reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Gala Rossiniowska w Filharmonii Kaliskiej

W najbliższy piątek, 29 kwietnia w Filharmonii Kaliskiej wystąpi plejada gwiazd polskiej sceny operowej. Tego wieczoru, zabrzmią najpiękniejsze arie, duety oraz sceny zespołowe z dzieł mistrza stylu bel canto Gioacchino Rossiniego. Koncert otworzy znakomita uwertura do opery „Sroka Złodziejka”.

Wykonawcy:

  • Milena Lange – sopran
  • Anna Radziejewska – mezzosopran
  • Sylwester Smulczyński – tenor 
  • Artur Janda – baryton

Ruben Silva – dyrygent

Witold Pelka – prowadzenie koncertu

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej 

Gioacchino Rossini to jeden z najwybitniejszych kompozytorów operowych. Jego dorobek przyczynił się do ugruntowania pozycji Włoch, jako operowej stolicy na muzycznej mapie świata. Podczas najbliższego koncertu zabrzmią fragmenty utworów, które przyniosły Rossiniemu największy rozgłos i na stałe zapisały się w mistrzowskim kanonie. „Włoszka w Algierze”, „Turek we Włoszech” oraz bezsprzeczny triumf kompozytora, czyli „Cyrulik sewilski”. Melodyjność, włoski temperament, młodzieńczy wigor i niepohamowany humor sprawiły, że tytuł stał się arcydziełem opery komicznej. Napisany w rekordowym czasie niespełna trzech tygodni, wzniósł on kompozytora na szczyt sławy, mimo że prapremiera w rzymskim teatrze była jedną wielką klęską. Dziś w odbiorze każda strona partytury jawi się jako prawdziwy klejnot kompozytorskiego mistrzostwa i muzycznego dowcipu. W „Semiramidzie”, opartej na sztuce Woltera, Rossini powiększył znacznie rolę orkiestry w porównaniu do wcześniejszych swoich oper. Nie brak tu nawet zespołu instrumentów dętych, co na tamte czasy było efektem dość śmiałym i nietypowym. W programie koncertu znalazł się również fragment genialnej opery „Kopciuszek” oraz znana na całym świecie uwertura do opery „Wilhelm Tell” -ostatniego dzieła napisanego przez kompozytora. 

Koncert odbędzie się 29 kwietnia, godz. 19.30, Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej /WPA UAM, Nowy Świat 28/30 (wejście do sali wyłącznie od strony parkingu).

Bilety do nabycia w kasie, al. Wolności 2, od poniedziałku do czwartku w godz. 11:00 do 17:00, w piątki w godz. 11:00 do 15:00, od 18:30 do 19:30 w miejscu wydarzenia oraz online na stronie: https://bityl.co/BuJd

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze