Gdzie na jesienny spacer w Kaliszu i okolicach?
Okres letni nieubłaganie dobiega końca, a tym, co nam po nim pozostanie zdają się być jedynie ciepłe wspomnienia. Przygotowując się do wyjścia na zewnątrz, zamiast zwiewnej bluzki, częściej chwytamy za ciepłą czapkę. Mimo to nie powinniśmy rezygnować z codziennej dawki aktywności na świeżym powietrzu. Sprawdziliśmy, gdzie w najbliższej okolicy warto taką aktywność zafundować sobie i swojemu zdrowiu.
Gołuchów
Pierwsze miejsce w zestawieniu tym razem zdobył Gołuchów, który oczarował nas piękną, słoneczną pogodą, prawdziwie jesiennymi barwami spadających z drzew liści i niezwykłą atmosferą, towarzyszącą rodzinnym weekendowym wędrówkom. Spacerowicze z chęcią podziwiali gołuchowski zamek, zaglądali do zagrody żubrów, koników polskich, dzików i danieli. Wielu z nich pokusiło się także o zboczenie z trasy w celu poszukiwań grzybów. O tym, gdzie i jak mądrze zbierać grzyby pisaliśmy tutaj – KLIK.
Park – arboretum zajmuje powierzchnię 158,05 hektara. Stanowi urzekającą oprawę dla obiektów architektonicznych, które znajdują się w jego południowej części. Przez teren parku przepływa rzeka Ciemna, która wcześniej nosiła nazwę Trzemna. Na jej trzykilometrowym odcinku z prawej oraz lewej strony podziwiać można kolekcje drzew i krzewów, a także polany i łąki.
Północną część parku o charakterze leśnym od południowej, określanej mianem arboretum, oddzielają dwa stawy widokowe. Na większym z nich utworzono wyspy, gdzie azyl znaleźć może ptactwo wolne. Cały park porasta 80 tysięcy drzew, które dzielą się na 600 gatunków. Dziko rosnące rośliny naczyniowe reprezentowane są zarówno przez gatunki pospolite, jak i rzadkie w skali kraju. Na terenie parku odnotowano ponadto 300 gatunków grzybów, 27 gatunków mszaków i 131 taksonów porostów. Faunę reprezentuje 8 gatunków płazów, 3 gatunki gadów, 27 gatunków ssaków oraz 70 gatunków ptaków.
Na uwagę zasługuje również największy w Wielkopolsce i szósty, co do wielkości w kraju głaz narzutowy, zwany Kamieniem św. Jadwigi lub św. Kingi, znajdujący się nieopodal Gołuchowa w kompleksie leśnym Jest to najbardziej spektakularny ślad epoki lodowcowej w regionie.
Park Miejski w Kaliszu
Na drugim miejscu uplasował się Park Miejski w Kaliszu, który w swojej ofercie posiada wiele tras przeznaczonych do pieszych i rowerowych wędrówek. Zaraz obok ruchliwego centrum możemy doświadczyć odrobiny spokoju i ciszy. To wszystko możliwe jest w otoczeniu pięknej roślinności, rzadkich okazów drzew i krzewów, wśród małej architektury parkowej i rzeki Prosny oraz jej dopływów. To właśnie ta lokalizacja jest najczęściej i najchętniej wybierana przez mieszkańców naszego miasta. Do bardziej charakterystycznych obiektów parku należy zegar słoneczny, dąb Asnyka, staw Kogutek, budynek dawnej cukierni Foerstera przy moście Teatralnym oraz utrzymana w stylu tyrolskim, tzw. Hydropatia.
Park Miejski to najstarszy z ogólnodostępnych parków w Polsce. Powstał w roku 1798 na terenie pojezuickich ogrodów. W XIX wieku uważany za najpiękniejszy polski ogród publiczny, w najstarszej części utrzymany w stylu ogrodu angielskiego, wpisany do rejestru zabytków w 1964.
Park Miejski o powierzchni 24,28 ha obejmuje Stary Park, Wielki Park, dawny Ogród Pomologiczny, Park im. Ignacego Jana Paderewskiego Nowy Park, Park Sportowy oraz wschodnią część Plant.
Trzecią pozycję w naszym zestawieniu zajmują ex aequo Park Przyjaźni oraz leżąca w gminie Opatówek, nieopodal Kalisza, miejscowość Szałe.
Park Przyjaźni
Park Przyjaźni jest znacznie mniejszy i dużo młodszy od opisywanego wyżej Parku Miejskiego. Nie odbiera to jednak w żadnym stopniu jego uroku. Park o powierzchni 11,13 ha, założony w latach 1977–1978 na wyrobiskach dawnej cegielni „Czaszki”, położony jest na osiedlu Czaszki między ulicami Skalmierzycką, Polną, Szlakiem Bursztynowym i zabudową przy ulicy Sułkowskiego.
Na wejściu od ulicy Skalmierzyckiej znajdują się płyty chodnikowe z nazwami wszystkich miast i gmin istniejącego w latach 1975–1998 województwa kaliskiego.
Na terenie parku znajduje się m.in. pięć połączonych ze sobą stawów (glinianek) w których są ryby, a na wodzie i przy brzegu dzikie kaczki. Do dyspozycji pozostają również dwa korty tenisowe o nawierzchni ziemnej, amfiteatr, boiska do piłki nożnej i koszykówki, plac do street workout, dwa place zabaw dla dzieci, zegar słoneczny, a od tego roku wybieg dla psów i ciesząca się największą popularnością tężnia. Znajdziemy tutaj kilka tysięcy krzewów, m. in. jaśminowce, tawuły, forsycje, irgi oraz drzewa takie jak: klony, jawory, kasztanowce, lipy, wierzby.
Szałe
Miejscowość Szałe owiana jest niechlubną sławą przez wzgląd na notoryczne, głównie w okresie letnich upałów zakwity wody, powodujące rozrost glonów. Jednak czy w okresie jesiennym ma to tak wielkie znaczenie?
Okazuje się, że niezupełnie. Sama droga tutaj może być całkiem przyjemnym doświadczeniem, gdyż biegnąca od Parku Miejskiego ścieżka rowerowa gwarantuje nam malownicze widoki. Potwierdza to chociażby fakt, że jest ona jedną z najczęściej uczęszczanych tras przez mieszkańców Kalisza. Co więcej, również prowadząca wzdłuż lasu ścieżka umożliwia aktywny wypoczynek połączony z podziwianiem pięknej panoramy na okolice całego zbiornika. W okolicznym lesie znaleźć możemy sporo podgrzybków – mówimy to z własnego doświadczenia.