Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Fryderyk Stankiewicz – Honorowy Przyjaciel Kalisza

Fryderyk Stankiewicz – kaliszanin, muzyk, pedagog. Już dziś o 19.00 jego kompozycja, Oratorium na Boże Narodzenie, przy akompaniamencie Filharmonii Kaliskiej po raz trzynasty wybrzmi, ogłaszając zbliżające się święta. Będzie to piękna okazja do świętowania 40-lecia pracy artystycznej kompozytora, podczas której Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza, nada mu tytuł „Honorowego Przyjaciela Kalisza”.

Od najmłodszych lat zainteresowany linią rodzinną muzycznych samouków, Fryderyk Stankiewicz już w czasach studenckich pokazał mistrzowski kunszt wygrywając Grand Prix na Międzyuczelnianym Ogólnopolskim Konkursie Studentów Klas Kompozycji, przez co też jeszcze przed ukończeniem szkoły został kierownikiem muzycznym w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W 1986 r. otrzymał stypendium ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki, a nie rezygnując z pracy w teatrze, był jednym z pierwszych wykładowców na nowo tworzonym kierunku muzycznym Kaliskiego Kolegium Pedagogiczno-Artystycznego.

Aktualnie Fryderyk Stankiewicz jest starszym wykładowcą Zakładu Muzyki Organowej i Sakralnej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktywnie uczestniczy w życiu akademickim, będąc nie tylko pedagogiem, ale też współautorem i wykonawcą w licznych projektach muzycznych studentów i wykładowców. Współpracuje z Filharmonią Kaliską, kaliskim teatrem i Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu zapewniając, że kaliscy uczniowie, muzycy i widownie mogą czerpać z bogactwa jego doświadczenia i talentu.

Mimo szerokiej działalności dydaktycznej, Fryderyk Stankiewicz nie przestaje tworzyć. Jego kompozycje wciąż uświetniają spektakle teatralne, utwory można usłyszeć na największy krajowych scenach, a albumy dostępne są w sklepach i na platformach streamingowych.

Fryderyk Stankiewicz niewątpliwie zapisał się złotymi zgłoskami na kartach kaliskiej muzyki. Czterokrotnie został już laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza za szczególne osiągnięcia artystyczne. Wyróżnienie tytułem „Honorowy Przyjaciel Kalisza” jest szczególnym podziękowaniem za wkład w rozwój kaliskiej kultury.

Źródło: Miasto Kalisz; fot.: Facebook/Krystian Kinastowski

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze