reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Gaja Althamera i Żmijewskiego w Galerii Pulsar

Rzeźba „Gaja” Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego zostanie zaprezentowana w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. Wystawa potrwa od 2 do 25 lutego.

Artyści Paweł Althamer i Artur Żmijewski przebywali w Kaliszu na zaproszenie Krystiana Kinastowskiego, Prezydenta Miasta Kalisza i Joanny Dudek dyrektorki Galerii im. Jana Tarasina, w ramach pleneru rzeźbiarskiego z okazji 45-lecia placówki.

Praktyka wspólnej pracy artystów, która jest rozmową dwóch autonomicznych osobowości, wpisuje się w koncepcję symbiotycznie tworzonej kompozycji rzeźbiarskiej – w tym przypadku – planetarnej. Artyści nie ukrywają swojej fascynacji przebywaniem w naturze. Podziwiają jej formy, których prawdopodobnie żaden umysł nie byłby w stanie stworzyć. Sięgają po motyw matki – rodzącej natury – która nosi w sobie życie, co pozwala im metaforycznie uchwycić praprzyczynę tworzenia. Roztańczona istota, dająca życie, fascynuje urokiem ludzkiego ciała, a w układzie dwóch figur, nawiązuje dialog z klasycyzującą, włoską rzeźbą. Złożoność elementów z jakich zbudowana jest kompozycja (maska afrykańska, niemieckie kopyto do tworzenia lalek, nasiona, kora drzew, gałęzie, huby, muszle) powoduje, że Gaja Althamera i Żmijewskiego w wyrazisty sposób demontuje granicę miedzy naturą a kulturą, jest efektem inspiracji ale sama także posiada moc inspirowania.

Rzeźba Althamera i Żmijewskiego zaprezentowana zostanie w przestrzeni Galerii Pulsar. Kuratorką prezentacji jest Joanna Dudek.

Źródło: GSJT

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze