Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

Artyści z Południowej Wielkopolski reprezentowali nasz region w 56. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w dniach 24-26 czerwca. Zespół śpiewaczy, dwie kapele, dwoje śpiewaków i jeden instrumentalista zaprezentowało się w czterech kategoriach, zdobywając dla subregionu Ziemi Kaliskiej dwie nagrody i dwa wyróżnienia.

Dwie I nagrody zdobyli młodzi muzycy w konkursie Mistrz i UczeńKapela dudziarska z Moszczanki i Skrzebowej (Gmina Raszków, powiat ostrowski) z Michałem Umławskim po raz drugi zajęła pierwsze miejsce. Wiktor Marszał na dudach i Cezary Bednarczyk na skrzypcach podwiązanych grali regionalne melodie. Dudziarz Fryderyk Jankowski z Jarocina zagrał po raz pierwszy w Kazimierzu z nauczycielem Piotrem Góreckim z Poznania. Zaprezentował okrągłego od Jarocina Nie wiedziała pani matka… i wiwat od Poznania Poszła panna do ogrodu

Dwa wyróżnienia w swoich kategoriach zdobyli: Kapela Ludowa „Brzeziny” i śpiewaczka Janina Plichta z Czempisza z Gminy Brzeziny w powiecie kaliskim. Kapela w składzie: Lucjan Dymarczyk na harmonii, Zbigniew Witkowski na skrzypcach i Stanisław Pawlik na bębnie ze stalką zagrała z wielką energią cztery utwory: dwie polki, oberka Od Kalisza i walcerka Hej zawracaj od komina. Jako Kapela Brzeziny są laureatami I, II i III miejsc na tym Festiwalu. Pani Janina Plichta śpiewała już kilka razy na Festiwalu – i jako solistka i z zespołem, a w 56. Edycji została wyróżniona za pieśni weselne, miłosne i społeczne: Jużeś się wybrała…, Tam pod borem na dembie… i Jedzie mój, wiezie gnój… W zmaganiach towarzyszyła jej koleżanka z Zespołu Brzezinianki pani Helena Szych.

W tegorocznym Festiwalu wzięły także udział „Dąbrowianki” z Dąbrowy k. Jarocina wśród zespołów śpiewaczych i Lech Owczarek z Doruchowa k. Ostrzeszowa – dwukrotny laureat III nagrody – wśród solistów śpiewaków. „Dąbrowianki” złożone z siedmiu śpiewaczek, którym tym razem nie mogła towarzyszyć kierowniczka Krystyna Melczak, zaprezentowały pieśni: oczepinową Zakukała kukułeczka za borem…, sierocą Drobny deszczyk pada… i balladę na melodię wiwata Ugania się Wisła z wodą… Pan Leszek zaśpiewał tym razem pieśni regionalne: Wczoraj rosa, dzisiaj rosa…, Leciał ptaszek lasem… i Przyjechał Józiu na siwym kóniku

Artyści prezentowali się przed dziewięcioosobowym Jury i publicznością z różnych stron Polski. Byli nagrywani przez PR 2 Polskiego Radia. Delegowało ich Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu jako ośrodek regionalny, a wsparli finansowo: Gmina Jarocin, Brzezińskie Centrum Kultury i Biblioteka, GOK w Doruchowie oraz prywatni darczyńcy. Repertuar dla śpiewaków z Południowej Wielkopolski pomogła dobrać dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolog z Poznania i z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie. Wspólnie z Anną Gałczyńską z CKiS w Kaliszu prowadziły warsztaty dla reprezentantów Południowej Wielkopolski. Centrum Kultury i Sztuki od kilkudziesięciu lat dba o delegowanie regionalnych śpiewaków i muzykantów na ten ogólnopolski konkurs, a artyści ludowi wielokrotnie już zdobyli tam laury. W tym roku nagrodami obsypano także kapele koźlarskie i dudziarskie oraz instrumentalistów z całej Wielkopolski.

Kapela dudziarska „Swojacy” z miejscowości Moszczanka i Skrzebowa k. Raszkowa uczy się i gra pod kierunkiem Michała Umławskiego od 2018 roku. W 2019 roku kapela brała udział w kilku regionalnych przeglądach: Festiwalu Muzyki Tradycyjnej „Melodie stamtąd” w Kaliszu (zdobywając jedną z równorzędnych nagród), Wielkopolskim Turnieju Dudziarzy w Kościanie i Starym Gołębinie (zdobywając wyróżnienie) oraz w Konkursie Kapel Dudziarskich im. Floriana i Piotra Ratajczaków w Bukówcu Górnym (I miejsce w kategorii kapel początkujących). W ostatnich dwóch latach kapela z sukcesami brała udział w przeglądach i konkursach dudziarskich na terenie Wielkopolski: m.in. zdobyła I miejsce w kategorii kapel początkujących w XXX Konkursie Kapel Dudziarskich w Bukówcu Górnym (2021), I miejsce w kategorii dziecięcej podczas I Rawickiego Maratonu Dudziarskiego (2021). W 2020 roku uczniowie Wiktor Marszał i Cezary Bednarczyk pod kierunkiem swojego mistrza zdobyli I nagrodę na Festiwalu w Kazimierzu.

Fryderyk Jankowski jest pierwszym uczniem Piotra Góreckiego. Fryderyk należy od blisko 10 lat do Zespołu Folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy, gdzie przygrywa na kilku instrumentach. Naukę gry na dudach wielkopolskich rozpoczął kilka lat temu w ramach programu „Kuźnia Tradycji” w Poznaniu. Od 3 lat tworzy Kapelę dudziarską w składzie dudy i skrzypce. Z kapelą i jako solista zdobył już kilka nagród na wielkopolskich przeglądach dudziarskich m.in. w Starym Gołębinie czy na Festiwalu „Melodie stamtąd” 2021 w Kaliszu. Fryderyk gra na dudach, które sam zbudował w zeszłym roku w ramach warsztatów z budowniczym Andrzejem Mendlewskim. Piotr Górecki gra od 20 lat na dudach wielkopolskich. Pochodzi z Modrza w gminie Stęszew. Uczył się gry u Romualda Jędraszaka.

Kapela Ludowa „Brzeziny” powstała w 1977 r. Działa przy Brzezińskim Centrum Kultury w Brzezinach. Skład Kapeli wielokrotnie się zmieniał, ale nadal grają w niej muzycy ludowi na takich instrumentach jak: skrzypce, harmonia, klarnet, bęben, bas kaliski. Panowie grają ze słuchu przekazywane z pokolenia na pokolenie: polki, oberki, owijoki i walcerki, muzykę taneczną wielkopolskiej wsi. „Brzeziny” popularyzowały muzykę ludową w całej Polsce, a także za granicą. Kapela Ludowa „Brzeziny” ma na swoim koncie wiele nagród i odznaczeń. Zasługi za pielęgnowanie tradycji i wartości ludowych. Kapela zdobyła nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych – I w 1997, III w (2013) i II (2019). W 2018 i w 2020 roku na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach zajmowali I lokaty, a na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Szreniawie drugie miejsce. Na Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej w Sieradzu muzycy także zdobywali nagrody. Przez wiele lat kierownikiem Kapeli był nieżyjący już Ignacy Foch. Od dekady Kapelą Ludową „Brzeziny” kieruje Lucjan Dymarczyk.

Zespół Śpiewaczy „Dąbrowianki” powstał w 1993 roku w Dąbrowie koło Jarocina. Grupą kieruje Krystyna Melczak. Prezentują pieśni zasłyszane od najstarszych mieszkańców Ziemi Jarocińskiej. Występują na lokalnych uroczystościach, Estradach Folkloru w Wielkopolsce czy festiwalach w całej Polsce. Promują także kulturę ludową w pobliskich szkołach. „Dąbrowianki” dwukrotnie (w 2011 i 2017) wystąpiły na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Są kilkukrotnymi laureatkami konkursów na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach, a także na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Nowym Tomyślu (2009) i w Szreniawie (2018), Festiwalu „Melodie stamtąd” w Kaliszu czy w Szamotułach (2021). Występują w strojach wielkopolskich z okolic Jarocina, haftowanych tzw. snutką golińską.

Janina Plichta z Czempisza śpiewa od 1997 roku w Zespole Pieśni „Brzezinianki” w podkaliskich Brzezinach, przy wsparciu tamtejszego Gminnego Ośrodka Kultury. Występuje także jako solistka. Śpiewa od dzieciństwa pieśni ludowe z okolicznych wiosek, nauczone w domu czy od innych śpiewaków. Wykonuje także przyśpiewki na weselach. Do najważniejszych sukcesów zaliczyć może nagrody na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzeziach (2008, 2010, 2016, 2020) oraz główną nagrodę w kategorii solistów na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Nowym Tomyślu w 2009 roku i w Dziekanowicach w 2017. Pani Janina prowadzi także warsztaty śpiewacze. Wystąpiła kilkakrotnie na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, solo i ze swoją grupą śpiewaczą.

Lech Owczarek z Doruchowa śpiewa od wielu lat na scenach ludowych, w kościołach, podczas wydarzeń gminnych czy uroczystościach rodzinnych. W latach 2010-2020 występował z Zespołem Folklorystycznym „Doruchowianie”, z którym zdobył II nagrodę na Festiwalu w Kazimierzu w 2019. Jako solista zdobył: I nagrody na Biesiadach Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach (2016, 2018, 2020). Największe sukcesy osiągnął zdobywając dwukrotnie w 2017 i 2021 – 3. nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz w 2018 na Festiwalu „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. Do tego doszły I i II miejsca na Wojewódzkich Przeglądach Folklorystycznych w Dziekanowicach i w Szreniawie, a także nagrody w trzech edycjach Festiwalu muzyki tradycyjnej „Melodie stamtąd” w CKiS w Kaliszu. Śpiewu uczył się w domu rodzinnym od matki i babki, od których pamięta wiele regionalnych pieśni.

źródło: CKiS 

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Ile kosztuje edukacja najmłodszych? Ceny wyprawki dla pierwszoklasistów

16 sierpnia 2022

Zeszyty, książki, przybory szkolne, stroje sportowe na zajęcia wychowania fizycznego....

czytaj więcej»

Dożynki w gminie Mycielin 2022

16 sierpnia 2022

Już 21 sierpnia w Słuszkowie odbędą się dożynki gminy Mycielin....

czytaj więcej»

Koncert Kathii w Opatówku

16 sierpnia 2022

W piątek 26 sierpnia do Opatówka przyjedzie młoda, utalentowana wokalistka...

czytaj więcej»

Gdzie w Kaliszu najłatwiej o wypadek?

16 sierpnia 2022

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na rondzie, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami...

czytaj więcej»

Koniec objazdu ul. Częstochowskiej

16 sierpnia 2022

Linie 3A, 3B, 3C, 3D, 9: Od dnia 17 sierpnia...

czytaj więcej»

Zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy

16 sierpnia 2022

Zmiany wprowadzone 25 czerwca w rozporządzeniu w sprawie maksymalnej wysokości...

czytaj więcej»