„Garnizonowy” nominowany do tytułu „Zabytek zadbany”

„Zabytek Zadbany”, to prestiżowy ogólnopolski konkurs Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Celem konkursu jest promocja postaw właściwej opieki nad zabytkami oraz propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało 136 zabytków. Jury po przeprowadzeniu oceny formalnej zgłoszeń, zakwalifikowało do konkursu 119 obiektów z 15 województw, najwięcej zabytków, bo aż 23, pochodziło z województwa wielkopolskiego. Zgłoszenia oceniane są w następujących kategoriach:

1) Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
2) Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
3) Adaptacja obiektów zabytkowych
4) Architektura i budownictwo drewniane
5) Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)
6) Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

W każdej z kategorii (z wyjątkiem kategorii specjalnej) jury konkursu nominuje maksymalnie cztery obiekty, z których wyłania następnie laureata i maksymalnie trzech wyróżnionych. Ogłoszono już tegoroczne nominacje oraz tytuły laureatów kategorii specjalnej i już na tym etapie konkursu kaliszanie mają powód do dumy i zadowolenia. W kategorii pn. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu, wśród czterech nominowanych zabytków, znalazł się bowiem pojezuicki kościół Świętych Wojciecha i Stanisława w Kaliszu, którego właścicielem jest Parafia Rzymskokatolicka Ordynariatu Polowego pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu.

Nominacja dla pojezuickiej świątyni, to niewątpliwie wyraz uznania dla wieloletniej i systematycznej troski o ten zabytek sprawowanej przez proboszcza księdza pułkownika rezerwy Tadeusza Pałuski oraz realizacji na najwyższym poziomie konserwatorskim i budowlanym projektu „Z tradycją w przyszłość ˗ renowacja zabytkowego kościoła pojezuickiego w centrum Kalisza i modernizacja wnętrza na potrzeby organizacji działań kulturalnych” w latach 2018-2019. (Wartość projektu wyniosła 6 209 873, 95 zł, w tym 5 278 392, 84 zł to dofinansowanie z WRPO 2014+ oraz 950 000 00 zł w formie dotacji z budżetu Kalisza w l.2018-2019). Wykonane prace pozwoliły przywrócić pierwotną kolorystykę ścian i sklepień oraz ołtarza głównego, odsłoniły polichromie o tematyce jezuickiej na sklepieniach naw bocznych, a także na podłuczach. Wnętrze świątyni, posiadające znakomitą akustykę, dzięki zamontowanemu systemowi nagłośnienia oraz oświetlenia, zostało przystosowane do organizacji wydarzeń kulturalnych, szczególnie koncertów organowych, symfonicznych, chóralnych i kameralnych. Zastosowane oświetlenie wydobywa dodatkowo wartości artystyczne, estetyczne odrestaurowanego kościoła. Świątynia z zewnątrz, jak i wewnątrz po prostu zachwyca! Ogromnie cieszy zatem fakt, że wszystko to zostało zauważone i docenione przez jury złożone z wybitnych specjalistów. Warto dodać, że nominację w tej samej kategorii otrzymały również:

• Budynek dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej przy ul. Doki 1 w Gdańsku (woj. pomorskie, właściciel: Stocznia Cesarska Development sp. z o.o.);
• Kamienica przy ul. Poznańskiej 50 w Poznaniu (woj. wielkopolskie, właściciel: Wspólnota Mieszkaniowa Poznańska 50 w Poznaniu);
• Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Gwiazda Morza w Sopocie (woj. pomorskie, właściciel: Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia NMP Gwiazda Morza w Sopocie.

Jak podają organizatorzy – przyznanie nagród laureatom i wyróżnionym wyłonionym spośród nominacji w każdej z pięciu kategorii oraz tytułów laureatów kategorii specjalnej, nastąpi na uroczystej gali, która zostanie zorganizowana w terminie do dnia 30 listopada.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze