Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zaprasza na wystawę „Make me happy – Schimmel”

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zaprasza na wystawę fotografii, będącą wynikiem pleneru w fabryce fortepianów Schimmel.


Kalisz uznawany jest za jeden z głównych ośrodków produkcji fortepianów i pianin w naszym kraju, a tradycja ta sięga czasów Królestwa Polskiego. Wszystko zaczęło się od przybyłego z Berlina Jana Bogusława Petera (1781), który zapoczątkował na ziemi kaliskiej handel instrumentami muzycznymi własnej produkcji. Następnie na terenie miasta powstały pierwsze wytwórnie fortepianów, m.in. Jerzego Lindemanna (1823), Karola Grünberga (1830) oraz zakład Fryderyka Glandta (1832). Biznes rozkwitał, a system rzemieślniczy przekształcił się stopniowo w produkcję fabryczną na szerszą skalę. W 1878 roku powstał pierwszy fortepian, a następnie wytwórnia fortepianów Gustawa Arnolda Fibigera, która z czasem stała się największym tego typu zakładem w Królestwie Polskim. Fibiger był także prekursorem edukacji w obszarze przemysłu muzycznego, a idea ta jest do tej pory kontynuowana przez kaliskie Technikum Budowy Fortepianów.

Czas I i II wojny światowej to trudny moment dla Kalisza i dla przedsiębiorstw z branży budowy instrumentów muzycznych. Zakłady zostały w całości lub częściowo zniszczone przez działania wojenne. Fabryka Bettinga z powodu utraty siedziby została przeniesiona do Leszna, a Fibiger, by odrobić straty zaczął także produkować meble. Tak było aż do roku 1948, kiedy to zakład znacjonalizowano. Powstała Fabryka Fortepianów i Pianin „Calisia”, która działała do 2007 roku. Tradycję budowy i renowacji fortepianów kontynuuje od 2003 roku firma Schimmel Pianos, której siedziba mieści się przy ul. Obozowej w dawnym zakładzie renowacji instrumentów.

Nieprzerwanie od 1974 roku trwa także historia Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych. W mieście, gdzie rodzą się fortepiany, rodzą się także wirtuozi jazzowej klawiatury. Już po raz 51 błyskają gwiazdy polskiej i międzynarodowej sceny. To niezwykła konsekwencja i niepowtarzalna synergia.

W czerwcu 2024 roku studenci Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM odwiedzili fabrykę fortepianów Schimmel. Była to obecność szczególna, bo polegająca na obserwacji procesu nadawania rzeczy martwej niezwykłej funkcji ożywienia. Uczestnicy pleneru mogli okiem aparatu uchwycić momenty, w których pył po heblowaniu drewna uwidacznia bryłę, rama nabiera rumieńców koloru i staje się konstrukcją o wytrzymałości kilku ton, oraz to, jak odpowiednio skręcone i naprężone stalowe liny stają się strunami, które niosą dźwięki. Na zdjęciach zostały zarejestrowane fragmenty procesu pracy ludzi z pasją, którzy tworzą instrumenty. Czy to jedynie fortepiany? To raczej przyszłe historie osób i miejsc, no i wspomnienia wielu wrażliwych na dźwięki. Wystawa jest prologiem do dalszej dokumentacji tego procesu — to niezwykle istotne, żeby taka dogłębna opowieść fotograficzna kiedyś powstała. Przecież każdy fortepian to także ważna część historii Kalisza.


Autorami fotografii prezentowanych w ramach wystawy „Make me happy – Schimmel” są: Marcin Adamski, Agata Jankowska, Victtoria Plaza, Justyna Trzepacz, Adrian Wykrota.
Opiekę kuratorską nad projektem objęli: Joanna Dudek i Adrian Wykrota.
Wystawę oryginalnych fotografii, które są wynikiem pleneru, można oglądać 20-23.11.2024 w Laboratorium Sztuki przy ul. Śródmiejskiej 31, natomiast wystawę plenerową, na której zobaczymy wybrane reprodukcje, będzie można oglądać w witrynach przystanków autobusowych miasta Kalisza do 4. grudnia 2024, w ramach cyklicznego projektu „Postój ze Sztuką”, prowadzonego przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina.


Producent wystawy:
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina – Instytucja Kultury Miasta Kalisza

Informacja Prasowa: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze