baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Filharmonia Kaliska instytucją kultury współprowadzoną przez MKiDN

Filharmonia Kaliska to już 21 instytucja artystyczna przyjęta w ciągu ostatnich 8 lat na współprowadzenie. Łącznie MKiDN opiekuje się aż 53 instytucjami artystycznymi, z których 37 jest współprowadzonych i 16 prowadzonych (państwowych). „Udało nam się zwiększyć budżet o 112% i w tych samych proporcjach zwiększamy nasze wsparcie dla instytucji kultury i instytucji pamięci w całej Polsce, dzięki czemu oferta polskiej kultury bardzo się poszerzyła” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas podpisania umowy o współprowadzeniu Filharmonii Kaliskiej przez MKiDN i Miasto Kalisz.

Minister kultury podkreślił, że podpisanie umowy o współprowadzeniu oznacza dodatkowe środki w budżecie instytucji. Współprowadzenie przez MKiDN polega na tym, że resort dokłada środki do budżetu instytucji w dotacji podmiotowej i dotacjach inwestycyjnych. Kolejka chętnych do współprowadzenia jest bardzo długa. Kryteriami doboru dla takich instytucji jest przede wszystkim wysoki poziom artystyczny i znaczenie ponadregionalne – powiedział prof. Piotr Gliński. 

Szef resortu kultury wskazał, że Filharmonia Kaliska słynie nie tylko z tego, że znajduje się w jednym z najstarszych polskich miast, ale także ze swoich osiągnięć w obszarze kultury i muzyki. Filharmonia ma na swoim koncie wiele sukcesów, m.in. działająca w instytucji Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej w 2014 r. zdobyła nagrodę Grammy za album „Night in Calisia” z udziałem Randy’ego Breckera i Włodzimierza Pawlika. Bardzo się cieszę, że MKiDN może współprowadzić Filharmonię Kaliską i mam nadzieję, że ma ona przed sobą wspaniałą przyszłość – powiedział minister kultury. 

Prof. Piotr Gliński przekazał, że wniosek Prezydenta Miasta Kalisza w sprawie objęcia Filharmonii Kaliskiej współprowadzeniem wpłynął do MKiDN 27 stycznia 2023 r., a już w lutym wyrażono zamiar podjęcia rozmów w tej sprawie. Proces uzgadniania wzajemnych warunków i przygotowania do wspólnego prowadzenia instytucji kultury jest długi. Trzeba pamiętać, że prowadzenie takich instytucji przez samorządy nie zawsze przynosiło oczekiwane efekty, ponieważ nie są one w stanie podołać wszystkim obowiązkom i w uzasadnionych sytuacjach państwo polskie powinno je wspierać. Tak jest także w tym przypadku. We wrześniu doszliśmy do porozumienia i dzisiaj możemy podpisać odpowiednie dokumenty – powiedział szef resortu kultury. 

Minister kultury poinformował, że dzięki podpisanej umowie Filharmonia Kaliska będzie wspierana kwotą co najmniej 1 mln 220 tys. zł rocznie. To jest minimum, do którego się zobowiązujemy, jednak możliwe są także dotacje celowe i inwestycyjne. Nasze instytucje często z nich korzystają. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ dzięki temu oferta polskiej kultury jest bogatsza. Dobrze prowadzone instytucje lokalne, muzyczne czy muzealne zasługują na to, aby otrzymać wsparcie od państwa polskiego – zakończył prof. Piotr Gliński. 

Źródło: gov.pl

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze