Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Gaja już nie tylko jako rzeźba – gdzie jeszcze można w Kaliszu zobaczyć boginię?

Szkice z wizerunkiem rzeźby „Gaja” można oglądać w witrynach siedmiu przystanków autobusowych na terenie miasta. Autorem prac, wystawionych w ramach cyklu „Postój ze Sztuką”, jest nigeryjski artysta, Bob Nosa Uwagboe.

W październiku 2023 Bob Nosa Uwagboe dwukrotnie odwiedził Kalisz. Duże wrażenie zrobiła na nim rzeźba Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego. Nigeryjska twarz bogini „Gai” jest charakterystyczna dla ludu afrykańskiego Joruba, który zamieszkuje w Nigerii, Beninie i Togo. Wykorzystana maska jest charakterystyczna dla ośrodka Ife, czyli miasta-państwa, które było i jest siedzibą Jorubów, znanych z pięknych „brązów z Ife”, zaliczanych do najwspanialszych osiągnięć sztuki afrykańskiej. Cechuje je niezwykły realizm, w którym są widoczne tendencje do idealizacji.

Szkice z cyklu „Gaja 2023”, które wykonał Bob Nosa Uwagboe, można oglądać do 7 grudnia w witrynach siedmiu przystanków autobusowych na terenie Kalisza (Parczewskiego 02, Plac Jana Pawła II 01, Górnośląska Kaliniec 03, Wyszyńskiego Słoneczna 10, Chopina II LO, Nowy Rynek Babina 06, Śródmiejska Złoty Róg). Po zakończeniu ekspozycji prace nigeryjskiego artysty trafią na stałe do kolekcji Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

Bob-Nosa Uwagboe urodził się w mieście Benin, w Nigerii w 1974 roku. Został wychowany w tradycji Królestwa Benin, opartej na bogatym dziedzictwie kulturalnym i spuściźnie artystycznej tego kraju, słynącego przede wszystkim ze swoich brązów. To uświadomiło mu rolę sztuki w społeczeństwie i jej zdolności dawania świadectwa kultury. Ukończył malarstwo na Auchi Polytechnic w nigeryjskim stanie Edo. To uczelnia znana z szerokiego programu zajęć artystycznych, promujących odważne rozwiązania kolorystyczne. Jego dzieła również cechuje śmiała kolorystyka, mająca oddać wielki ładunek emocjonalny. Od czasu ukończenia szkoły pracuje jako artysta w swojej pracowni The Protest Art Studio w Lagos. Jest autorem ponad dwudziestu wystaw indywidualnych, w m.in. Polsce, Hiszpanii, Nigerii, USA, Anglii, RPA i Kenii.

Źródło: UM Kalisza, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze