do Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza, koordynującego przygotowania miejskiego programu obchodów EDD na adres e-mail: awozniak@um.kalisz.pl lub ezmarzla@um.kalisz.pl.
Źródło: Urząd Miasta Kalisza