Finał “E-Calisia” dla “Kopca”! Czy w mieście rodzi się e-sport?

E-sport cieszy się ogromną popularnością - w ostatnim czasie również w Kaliszu. Dowodem tego jest zakończona druga edycja międzyszkolnego turnieju e-sportowego, który wygrała dziś drużyna z III LO - "Sprzedawcy Liandry". Wiceprezydent zapowiada, że to nie koniec zmagań kaliszan w grze „League of Legends” w przyszłości.

„League of Legends” to tytuł o jakim słyszał cały świat. Gra drużynowa, w której dwa zespoły składające się z pięciu graczy, walczą ze sobą, w celu zniszczenia bazy przeciwnika. Po drodze pokonują stwory i struktury na liniach oraz potwory w “dżungli”. By zwyciężyć potrzebny jest im spryt, umiejętność gry zespołowej oraz epickie zagrania, które mogą osiągnąć dzięki możliwości wyboru spośród ponad 140 unikalnych bohaterów. W grze istnieją różne tryby gry, ale kaliski turniej odbywa się w formie draftu na platformie EU Nordic & East.

To wszystko co tutaj widzicie zostało przygotowane specjalnie dla was - korzystajcie z tego, bo nie często są organizowane wydarzenia e-sportowe w naszym mieście. Wierzę jednak, że jeśli dzisiaj pokażemy, że tego typu inicjatywy są potrzebne w Kaliszu i młodzież ich chce, to będziemy mogli spotykać się częściej. Możecie zastanawiać się czemu w to wierzę, skoro wcześniej zbytnio takich wydarzeń nie mieliśmy. Kiedy w zeszłym roku organizowaliśmy ten turniej - jego pierwszą edycję, to nawet nie myślałam, że taka scena powstanie i będę mogłą na niej stanąć. To wspaniały dowód na to, że wszystko jest możliwe, tylko musimy pokazać, że tego chcemy.

Anna Druciarek - Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza

Był to rok 2018 - wpadłem wtedy na pomysł, żeby zrobić turniej e-sportowy. Inspiracją był "Losek" - zawodnik jednej z drużyn. Myślę, że kontynuacja tego teraz będzie owocna i macie możliwość zobaczyć, że ten turniej ewoluuje. To co istotne to współpraca - szkół, Młodzieżowej Rady Miasta, bo nie byłoby Loska, mnie, Młodzieżowej Rady i tego turnieju właśnie bez kooperacji. Wszyscy, którzy mnie znają wiedzą, że jestem związany ze sportem, natomiast e-sport jest czymś nowym, co odkrywam na co dzień i kibicuję różnym drużynom. Sercem jestem - jak wiadomo - z Kopernikiem, ale rozum mi podpowiada, że to jednak Złota sięgnie po puchar. Chcę złożyć również serdeczne podziękowania dla MRM, bo to oni pociągnęli całość i spięli to.

Grzegorz Kulawinek - Wiceprezydent Miasta Kalisza

W tegorocznych rozgrywkach wzięło udział łącznie 18 drużyn z kaliskich szkół średnich oraz z powiatu kaliskiego. Od momentu meczy ćwierćfinałowych gracze spotykali się w placówkach organizatorów (CKZiU oraz ZST-E), a kibice mogli oglądać zmagania młodzieży dzięki transmisji na platformie Twitch, które komentowali uczniowie. Dzisiejszy finał zmagań rozpoczął się o godzinie 9:00 występem rapera HADOEMA, który stworzył specjalny utwór reklamujący turniej. Następnie zostali powitani goście oraz 5-cio osobowe drużyny z Technikum im. Św. Józefa (Szukamy Sponsorów) oraz III Liceum Ogólnokształcącego (Sprzedawcy Liandry). Całość wydarzenia komentował – znany z poprzedniej edycji turnieju – Mikołaj „Silv4n” Sinacki – komentator kanału Polsat games.

E-Calisia jest jedynym tego typu turniejem w Kaliszu i jedynym turniejem z aż takim rozmachem. W finale zmagań zmierzy się "Złota z Kopernikiem" lub inaczej "Szukamy Sponsorów" z zespołem "Sprzedawcy Liandry". Pierwszym z graczy ze "Złotej" był top laner - Gracjan "Lord Asparagus" Jeżyk, a w drużynie z "Kopernika" Gracjan "Jank0sz" Jankowski. W lesie z kolei pojawił się Dawid "Skiperpol" Błaszczyk. Wszystkie stwory w jungli próbował podebrać mu Jakub "Diana" Klimek. Na środkowej alei rozgrywkę rozpoczął Aleksander "BaraniaPupa14" Stasiak, mając naprzeciwko siebie Piotra "TobikO" Mak. Na ADC ze strony "Złotej" spotkaliśmy Filipa "FJN" Niewieckiego, a u "Kopernika" równie mocnego zawodnika - Adama "Westu" Mikołajczyka. ADC wspierali Piotr "Opethian" Korekta, a w drużynie Sprzedców Liandry - Mateusz "Bystry" Bystrzycki.

Robert Gajor - członek Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza

Zmagania w turnieju E-Calisia były niezwykle zacięte, czego dowodem może być chociażby mecz finałowy, gdzie drużyna z kaliskiego “Kopernika”, choć wygrywała już 2:0 i wszystko wskazywało na to, że również trzecie ze starć będzie zwycięskie, to na ostateczne zgarnięcie pucharu musiała poczekać kolejne minuty, upływające podczas czwartego z meczów. Ostatecznie finał zakończył się wynikiem 3:1 dla “Sprzedawców Liandry”, którzy w finale mierzyli się ze wspomnianym zespołem z Technikum im. św. Józefa – w grze “Szukamy Sponsora”.

Mecze nie były jednak jedyną atrakcją dostępną tego dnia. Każdy widz mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz “zbić żółwika” z obecnymi podczas wydarzenia cosplayerkami z grupy KalisiaCos, czy też porozmawiać o światowym e-sporcie z “Silvanem”. Między rozgrywkami odbył się również koncert HADOEMA oraz zapowiedziano dwa konkursy. Jeden z nich dotyczył stworzenia najciekawszej relacji z eventu.

Po zakończonym turnieju nadszedł czas na wręczenie nagród – zwycięzcy, czyli “Sprzedawcy Liandry” otrzymali nagrody indywidualne o wartości 500 zł, medale oraz puchar przechodni, natomiast szkoła – czek pieniężny. Za drugie miejsce gracze zespołu „Szukamy Sponsora” otrzymali nagrody indywidualne o wartości 500 zł i medale, a placówka również czek pieniężny. Podobnie było w przypadku trzeciego miejsca. Wręczona została także nagroda specjalna od organizatorów w podziękowaniu dla “Silvana”.

Jak widzicie mamy jeszcze jedną nagrodę specjalną, dla kogoś kto do końca nie wierzył w to, że spotkamy się w Kaliszu ponownie, przy okazji kolejnej edycji turnieju e-sportowego. Mam nadzieję Mikołaj, że spodobało Ci się nasze miasto i rezerwujesz sobie już termin na kolejny rok! Zapraszam Cię po odbiór pamiątkowej statuetki.

Anna Druciarek - Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza

Wydarzenie prowadzili radni Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza – Anna Druciarek, Robert Gajor oraz Sebastian Rudowicz. Turniej organizowany był przez Miasto Kalisz, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Kaliszu, ZST-E oraz Młodzieżową Radę Miasta Kalisza.

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Czy HiT okaże się kitem? Pytamy o kontrowersyjny podręcznik

17 sierpnia 2022

1 lipca został opublikowany wykaz książek dopuszczonych do użytku szkolnego...

czytaj więcej»

Możesz zagrać w “Akademii Pana Kleksa”

17 sierpnia 2022

Na terenie gołuchowskiego zamku oraz parku-arboretum powstają zdjęcia do nowej...

czytaj więcej»

KoLiber Kalisz składa wnioski do Najwyższej Izby Kontroli

17 sierpnia 2022

Odwoływanie zabiegów, problemy z dostępnością usług medycznych oraz brak personelu....

czytaj więcej»

Dofinansowanie na renowację ołtarza św. Franciszka

17 sierpnia 2022

Klasztor Ojców Franciszkanów w Kaliszu otrzymał dotację Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora...

czytaj więcej»

Ekologiczny Festyn na Ogrodach

17 sierpnia 2022

w sobotę, 20 sierpnia w godz. 16:00 do 20:00, przy...

czytaj więcej»

Konsultacje ws. budowy linii kolejowej nr 85

17 sierpnia 2022

Planowany odcinek linii kolejowej nr 85 Sieradz – Kalisz –...

czytaj więcej»