Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Gdzie na rower? – Szlakiem “Dębów i Paproci”

Wiosna zbliża się wielkimi krokami a wraz z nią wszystko budzi się do życia. Miłośnicy jednośladów już teraz sięgają po swoje rowery z garażów, przygotowują je do sezonu i ruszają na szlaki. Kalisz i okolice również zachwycają malowniczymi okolicami i licznymi trasami rowerowymi, dlatego dzisiaj przyjrzymy się jednej z nich – Szlakiem “Dębów i Paproci”

Fani rowerowych wędrówek z pewnością słyszeli już o wspomnianej trasie, jednak wraz z nadejściem wiosennego sezonu warto odświeżyć parę informacji na jej temat. Szlakiem „Dębów i Paproci” to projekt zrealizowany przez lokalną grupę działania, Stowarzyszenie „LGD7-Kraina Nocy i Dni”. Trasa biegnie przez dziesięć, bliskich Kaliszowi, gmin członkowskich stowarzyszenia, tj.: Blizanów, Ceków – Kolonia, Godziesze Wielkie, Koźminek, Mycielin, Lisków, Opatówek, Sieroszewice, Stawiszyn, Żelazków oraz trzy gminy stowarzyszenia LGD Długosz Królewski, tj. Błaszki, Brzeziny i Szczytniki. 


Łączna długość trasy wynosi około 240 km, jednak możemy podzielić ją na trzyetapowy szlak północny o łącznej długości około 85 km oraz 52 km szlak południowy. Jest to rozwiązanie szczególnie wygodne dla osób mniej zaprawionych w długich wędrówkach, dlatego trasy podzielone etapami ułatwią przemierzanie szlaku rekreacyjnym i amatorskim cyklistom oraz pozwolą cieszyć się jego walorami przyrodniczymi. 

Etap I szlaku północnego liczy nieco ponad 20 kilometrów oraz biegnie przez miejscowości: Warszówka, Pruszków, Piotrów, Czajków, Kolonia Żegocin, Poklęków, Bogucice, Rychnów, Romanki, Piątek Wielki i Stawiszyn. Na tym odcinku warto zainteresować się takimi obiektami jak Dworek Wyganowskich w Warszówce, XIX w. Dwór w Piotrowie, na dalszej trasie – drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych w Rychnowie, Pałac otoczony pięknym parkiem w Piątku Wielkim, a na mecie w mieście Stawiszyn warto przyjrzeć się ratuszowi oraz XIV w. Kościołowi pw. św. Bartłomieja Apostoła. 

Etap II biegnie od miejscowości Stawiszyn przez Złotniki Małe, Złotniki Wielkie, Strugi, Kościelec, Słuszków, Stropieszyn, Szadykierz, Kosmów, Szadek, Kolonia Szadek, Morawin, Młynisko do Krzyżówek. Na tym odcinku również nie brakuje obiektów godnych zainteresowania. Polecam zajrzeć do Dworu w Złotnikach Małych wybudowanego w 1912 r., w Kościelcu odwiedzić Romański Kościół z 1115 roku, w Kosmowie rzucić okiem na drewniany kościół z XVII w. a II etap rowerowej eskapady zakończyć na kaplicy pw. Matki Boskiej, zbudowanej w otoczeniu lasu w 1947 r. w Krzyżówkach.

Ostatni, III etap szlaku północnego to najdłuższy z powyższych odcinków – liczy ponad 36 km i biegnie od Krzyżówek przez Koźlątków, Zakrzyn, Lisków, Dębsko, Emilianów, Osuchów, Murowaniec, Dębe Kolonia, Stary Nakwasin, Słoneczną, Rożdzały, Tłokinię Kościelną, Nęderzew i kończy się na kaliskich Winiarach. Na tej trasie szczególnie warto zatrzymać się przy pięknym Zalewie Murowaniec – zbiorniku retencyjnym na  rzece  Swędrni o powierzchni 80 ha, odwiedzić wzniesony  w 1870 r. dwór w Rożdzałach, a w Tłokini Kościelnej na dłużej zawiesić oko w przepięknym, odrestaurowanym pałacu, w którym mieści się hotel oraz restauracja. 

Szlak południowy, liczący 52 km, rozpoczyna się w Kaliszu – Zawodziu a kończy w Opatówku. Na trasie z pewnością warto zajrzeć do Kaliskiego Grodu Piastów, a na dalszej drodze odwiedzić dworki jak np. Dwór w Żydowie i Psarach. Nieco dalej, w Szwacinie znajduje się pomnik upamiętniający zamach na WTC w Nowym Jorku, we wrześniu 2001 r. Kolejnymi ciekawymi obiektami są kościoły – Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Godzieszach Wielkich, Kościół w Chełmcach czy też na finale trasy w Opatówku. Tam też szczególnie polecam zainteresować się Muzeum Historii Przemysłu, które gromadzi eksponaty związane głównie z przemysłem włókienniczym, metalowym bądź drukarskim, lecz obecnie można się tam spotkać największą kolekcją zabytkowych polskich pianin i fortepianów. 

Warto przytoczyć również ciekawe miejsca rozstawione na trasie. Wzdłuż szlaku wybudowano bowiem miejsca parkingowe dla rowerzystów. Miejsce postojowe wyposażone jest w wiaty, a pod ich daszkiem znajdują się ławki oraz stolik. Stanowi to idealny przystanek wypoczynkowy, umożliwiający złapanie oddechu, zregenerowanie się czy też zjedzenie posiłku w przerwie rowerowej wyprawy. Dodatkowo osoby zainteresowane historią odwiedzanego regionu czeka ciekawy dodatek w postaci “kostek edukacyjnych” z informacjami na temat okolicznych miejscowości i tamtejszych zabytków. Nierzadko obok takich przystanków znajduje się interesujący obiekt do odwiedzenia – zabytkowy kościół, dworek, pałac, pomnik czy malowniczy zakątek zieleni.

Wiaty znajdują się w miejscowościach: Emilianów (gmina Koźminek), w Morawinie (gmina Ceków-Kolonia), w Chełmcach (gmina Opatówek), w Woli Droszewskiej (gmina Godziesze Wielkie), w Russowie (gmina Żelazków), Ołoboku (gmina Sieroszewice), w Koźlątkowie (gmina Lisków), w Słuszkowie (gmina Mycielin), w Rychnowie (gmina Blizanów) oraz w Stawiszynie.











Przygotuj się do drogi!
Przed wyruszeniem w trasę szczególnie ważne jest oszacowanie swoich możliwości kondycyjnych, odpowiedni dobór tras na własne siły. Ważne jest także sprawdzenie stanu technicznego roweru, spakowanie w sakwę najważniejszych rzeczy tj: narzędzi rowerowych, łatki, zapasowej dętki, apteczki, deszczówki, kamizelki odblaskowej, mapy, latarki oraz wyposażenie się w wysokoenergetyczne przekąski i dużą ilość płynów.

Źródła:

https://lgd7krainanocyidni.pl/

http://www.dlugoszkrolewski.org.pl/

„Szlakiem Dębów i Paproci” – przewodnik

Fot.: Arch. prywatne








Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze