baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Fotopułapki, Ogrody Dobrzeca czy dron antysmogowy – jest kilka ciekawych opcji w Budżecie Obywatelskim 2022

20 września wystartowało głosowanie do nowej edycji Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. Głosowanie trwa do 1 października 2021 roku. Głos można oddać poprzez stronę www.bo.kalisz.pl bądź w terminie 20-24 września papierowo w 9 punktach na terenie miasta. Wraz z Mateuszem Rabiegą wybraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Można głosować na 3 zadania ogólnomiejskie i 3 zadania osiedlowe. Lista miejsc, w których można oddać głos stacjonarnie została podana na samym dole artykułu. Serdecznie zachęcamy do udziału w głosowaniu, gdyż to od nas zależy, na co wydane zostaną pieniądze.

Wiele projektów ponownie dotyczy szkół. Wydaje się, że tego typu inwestycje winny leżeć w gestii Wydziału Edukacji, a niekoniecznie budżetów obywatelskich. Problemem jest tutaj fakt, że szkoły mają duże możliwości zachęcania rodziców bądź uczniów (w przypadku szkół ponadpodstawowych) do oddawania głosów właśnie na projekty szkolne, co generuje nieuczciwą konkurencję z projektami „zwykłych” obywateli bądź małych organizacji.

Spośród tegorocznych projektów pojawiło się kilka ciekawych propozycji. Nasz redakcyjny kolega, Mateusz Rabiega, chciałby zwrócić uwagę na trzy ciekawe propozycje. Pierwszą z nich są „Ogrody Dobrzeca” (zadanie nr Z5), czyli projekt nasadzenia ok. 200 drzew i 300 krzewów na terenach między ul. Biskupicką a ul. Stanisława Wojciechowskiego. W tym miejscu ma powstać w przyszłości park osiedlowy (zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego), a inwestycja byłaby jego zaczątkiem. Z uwagi na ograniczoną ilość terenów zielonych w miejscach poza centrum Kalisza, jest to inwestycja warta uwagi. Koszt to 204 000 zł.

W przypadku zadania nr 38, czyli renowacji Parku nad Krępicą, Mateusz Rabiega zwraca uwagę na obecne zaniedbanie tego terenu. Jest to park z dużym potencjałem, najbliższe miejsce zielone dla mieszkańców osiedla Korczak i Dobrzec. Projekt zakłada, że odnowione zostaną schody z obu stron parku (z dostosowaniem ich dla inwalidów i wózków dziecięcych), most, utwardzenie alejek oraz naprawienie ławek. Koszt to 395 000 zł.

Kolejnym aprobowanym przez Mateusza Rabiegę projektem są drzewa w donicach i mała architektura w wybranych punktach na Górnośląskiej (os. Rogatka, projekt nr 5). Chodzi o postawienie w dwóch miejscach drzewek oraz jednoosobowych siedzisk. Koszt to jedynie 11 600 zł, dlatego nasz redakcyjny kolega uważa, że jest to dobry sposób uprzyjemnienia przechadzki główną arterią miasta.

Mnie z kolei zaciekawiły cztery projekty. Pierwszy z nich to organizacja cyklu 7 imprez dla rodzin z dziećmi na terenie Parku Przyjaźni w czasie wakacji w 2022 roku. Wydaje się, że Park Przyjaźni to miejsce, które można lepiej wykorzystywać w celu uatrakcyjniania życia mieszkańców. Koszt to 56 000 zł, projekt Osiedla Czaszki nr 71.

Kolejnym wartym uwagi projektem jest instalacja fotopułapek przeciw dzikim wysypiskom śmieci. Projekt ma nr 27 i dzięki niemu możliwe jest chwytanie osób, które wyrzucają śmieci w niedozwolonych miejscach. W wielu miejscach Kalisza można dostrzec nielegalne śmietniska. Być może fotopułapkom uda się ograniczyć to zjawisko. Koszt to tylko 26 400 zł, zatem przy instalacji 8 fotopułapek wydaje się on być jak najbardziej adekwatny.

Jako osoba, która szanuje wolnościowych myślicieli, takich jak Fryderyk August von Hayek albo Hans Hermann Hoppe, uważam, że są oni niedostatecznie znani przez społeczeństwo, a nawet przez osoby uznające się za elity społeczne. Dlatego wydatek 5209,96 zł w ramach zakupu wolnościowych książek do kaliskich bibliotek będzie jednym z tych, na które zagłosuję. Projekt ma numer 28.

I ostatnim, chyba najbardziej dla mnie ciekawym projektem, jest zakup tzw. drona antysmogowego znajdującego się pod numerem 22. Dron ma kosztować całkiem sporo, bo 75 000 zł, ale ma być wyposażony w czujniki, które będą wykrywać w dymie unoszącym się z kominów potencjalnie nadmierny udział szczególnie trujących substancji, takich jak dwutlenek siarki bądź chlorek wodoru. Jestem bardzo ciekaw skuteczności działania tego drona, gdyż wiemy dobrze, iż jakość kaliskiego powietrza w zimie jest zatrważająco niska.

Dajcie znać, jakie projekty są według Was najciekawsze. Oprócz tych projektów, które wybraliśmy wraz z Mateuszem, jest jeszcze kilka naprawdę wartych uwagi, jak np. zakup 5 żaglówek dla kaliskiej Przystani czy Muzyczny Plac Zabaw. Wszystkie projekty znajdziecie na stronie www.bo.kalisz.pl.

Miejsca, w których można głosować stacjonarnie za pomocą papierowego formularza:

Urząd Miasta Kalisza, Ratusz, Główny Rynek 20

Urząd Miasta Kalisza, ul. Kościuszki 1A

Biblioteka Główna Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, ul. Legionów 66

Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, ul. Górnośląska 29

Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, ul. Wrocławska 189A

Filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, ul. Tuwima 10

Dworzec PKS, ul. Podmiejska 2A

Hala Kalisz Arena, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24 Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji – OSRiR, ul. Łódzka 19-29.

fot. www.kalisz.pl

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze