Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Finał Festiwalu Ludzie Książki

Kaliska Miejska Biblioteka Publiczna gościła na poznańskim finale literackiego festiwalu, w ramach którego trzy wydarzenia odbyły się w marcu w Kaliszu. W Bibliotece Głównej zorganizowano warsztaty pisarskie, wystawę polskich grafików, którzy zaprojektowali okładki norweskich powieści oraz spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską.

W piątek i sobotę, 24 i 25 czerwca, dyrektor naszej Biblioteki, Robert Kuciński, gościł w Poznaniu na zaproszenie Biblioteki Raczyńskich. Podczas Finału Festiwalu Ludzie Książki odebrał z rąk dyrektor Anny Gruszeckiej statuetkę wraz z podziękowaniami za współorganizację. „Podziwiam ten festiwal za nośność, doniosłość i różnorodność. Gratuluję i cieszę się, że kaliska biblioteka mogłaby być jego cząstką” – powiedział Robert Kuciński. „Co tu kryć, to był wielki i piękny prezent Poznania dla Kalisza, tym cenniejszy, że mieliśmy wpływ na program wydarzeń odbywających się w naszej bibliotece”.

Było to gigantyczne przedsięwzięcie Biblioteki Raczyńskich i element projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki”. Festiwal trafił do siedmiu miast – w tym do Kalisza. W jego ramach Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka przygotowała w marcu trzy literackie wydarzenia. W Bibliotece Głównej odbyły się warsztaty „Książka od kuchni”, poświęcone pracy redaktora wydawnictwa z pisarzem oraz tekstem. Przeprowadziła je Monika Długa, dyrektorka z Wydawnictwa Poznańskiego, a jednocześnie redaktorka bloga God Save the Book. Uczniowie I i III LO w Kaliszu oraz II LO w Ostrowie oraz studenci WP-A UAM w Kaliszu poznali tajniki pisania kryminału oraz know-how początkującego pisarza, czyli rady, jak rozmawiać z wydawcą, jak go przekonać oraz jak nie tracić nadziei, gdy początkowo nie uwierzy w nasz literacki projekt.

Odbyło się również spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, pisarką i reportażystką, autorką m.in. biografii Beksińskich, ks. Jana Twardowskiego i Krzysztofa Komedy. Laureatka wielu nagród chętnie ujawniała tajniki swego pisarskiego warsztatu oraz metody radzenia sobie z bogatym materiałem gromadzonym nie tylko w archiwach, ale także poprzez setki rozmów z ludźmi, świadkami opisywanych zdarzeń. Sporą część wieczoru wypełniły refleksje dotyczące wojny w ogóle, a w szczególności obecnej agresji Rosji na Ukrainę, a ich bazę stanowiły dwie książki Grzebałkowskiej: „1945. Wojna i pokój” z 2015 roku oraz najnowsza „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”.

Trzecim ważnym punktem Festiwalu Ludzie_Książki była wystawa okładek autorstwa polskich grafików, zaprojektowanych dla książek norweskich pisarzy. Znalazły się wśród nich m.in. charakterystyczne okładki skandynawskich kryminałów, a także mniej rozpoznawalne projekty młodych polskich grafików i graficzek: współpracującej z Wydawnictwem Smak Słowa Agnieszki Karmolińskiej, prace Tomasza Majewskiego dla Wydawnictwa Pauza czy nieoczywiste grafiki malarki Uli Pągowskiej. Wystawę w Galerii 66 oglądać można było przez cały marzec.

Źródło: MBP










Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze